YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Acaba Ben Sosyopat mıyım?!.
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 30/09/2013 | Saat: 18:26

Acaba Ben de Sosyopat mıyım ?!.

Son günlerin gözde ve ironik sorusu; “Anne, ben barbar mıyım?” üstüne kurulmuş ve toplumu özeleştiriye yönlendiren sosyolojik bir bilmecedir.  Ömür biter, yol bitmez örneği gibi; bu dünya üstünde de insanların kendisini sorgulayıcı bilmeceleri bitmez.  Her halde insanları mükemmelciliye yönlendirmek için bilim insanlarının ve filozofların kurguladıkları bilmecelerdir bunlar! 

Yukarıdaki örneğe benzer bir makale de, Cumhuriyet Gazetesi Bilim ve Teknoloji ekinde çıkmıştı, kısa süre önce.  Harvard Üniversitesi mensubu Dr. Martha Stout, bir kitap yazmış okumamız için; “Yanı Başınızdaki Sosyopat (The Sociopath Next Door). 

Dr. Stout’a göre, dünya insanlarının % 4 kadarı sosyopatlıktan malûl.  Bu denli yüksek oranla karşımıza çıkabilen bu ruhsal ve sosyal patolojisi olan kişileri kolayca tanımamız için de kıstasları alt alta sıralamış Dr. Martha Stout.  

Bu kitabı bulmak, tercüme ettirmek ve anlamak hayli zor olduğundan, Sayın Reyhan Oksay bizler için anlaşılır bir özet haline getirmiş.  Kendisine buradan teşekkür ediyorum, zira bizlere önemli bir bilgi lütfediyor.

Acaba ben veya komşum veyahut şu kişiler, hatta şu siyasiler sosyopat mıdırlar diye düşünmüş iseniz; işte size sorunuza yanıt olabilecek ve sosyopatlığından kuşkulandığınız kişileri tanımlayabilmeniz için on tane kıstası burada bulabileceksiniz.

Okuyun ve o kuşkulandığınız kişi veya kişileri bu kıstaslar eşliğinde kendinizce irdeleyin ve değerlendirin derim.  Artık top sizde!

“Dr. Stout’a göre bir sosyopatı ele veren 10 işaret şöyle: 

1) Genellikle karizmatiktirler; çevrelerinde çoğunlukla bir hayran kitlesi bulunur. Cinsel açıdan da çekici oldukları söylenebilir.

2) Sosyopatlar kararlarında ve davranışlarında spottandırlar; planlı, programlı yaşadıkları söylenemez. Sıradan insanlardan farklı olarak tuhaf karşılanabilecek davranışlarda bulunurlar. Normal sosyal ilişkileri kopuktur. Tehlikeli ve mantıksız eylemlerde bulunmaktan çekinmezler.

3) Utanma, suçluluk veya pişmanlık duymazlar. Aslında beyinlerinde bu duyguları işleyebilecek bir merkez yoktur; varsa bile bozuktur. Dolayısıyla en ufak bir vicdan azabı duymadan insanları kolayca kandırabilir, tehdit edebilir veya zarar verebilirler. Kendi çıkarları için başkalarına zarar vermekten çekinmezler. “Başarılı” bir sosyopatın bir ülkede üst düzey mevkilere rahatça yükselmesi bu yüzdendir.

4) Deneyimleri ile ilgili beklenmedik yalanlar icat etmekte çok ustadırlar. Olayları o kadar abartırlar ki bir noktadan sonra saçmalamaları kaçınılmaz hale gelir. Ancak çarpıtılmış gerçekleri bir öykünün arasına ustaca gizleyerek, saf ve iyi niyetli insanları yalanlarına kolayca kandırırlar.

5) İnsanlara hükmetmeye bayılırlar. Bedeli ne olursa olsun her tartışmada ve kavgada kazanan taraf olmak isterler.

6) Çoğu zekidir, ancak zekâlarını diğer insanları kandırmak için kullanırlar. Yüksek IQ’lu olanlar toplum için gerçek bir tehdit unsuru olabilirler. İşte bu nedenle yasalara yakalanmadan cinayet işleyebilen seri katillerin çoğu sosyopattır.

7) Sevme ve âşık olma yeteneğinden yoksundurlar. İstediklerini elde etmek için severmiş ve empati duyarmış gibi yaparlar. Gerçek yaşamlarında kimseyi sevmezler.

8) Şiirsel bir dilleri vardır. Sözcükleri çok ustaca kullanırlar. İnsanları konuşmalarıyla kendilerine hayran bırakacak kadar iyi hatiptirler. Öykü anlatma ve şiir okumada ustadırlar.

9) Hiçbir zaman özür dilemezler. Yanlışlık yapmış olduklarına inanmazlar; suçluluk hissi de duymazlar. Hatalı oldukları kanıtlanmış olsa bile özür dilemezler ve saldırılarına devam ederler.

10) Derin bir hayal âleminde yaşarlar.

Bütün bu özellikleri nedeniyle bir sosyopatla mantık çerçevesinde tartışılmaz. Tartışmaya girmek yalnızca zaman kaybına neden olur.”

Şahsen merakımı yendim bu kıstasları okuyunca.  Sanki bana hiç yabancı gelmeyen bir kişiyi tarif ediyor Dr. Martha Stout.  Benim kişi demek ki sosyopatmış!

Ya sizin sosyopatınız kim?!.

                                                                                                   Erdal Akalın (29.9.2013)Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>