YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Eyyam-ı Bâhur Manzaraları!..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 12/09/2013 | Saat: 11:26

Eyyam-ı Bâhur Manzaraları !..

Arapça kökenli olan bu deyim, yılın en sıcak günlerine işaret etmek üzere kullanılmıştır ve bizden önce ki kuşak tarafından temmuz ayının son günleri ile ağustosun ilk yarısını kapsayan yılın sıcak ve nemli günlerini anımsatmak üzere belleklerimize kazınmıştır.

Eyyam-ı bâhur, yani yılın en sıcak günleri aslında meteorolojik bir olgudur ve her yıl yinelenirken, bir yıl daha yaşlanmış bedenlerimizi sanki biraz daha olumsuz etkiler.  Bunun ilk nedeni, sanırım yaşlanan vücudumuzun ısı düzenleyici merkezinin duyarlılığının artması ve ruhsal direncimizin eski dayanıklılığı kaybetmesidir.

Fakat yadsınamayacak ana etken, atmosferimizi gittikçe yoğun şekilde sarıp sarmalayan karbon gazlarının yarattığı sera etkisidir.  Mavi kürenin tahammül edebileceği atmosferi içeriğindeki karbon gazları oranı azami 350 ppm iken, bu sınır aşılmış ve 400 ppm düzeyini geçmiştir.

Böylece dünyamızın ürettiği ısının bir kısmı artık atmosferden uzaya yansıyamamakta ve dünyamızın üzerinde yayılmaktadır.  Birkaç derecelik ortalama ısı artışı sonrası ise buzullar erimeye başlamakta ve alışılmış iklim nitelikleri ciddi değişikliklere uğramaktadır.  Daha sık rastlanan kasırgalar ve su taşkınlarını birlikte izlemekteyiz ve bu hızla değişimler devam ederse, denizlerin kabaracağı ve sahil kentlerinin sular altında kalacağı da öngörülmektedir.

İklim değişiklikleri ve dünyanın sıcak kuşağının kuzeye kayması sonucu tarımsal sorunlar yaşanacağı da aşikârdır.  Özellikle taze sebze ve meyve tarımının etkileneceği, hayvanların besin kaynağı olan otlakların zarar göreceği anlaşılmıştır.   Kaldı ki, su kaynakları zaten sınırlı olan dünyamızın içilebilir ve kullanılabilir su rezervlerinin ciddi boyutta baskı altında kalacağını da biliyoruz.

Bilmesine biliyoruz da maalesef sera etkisini azaltacak doğru adımları da atamıyoruz.  ABD ve Çin, sera gazlarını üreten en büyük sanayi ülkeleri olarak şimdilik endüstriyel kısıntıya gitmeyi bir türlü kabullenemiyorlar.   Bu konunun en değerli adımı olan Kyoto Anlaşması da sadece kâğıt üzerinde kalmış oluyor.  

Eyyam-ı bâhur, bu yıl Orta Doğu coğrafyasını biraz daha sert etkilemiş görülüyor.  Yakın komşumuz Suriye, iki yılı aşkın bir iç savaş yaşayarak, hem sıcak ve hem de kanlı günler yaşıyor.  Kısa dönem içerisinde olası bir sükûnette ufukta görülmüyor.

Tarihin kadim sayfalarına ‘Dünyanın Anası (Ümmül Dünya)’ diye geçmiş olan Doğu Akdeniz’in ve Nil’in ünlü ülkesi ise Suriye’den farklı değildir.  Önce Mübarek’li günleri geride bırakmak için sancılı ve kanlı günler yaşayan Mısır, şimdi de Müslüman Kardeşler temsilcisi olarak cumhurbaşkanı olmuş Mursi’den kurtulmak çabasına düşmüştür.  Ülke, şeriat yönetimini isteyen Müslüman Kardeşler ile laik demokrasiye geçmek talebini öne çıkaran diğer bir grup olarak iki toplum haline dönmüştür ve maalesef kanlı çatışmaların sonu geleceğe de benzememektedir.

Demek ki, Suriye ve Mısır, eyyam-ı bâhur’dan en çok etkilenen ülkelerdir denebilir!

Ülkemiz ise çok şükür şimdilik beş yurttaşını kaybettiği ve onlarca vatandaşını da tek gözlü yaşamaya mahkûm ettiği Taksim Gezi Parkı eylemlerinin gölgesinde eyyam-ı bâhur dönemine girmiştir.  AKP İktidarı, birkaç ağacı kurtarmaktan ibaret olmayan bu sosyal iradeye karşı, kendince etkin ama bir o kadar da baskıcı önlemler alarak yola devam etmek kararındadır.  Önlemler nerede ise stadyumların kapısına kadar taşınmıştır. 

Artık taraftarların maç sırasında kullanacağı sloganlar bile iktidar organınca nerede ise bir yönergeler dizisi ile sınırlanacak çarpıklığa indirgenmiştir.  Bilmem ki, Sayın Bakan (hani spordan sorumlu olanı), kulüplere nasıl tezahürat yapacakları konusunda bir bilgilendirme yapmış mıdır ve taraftarların amigo adı verilen tribün liderlerine emniyet güçlerince yeterli gözdağı verilmiş midir, henüz açıklık kazanmamıştır.  Hatta maçların oynanma saatlerini gündüze alalım diye düşünen yetkililer, bir bakarsınız en az seyircili takıma ekstradan bir puan verelim noktasına bile gelebilir!

Bellidir ki, korku dağlar da beklemektedir!

Eyyam-ı bâhur, havaların arada bir soluk aldırıcı serinliklere izin vermesi ile eylül ayına girilince unutulur.  Bu kez bazı yerler de iplere dizilerek kurutulacak kırmızıbiberler kast edilerek “Biber sıcakları” gelir.  Arkasından da “Pastırma sıcakları” koşar. 

İşte sonbahar kendisini gösteriyor derken, acaba yeni sıcak ve özel günler bizim ülkemiz için nelere gebedir diye düşünmeden edemiyorum.  Öyle ya, nerede ise güneydoğu bölgesinde egemenlik kurmaya adım adım gidenler, bilmem hangi güvence ve cesaretle “Eylül ayını bekliyoruz!” dedilerse, korkarım bizim sıcak günlerimiz  gelmiş gibidir!..

Kıssadan hisse: “Görmeden ölürsem millette ümit ettiğim feyzi, / Yazılsın seng-i kabrime ‘vatan mahzun, ben mahzun’!”    (Namık Kemal)                                                                                            Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>