YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HAMİT ARSLAN

BRIDGE TOGETHER
/**/ Yazar: HAMİT ARSLAN | Tarih: 11/09/2013 | Saat: 05:45

2020 Olimpiyatlarının oynanacağı şehrin oylaması dün gece yapıldı. Tüm ülke olarak dört gözle beklediğimiz, meydanları ve ekran başlarındaki heyecanlı bekleyişimizin sonucunda üzülmedik dersek yalan olur. Uzun zamandır böylesi bir ulusal heyecana hasret kalmıştık.

İstanbul, 2020 olimpiyatlarına ev sahipliğini kazanamadı ancak ülkemizin bu oylamadan bir takım kazanımları olmuştur. Türkiye ilk kez uluslararası boyuttaki bir spor organizasyonuna hükümet, siyasi partileri, iş dünyası velhasıl tüm kurum, kuruluş ve organizasyonları ile konsantre olmuştu.

Olimpiyatları diğer spor organizasyonlarından ayrıcalıklı kılan sporun tüm branşlarını içeriyor olmasıdır. Bu özelliği ile Dünya Kupası Futbol Kupası’ organizasyonunun da bir adım önündedir. Hal böyle olunca da olimpiyatlara ev sahipliğine talip olan ülkeler var güçleri ile bu yarışta ipi göğüslemek isterler.

Eğer bardağın dolu tarafını görmek istiyorsak, bana göre bu yarışta ülkemizin kaybettiği hiçbir şey olmamıştır. Tam aksine geçmişteki adaylık yarışlarına göre daha kazanımlı çıkmıştır. Yani ilk kez bu tür oylamalarda finale kadar yükselmiştir.

Geçmişteki yarışlarda ülke olarak tek sloganımız vardı “tarih, deniz, güneş”. İstanbul’un doğal güzelliklerinden, denizinden, boğazından, iki kıta arasında köprü konumunda olduğundan, pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığından, pek çok inanca sahip insanları bünyesinde barındığından bahsederdik.

Ancak bu son tanıtımlarda İstanbul’ un bu özellikleri çok fazla ön plana çıkarılmadı. Bana göre de doğrusu buydu. Çünkü bugün İstanbul’ un namını duymayan hatta en azından bir kez bile olsa ziyaret etmeyen insan sayısı çok azdır. Hele Avrupa ülkelerinde bu sayı yok denecek kadar azdır.

Her ülkenin şehirleri kendi insanları için güzeldir. Bu tıpkı her ebeveynin çocuklarını sevmesine benzer. Yani demem odur ki İstanbul’ u bizim methetmemiz yabancılar için çok fazla anlam taşımayabilir. Olimpiyatların dünyanın en kapsamlı organizasyonu olduğu için bu tür organizasyonlarda oylama yapan ülkeler düşündüğümüzden daha başka kriterlere dikkat ederler.

Bu kriterlerin en başında da ulaşım gelir. Çünkü milyonlarca insan dünyanın değişik yerlerinden bu oyunları izlemek için İstanbul’ a gelecekler. Bunların içinde ana dili dışında yabancı dil bilmeyenler olabileceği gibi ilk kez İstanbul’a gelenler de olacaktır. Bu insanlar İstanbul’ a gelmeden yollarını, caddelerini, otobüs, vapur, metro hatlarını, saatlerini ve güzergahlarına ait enformasyonlara her ortamda (cep telefonları dahil) ve sağlıklı bir biçimde ulaşabilmelidirler. Aksi takdirde otellerini ararken bu büyük metropolün otobüs duraklarında ya da caddelerinde de kaybolup giderler.

Ben bu şehirde yaşayan bir vatandaş olarak metro ve vapur dışında ulaşımda zaman çizelgesine uyulan ulaşım türüne rastlayamadım. Bu konuda IETT’ nin web sayfasındaki otobüs hareket saatlerinin varlığından söz edenler olabilir. Ancak bunların ne kadar güncel olduğunu, bu zaman çizelgelerine hangi ölçüde uyulduğunu hiç otobüs bekleyerek kontrol ettiniz mi?

Güzel bir uygulama olarak IETT tarafından başlatılan araç içi ve durak bilgilendirme sistemleri maalesef pek çok yerde sağlıklı olarak çalışmamaktadır. Bu uygulama düşünce olarak çok güzel. Ancak bu tür uygulamalarda biz sistemin teknik destek ve devamlılığını hep göz ardı ediyoruz. Sistemler arıza verinceye kadar sağlıklı olarak kullanıyoruz. Arıza vermeye başladığında ise olduğu gibi bırakıyoruz. Dolmuş ulaşımını ise ne siz sorun ne de ben söyleyeyim. Yeni hava alanları, köprüler ve tüp geçitler yapılıyor. Bunlar uluslararası organizasyonların zaten olmazsa olmazları.

Metropol dediğiniz şehirde bunlar zaten temel gereksinimlerdir, o şehir için ekstra bir artı değildir. Ancak iş sadece bunlarla bitmiyor bu ulaşım enstrümanlarını kullanarak seyahat eden insanların bunların devamındaki seyahatlerinin de toplu ulaşım araçları ile sağlıklı bir biçimde sağlanması gerekmektedir. Yani cadde ve sokaklarınız, yollarınızın durumu aynı trafik akışını sağlayacak özellikte midir? Bugünkü durum tıpkı otoyol gişelerindeki gişe sonrası şerit sayısının dörde düşmesine benzemektedir. Hal böyle olunca gişe sayısının on olması otoyol maalesef trafiğini rahatlatmıyor aksine gişelerde uzun kuyruklar oluşmasına neden olmaktadır. Ondan sonra da otoyollarımız var diye havamızdan geçilmiyor. Hele elinizde bir harita yön, cadde ve sokak levhalarını kullanarak hiç adres aradınız mı?

Spor tesisleri konusunda ülke genelinde modern ve uluslar arası standartlarda tesisler yapıldı ve yapılıyor. Bu konuda yöneticilerin hakkını yememek lazım ancak bugün için sayıları yeterli değil. İşte alın size Olimpiyat Stadı maça gitmek de ölüm maçtan dönmek de ölüm. Bu şehrin vatandaşı olarak biz bu şekilde serzenişte bulunuyorsak peki yabancılar ne yapar hiç düşündünüz mü? Bundan sonraki yol haritamızda modern spor tesisleri ve beraberinde özellikle İstanbul’ un toplu taşıma sorununun rasyonel şekilde çözülmesi gelmektedir.

Tabii ki tüm bunların yanında sporun bir centilmenlik ve dürüstlük yarışı olduğu da asla unutulmamalıdır. 2012 yılında 25 olan dopingli sporcu sayımız bu yılın ilk altı ayında 120 ye çıkmıştır. Peki bu sporcular için neler yapılmıştır? Hadi bunların çoğu yeni diyebilirsiniz. Peki futbolda şike konusunda bugüne kadar neler yaptık? IAAF (International Association of Athletics Federation) için önemli olan dopingli çıkan sporcu sayısı değil, o sporculara uygulanan cezalar ve yaptırımlardır. Doping konusunda ciddi ve kararlı adımlar atılmaya devam edilir, ulaşım problemlerini çözersek bir sonraki dönemde İstanbul’ un ev sahipliğini kazanmaması işten bile değil…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>