YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Güneş Batarken!..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 07/09/2013 | Saat: 00:45

Güneş Batarken!..

Ben, yazının spot başlığı olan “güneşin batması” tanımlamasına pek akıl erdirememişimdir.  Hele teknolojik olanakların inanılmaz gelişmesi ve insanoğlunun uzay maceralarının başlaması ile görüntülediği fotoğrafları görünce, güneşin batması tanımı bana yavan gelmeye başlamıştır.  Ama ne çare ki, bu tanımlama hepimizin günlük yaşamına girmiştir.

Güneşin batması, hele deniz kıyısından izliyorsanız bana sıcak bir kürenin suya gömülmesini izlemek gibi komik gelir.  Hatta bu alev topunun su ile teması sonrası ‘casss’ diye bir ses duymam gerektiği yanılsaması yaratır.  Bu sesi de hiç duyan olmamıştır!

Erdek’in adına Çuğra Mevki denen uç köşesi, güneş altında parlayan kumsalı ile ünlüdür.  İnce kumların içerdiği silikatlı karışım ona parlaklığını verir güneş altında.  Çok şükür betonlaşma henüz oluşturulamadığı için, kıyı çizgisi Fatya Burnu’na kadar kesintisiz uzanır. 

Çuğra’dan karşıya bakınca en dikkat çeken gölgeler adalar topluluğudur.  Sanki bir taş atımı uzaklıkta gibi görüneni Paşalimanı Adası olup, Osmanlı döneminde tersane olarak kullanılmış ve böylece ün kazanmıştır.  Buruna doğru yürüdükçe arkada kalan Avşa Adası ve azıcık sağında da Marmara Adası görünmeye başlar.  Bu panoramaya giremeyen ve Sayın Başbakan tarafından bir dönemler sıklıkla ziyaret edilen Ekinlik Adası ise adalar grubunu tamamlar.  Gerçi arada kalan bazı kayalıklar da vardır ki, en büyüğü Koyun Adası diye izlenir haritalarda.

Çuğra, kıyıya iyice konuşlanmış balık restoranları ile meşhur olmuştur.  İlk restoran, ulu çınar ağaçlarının gölgesinde yer alır.  Belirli bir müşteri potansiyeli vardır ki, Erdek ile Çuğra arasında nerede ise sınır çizen Toma Deresi bir köprü ile aşılırken ilk duraktır.

Toma Deresi, yazları sularını iyice yitirmiş, kıyıya yaklaştıkça sularının berraklığı atılan artıklar nedeni ile kaybetmiş küçük bir akarsudur.  Köprü, hemen her daim deredeki su kaplumbağalarını izleyen ve onlara ekmek kırıntıları atan insanların, özellikle de çocukların durak yeridir.

Çuğra deyince akla gelen diğer iki mekân, aramızda “salaş” diye anılan iki lokantadır.  Burada yapılaşma yasaklandığı için, çatıları dal ve yapraklı ağaççıklarla örülmüş bu balık lokantaları hemen her tatilcinin en az bir kez uğradığı yerlerdendir.  Derme çatma mutfağı ve işinde ustalaşmış aşçıları ile gelenleri memnun eder ve fiyatlar da makul sayılabilir.

İki mekânın birincisi merhum İbrahim Hoca’nın kayınpederi Hüseyin Abi ile ortak yürüttüğü en çok konuk ağırlayan salaştır.  Beden eğitimi öğretmeni olan İbrahim Hoca, yıllar boyu çalışmış ve didinmiş, genellikle gençlere yönelik bir hizmet anlayışı ile burayı ünlü bir yer haline getirmiştir.  Maalesef henüz elli yaşına bile gelemeden aramızdan ayrılan Hoca’nın Yeri, artık eşi ve şimdilerde de büyüyerek patron olan oğlu tarafından işletilir.

İbrahim Hoca’nın Yeri, kumsala atılmış masaları ve ayakları yalayan deniz suyu ile gündüzleri güneşlenmek ve denize girmek, akşamları da güneşi batırmak meraklıları için özel bir alan olmuştur.  Çuğra sevdalıları ellerinde yeni model cep telefonlar ile yönleri  adalara dönük olarak oturarak batacak güneşi izlemek üzere buralara sıklıkla gelirler.

Akşamın yavaşça kararan ışıkları ile o sıcak alev topu adalara doğru alçalmaya başlar.  Paşalimanı Adası’nın üzerini ince ve kızıldan mora doğru dönen rengârenk şeritler kaplarken, hemen herkesin eli fotoğraf çekmek üzere cep telefonlarında veya makinelerdedir (ben hariç!).  Derken aydınlık kaybolurken, adaların koyu silueti artık yarına kadar güneşin görülmeyeceğini anlatır insancıklara.

Güneşi batırmak neden cazip gelir tatilcilere önceleri anlamsız gelirdi bana.  Sonra akıl erdirdim ki, şehirlerin beton duvarları arasında ufuk çizgisini yitirmiş ve güneşi sanki düğme ile kontrol edilen bir mekanizmaya çevirmiş kent insanları, bu mekânların uzanan ufuk çizgisi ile günlük rutin doğa olayından kendilerine eğlence ve zevk çıkarmaya başlamışlardır.  Artık bu davranışlarına kızmıyorum!

Bence güneşin batışı değil, güneşin doğuşu daha görkemlidir.  Mersin de hasbelkader oturmak şansını bulduğum denizin hemen ucundaki iki evimden de güneşin kızıl bir top gibi doğuşunu keyifle izlerim bazı günler.  Karanlığın yarılarak bize sunulan aydınlık bir dünyaya göz atmak beni daha çok etkiler.  Bu keyifli anın ise iki kuralı vardır; ufuk çizgisine açık bir mekân ve sabahları oldukça erken uyanmak alışkanlığı!   

İki aya yaklaşan Erdek günlerimde, eskiden haftada bir iki kez gittiğim salaşlara bu yıl ilk kez uğradım.  Hem İbrahim Hoca’nın Yeri ve hem de az ilerisindeki Adonis yeterince dolmuştu.  Bu doluluk hem hafta sonuna gelinmesi ve hem de yaz sezonunun sona ermek üzere oluşunun etkileri idi kanımca.

Ama yolunuz Erdek’e düşerse, Çuğra Mevki’ne gelerek bu balık restoranlarını ziyaret ediniz derim.  Hem deniz ürünlerinin taze ve lezzetlisini bulursunuz, hem de meraklı iseniz ‘casss’ sesini duyamasanız bile güneş batarken iyi bir resim belleğinize yerleşir.  Öneririm!..

                                                                                                           Erdal Akalın (1.9.2013)   Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>