YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HİTLER de SEÇİMLE GELMİŞ; 82 ANAYASASI DA SANDIKTAN ÇIKMIŞTI!
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 05/08/2013 | Saat: 22:59

Sayın Başbakan, TOBB Genel Kurulunda konuşurken: “Seçimin olduğu, sandığın olduğu, milletin tercihini özgürce kullandığı bir ortamda diktatörlük olmaz,” demiş, ancak şunu unutmuş: Hitler Almanya’sında da seçim vardı, sandık vardı, ancak o sandıkta serbest irade ile oy kullanmak olanağı yoktu...

O nedenle Sayın Başbakan yanılmaktadır, nasıl “bir çiçekle bahar gelmez” ise, bir tek sandık var diye demokrasi de olmaz. Bir başka deyişle sandık, demokrasi için “gerek şarttır” ancak “yeter şart değildir.”

Hür basın, hür muhalefet, düşünce, fikir hürriyeti ile bunları ifade özgürlükleri, toplantı ve gösteri yürüyüşü hürriyeti, siyasetin finansmanının şeffaf olması, hukukun üstünlüğünün geçerli ve tek egemen olması gibi unsurların olmadığı yerde sandık bir figür, seçim ise formaliteden öte gidemez.

Hatta mevcut yüksek seçim barajı muvacehesinde sandıksal demokrasi, bizim mer’i anayasamıza dahi kısmen aykırıdır. Zira, 1982 Anayasasının “Seçme, Seçilme ve Siyasi Faaliyette Bulunma Hakları” başlıklı 67. Maddesine 1995 Anayasa değişikliği ile “temsilde adalet” ve “yönetimde istikrar” ilkeleri dahil edilmiş, seçim kanunlarının bu iki ilkeyi bağdaştıracak biçimde düzenleneceği esası getirilmiştir. Fakat % 10 gibi, hiçbir demokratik ülkede bulunmayan çok yüksek seçim barajı, gayet açık, “Temsilde Adalet” ilkesini fiilen işletmemekte.

Bu nedenle şimdiki halde “Sandıktan çıktık” diyenler, ancak

a) Ya kendilerini kandırmaktadırlar,

b) Veya baskıcı, giderek diktatörlüğü andıran yönetime görünürde meşruiyet sağlamak için, sandık kavramını paravan yapmaktadırlar.

Ne demek istiyoruz? Türkiye’den, AKP’yi iktidar yapan seçim rakamlarıyla açıklayalım:

Toplam Seçmen: 41.407.015;

Toplam Kullanılan Oy: 32.753.386

Toplam Geçerli Oy: 31.510.007;

Oy kullanmayanların sayısı: 8.653.029

Geçersiz ve kullanılmayan oy toplamı: 9.897.008;

AKP nin aldığı oy: 10.848.704

CHP nin aldığı oy: 6.114.843

%10 barajına takılıp meclise yansımayan oy toplamı: 14.546.460

Meclis dışı kalan ve kullanılmayan oy toplamı: 24.443.468’dir.

Değerli okurlarımız, görülüyor ki AKP, ilk kez iktidara gelirken, geçerli oyların % 34.43’ü, yani toplam seçmenin sadece % 25'inin oyları ile 550 milletvekilinin 363 ünü, yani meclisin % 66'sını ele geçirmiştir.

Kullanılmayan oy CHP'nin aldığı oydan fazla...

Kullanılmayan oylar orantılı dağılsa AKP tek başına iktidar olamazdı...

AKP'nin demokrasi dediği %25 = %66 eşitliğini sağlayan zorba seçim sistemidir.

Her türlü katakulliye açık olan SEÇSİS'tir. Gerçi mühim sözdür, eskiler “Hafıza-ı beşer (insan hafızası) nisyan ile (unutkanlıkla) maluldür (rahatsızdır) der; ancak biz yine de hafızaları biraz zorlayalım. Unuttuk mu 1982 Anayasasının oylandığı ortamı; şeffaf, içindeki pusulanın rengini gösteren zarflar… İhtilal Anayasasına (dolayısıyla General Evren’in Cumhurbaşkanlığına) RET demek olan MAVİ pusula nedeniyle neredeyse MAVİ sözcüğünün yasaklanışı; İhtilal Anayasası lehinde her şeyin serbest, aleyhte tek sözcüğün ise anında hapse gitmek için yeter olduğu ortamda, o anayasanın meşruiyeti için sandık yeterli ise – hem de o anayasa % 92 oy ile kabul edilmişti.

O anayasa için sandık başına gidenler % 80’in üzerinde, kabul diyenlerse % 90’ı aşkın idi, değil mi? Tek başına sandıktan çıkmak yeterse, Tayyip bey neden değiştirmenin peşinde acaba o anayasayı?

Görüyoruz ki insanın içine işleyen ve onunla özdeşleşmiş vasıflardan kurtuluş yok, burada da takiye yapıyor AKP’liler…

Demek ki neymiş Sayın Başbakan, bir kez de birlikte söyleyelim mi? Sandık demokrasi için gerek ama yeter şart değildir. Gerek şart, mesela, TOBB Genel Kurullarının artık muhalefetsiz yapılmamasının, akıllara dahi getirilmemesi olmalı, değil mi? Gerek şart, mesela, “AÇIK/ALENİ” olması gereken Duruşmaları, söz konusu SİLİVRİ MAHKEMESİ olunca, VALİ emriyle yasaklamama olmalı, değil mi?

Gerek şart bir yandan “Biz bir olmaya, beraber olmaya, hepsinden öte kardeş olmaya mecburuz. Kardeşliğimizi kimseye bozdurmayacağız, gölge düşürmeyeceğiz” derken, söz konusu Türk Ulusunun AKP’ye oy vermeyen büyük bölümü olunca bu sözlerini unutmamak olmalı, değil mi?

Bakın değerli okurlarımız, Mısır’da MURSİ, sandıktan çıkıp, o andan itibaren bütün Mısır’ın, tüm Mısırlıların Başkanı olması gerekirken sırf kendi yandaşlarına hizmet ettiğinden, Mısır halkının tepkisini davet etti.

O yanlış ve anti demokratik davranışı nedeniyle, RTE’nin BOP’ta eşbaşkan olduğu ABD Başkanı OBAMA’nın Dışişleri Bakanı John Kery: “Mısır'ın kaosa ve şiddete sürüklenmesinden korkan milyonlarca kişi ordudan müdahale etmesini istedi... Mısır'da ordu demokrasiyi yeniden inşa ediyor” dedi… Tayyip bey neden endişeli de “Kankası” ile ters düşme pahasına Mursi’nin yasını(!) tutuyor?Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Ekspreste yayınlandı)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>