YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DENİZ GEZMİŞ'İ İDAM EDEN HAKİM ÖLDÜ - HERKESİN AKLINA GELEN DE BU OLDU...
/**/ Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 11/08/2013 | Saat: 16:53

Ergenekon davası sonuçlandı, kararların açıklanması bile büyük bir olay yapıldı. İnsanların davanın son duruşmasına getirilen yasaklar, polisiye tedbirler zaten gergin olan sinirlerin iyice gerilmesine neden oldu. Bir anlamda mahkeme heyeti verdiği karardan utanıyor ve görecekleri tepkilerden korkuyorlarmış izlenimini verdiler. Yargı eğer bağımsız idiyse kararlarını da göğsünü gere gere açıklayabilmeliydi. Sadece bu karar açıklama duruşması bile yargılama sürecine duyulan kuşkuları, mahkemenin tarafsızlığına olan inançsızlığı kanıtlamaya yeter…

İnsanlar verilen mahkumiyet kararları hakkında yorum ve eleştiri yaparken yakın siyasi tarihe de bakıp benzer olaylarla karşılaştırma yaptılar haliyle. Kimisi Yassıada mahkemeleriyle, kimisi 12 Eylül dönemiyle karşılaştırdı. Kimi insan da 12 Mart 1971 muhtırasını ve onu takip eden dönemdeki uygulamalarla karşılaştırdı. Tabii ilk olarak akla gelen Sayın Başbakan’ın bile seçim malzemesi yaptığı Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam olayı oldu. Tabii Sayın Erdoğan’ın Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile ne ilgisi vardı, acaba haksız yere idam edilmelerine hiç üzülmüş müydü ayrı bir konu…

Ancak, bunu samimiyetle hatırlayan insanların aklına gelen tek bir şey vardı: “İLAHİ ADALET”… Çünkü, 12 Mart muhtırası döneminde, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarına karar veren Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi yediği yemeğin, nefes borusuna kaçması sonucu boğularak ölmüştü.

                             

 Ali Elverdi (solda) idam kararını veren mahkeme heyetinin başkanıydı.

 

DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARINI ASTIRAN HAKİM ÖLDÜ

18 Nisan 2010

http://www.radikal.com.tr/turkiye/deniz_gezmis_ve_arkadaslarini_astiran_hakim_oldu-992164

ANKARA - Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararını veren Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nin Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi, yediği yemek nefes borusuna kaçınca solunum yetersizliğinden öldü. 86 yaşında ölen Elverdi, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılmasını da izlemiş ve “İdam sehpasında bile komünizm propagandası yaptılar” demişti.

‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmak’ suçlamasıyla yargılanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarına karar veren Ankara 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi dün hayatını kaybetti. Elverdi, Ankara Çankaya’da kaldığı evinde fenalaşarak Güven Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastaneye ulaştırılamadan ölen Elverdi’nin ölüm nedeni kayıtlara, ‘yediği yemeğin nefes borusuna kaçması nedeniyle solunum yetmezliği’ olarak geçti.  Elverdi’nin oğlu İskender Elverdi, sabah saatlerinde babasının yanında olduğunu anlatarak, “Saat 13’te ölüm haberini aldık. Bakıcı kadın bize ‘birden bire nefesi kesildi’ dedi. Babam  MS hastasıydı zaten hastalık son dönemlerde ilerlemişti. Yutkunma zorluğu çekiyordu uzun zamandır konuşamıyordu” dedi. 

‘Ölü biliyorlardı’

İskender Elverdi, babasının uzun zaman sol örgütlerin hedefi olduğuna da dikkat çekerek “Uzun zaman tehdit aldı. Ancak son dönemlerde ölü biliyorlardı”dedi.

Elverdi, babası için Askeri bir tören düzenleneceğini belirterek “Milletvekilliği de yaptı. Ancak babam aslında bir askerdi. 35 yıl  askerlik yaptı. Bu nedenle askeri tören düzenlenecek” diye konuştu.

Elverdi, 12 Mart muhtırasının ardından ilan edilen sıkıyönetim sürecinde Ankara 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanlığı’na getirildi. Elverdi buradaki yargılamalar sırasında verdiği kararlar nedeniyle çok tartışıldı. Ancak Elverdi’nin en çok tartışılan kararı Deniz Gezmiş ve arkadaşları hakkında verdiği idam kararı oldu. Elverdi, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmak’ suçlamasıyla yargılanan Gezmiş ve arkadaşlarını 6 Mayıs 1972’de idama mahkûm etti. Elverdi, Gezmiş ve arkadaşlarının idamını da izledi. İdamın ardından Elverdi’nin, “İdam sehpasında bile komünizm propagandası yaptılar” sözleri uzun süre hafızalarda silinmedi.

Elverdi, Tuğgeneral rütbesiyle emekli olduktan sonra, aynı davanın savcısı Baki Tuğ ile birlikte siyasete atıldı. Elverdi, 1977 yılında Adalet Partisi’nden Bursa milletvekili seçildi. Elverdi, 1980 yılında yazdığı ‘Bu vatana Kastedenler’ isimli kitabında, dönemin gençlik hareketlerini ağır bir dille eleştirerek, Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmelerinin zorunluluğunu savunmuştu. Elverdi, verdiği röportajda ise, 1961’de idam edilen Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu için “şehit” ifadesini kullanırken, Gezmiş ve arkadaşlarının idamı için, “İdamları ibret-i müessese olmuştur. Onlar asıldıktan sonra hadiseler durmuştur” demişti.

Elverdi, idamları önlemek için mücadele eden Mahir Çayan’ın arkadaşlarından Ertuğrul Kürkçü, için de, “İdam edilmesi gerekirdi” ifadelerini kullanmıştı.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>