YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ARAP SAÇI
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 29/08/2013 | Saat: 15:59

Bir çoğumuz Mısır’ın  yakın tarihini hatırlarız. Ahmed Fuad Paşa nın oğlu olan Kral Faruk bir  dönem Mısır da babasından devir aldığı  krallığı yürüttüğünü tarih kitaplarımızdan biliyoruz. Kral Faruk’un yönettiği Mısır 2 inci dünya savaşında ülkelerin casuslarının cirit attığı bir yöre olarak tarihe geçmiştir. Almanlar ve Ingilizlerin çatışdığı savaşlara sahne olmasını, tarafsız davranarak  Türkiye’nin  izlediğini düşünürüm.

Hala bu yöre, Mısır’ın bulunduğu Kuzey Afrika , bütün güçlü ülkelerin iştahını kabartır. 1950 senelerinde Kral’ın izlediği politikanın doğru olmadığına inanan ve içinde  Cemal Abdül Nasır’ında bulunduğu Hür Subaylar adlı örgüt,  ilerici olarak tanınan  Mısır’lılar , 23 Temmuz 1952 de bir darbeyle Kral Faruk’u tahttan indirirler.  Siyasi oluşum ülkeyi  içinde bulunduğu durumdan çıkarmayı vaad eder.  Tahtını bırakmayı yazılı bir bildirimle vermeyi kabul eden Kral Faruk, İtalya’ya gitme serbestiyetine karşılık bu belgeyi imzalar.

Osmanlı topraklarında yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti olduğundan, Istanbul kapısı, Kral Faruk’a kapalı olmuştur. Aslında kökleri Osmanlının önemli valiliklerinde bulunmuş Paşalara dayanır. 1960 dan itibaren Mısırda başkanlık yapan Cemal Abdül Nasır 5 Kasım 1970 de vefat edince yerine  Mısır’ın Manufiye eyaletine bağlı Mit Ebul Kum köyünde doğan  Envar Sedat, Nasırdan sonra Mısır’ın Cumhurbaşkanı olur.

Mısır Devlet başkanlığı döneminde Arap - İsrail uyuşmazlığının had safhasında sürdüğüne şahid olmuştuk. Jimmy  Carter in Başkanlık döneminde Amerikaya bir Enver Sedat gider, döner, peşinden Menahem Begin Amerikaya giderdi.  Kimi zaman bu görüşmeler Amerika Başkanlarının hafta sonları gittikleri Camp David de gerçekleşirdi.

1978 senesinin Eylül ayında bir tesadüf bende Amerika da idim. Mısır Devlet başkanı Enver Sedat ve İsrail Başbakanı Menahem Begin ile birlikte 12 gün süren pazarlıklar sonunda iki ülke arasında bir antlaşma imzalanmıştı. Antlaşma imzalandığı son gün sabahı, televizyon yayınları içinde Camp David in bahçesinde naklen yayınlanan Televizyon programını izlemiştim. Enver Sedat’a tutulan mikrofonlara söylenenleri  bu gün gibi hatırladığım soru ve cevabı ömrümce hiç unutmadım. Gazetecilerin sorusu,

‘ Bu görüşmelerden bir netice çıkacağına inanıyormusunuz sayın Sedat ‘ .

Bir Devlet başkanı olarak verdiği cevap, olağan dışı bir cümle idi,

‘’ Maybe yes, maybe no, to tell you the truth, wallahi I do not know.’’ 

‘Belki evet belki hayır , gerçeği söylemek gerekiyorsa vallahi bende bilmiyorum ‘ diyerek tarihe geçmişti.  12 maddelik imzalanan sözleşmede şu konular  vardı .

1.      İsrail Sina dan çekilecek, Mısır İsraili tanıyacak

2.      Gazze ve Batı Şeria da yaşayan Filistinlilere özerklik verilecek,

3.      Özerklik statüsü Mısır Ürdün İsrail Filistin arasında 3 yıl içinde tekrar görüşülecek

4.      İsrail ile Ürdün arasında barış görüşmeleri yapılacak

Bu ana maddeler İsrail e karşı kazanılmış  bir galibiyet değildi. Enver Sedat bu sözleşmeyi halkına tam olarak anlatamadı. Bu antlaşma esasına göre 1981 senesinde maddeler tekrar görüşülecekti. Bu görüşmeler bir çok konuya ışık tutacaktı. Camp David sonuçlarından sorumlu tutulan Evner Sedat,  6 Ekim 1981 de Bağımsızlık kutlamaları törenleri sırasında yapılan suikastla tören yerinde vücuduna isabet eden 72 kurşunla hayatı son bulmuştu. 

Mısır ‘da  Devlet Başkanı Seçilenler iğneli fıçı içine girmiş gibidirler. Bir taraftan Amerika ve İngiltere sıkıştırır, Diğer taraftan İslamcı olarak bilinen radikal kesim bastırır.  Mısırın devlet başkanları bir cenderede sıkışan insanı andırır. Her zaman böyle olmuştur. Bir seyahatimde Beni karşılayanlar resmi geçidin ve suikastin yer aldığı meydandaki anıt mezara götürmüşlerdi. Bekçiye ne söylediklerini bilmiyorum, gecenin bir saatinde mezara inen merdivenlerin kapısındaki kilidi açtırıp benim içeri girmemi  sağlamışlardı. 

Basit bir mezardı. Aslında ne için öldürüldüğünü katil yüzbaşı Halid el-İslambuli bile anlatamamıştı. Çünki ona bu işi birileri yap demişti. O da yapmıştı. Savunma yapmayan Halid, idam edilmişti.

Bu gün Arap Ülkeleri arasında da sorunların olduğunu , İsrail – Filistin problemine ek olarak konuya mesheplerin çatışmasıda eklenince meydana gelen sahneyi kaygı ile izlemekteyiz. Türkiye’yi bu kaosun içine itmeye çalışanlar, meydana gelecek bu it dalaşını uzaktan seyretmek isteyen güçleri görmeyen nesle aşina değilim.

Hani çok karmaşık konuların çözülmez bir şekil almasını tarif ederken, bizim kullandığımız bir deyim vardırya ‘’Arap Saçına Döndü’’ , işte durum şu anda böyle bir durum diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>