YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DEVLET POLİSİ Mİ, POLİS DEVLETİ Mİ?
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 05/08/2013 | Saat: 12:31

Bir arkadaşım, http://www.youtube.com/watch?v=Bb1ErdAf9zUbağlantısını göndermiş ve vakit ayırıp, özellikle ilk 30 saniyesinin izlenmesini şiddetle tavsiye etmiş. Ardından yorumunu da eklemiş: “Polis de cinnet geçiriyor artık...”


Videoyu ben de hayretle izledim. Acaba olayın nedenini öğrenebilir miyim diye internetin altını üstüne getirdim. Ama bu video dışında hiçbir bilgi yok. Hepsinde de aynı açıklama, tek bir cümle “Polis Ocakbaşında oturan iki yaşlı amcayı yaka paça gözaltına alıyor!” Varsayalım ki; polis verilen görev doğrultusunda kendince asayişi sağlamaya çalışıyor. Burada oturan insanlar böyle bir muameleye uğramalarını gerektirecek ne yapmış olabilirler ki...

Uzun yıllar önce benzer bir olaya şahit olmuş bir kişi olarak polislerin çok ilginç nedenler yaratabileceği aklıma geldi. İki öğrencimin başına gelenler inanılır gibi değildi.

Çukurova Üniversitesi yerleşkesi ile şehir merkezi arası yaklaşık 15 kilometre, yolun büyük bölümünde yerleşim yok ve mesai bitiminden sonra da oldukça ıssız. Bölümde son sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen mesleki bir etkinlik nedeniyle bir kısım öğrenciler saat 18:00 gibi çıkmışlar. Bunlardan iki tanesinin bindiği midibüs şehir merkezine giden yolun en ıssız bölümünden geçen. O saatte dersler bitmiş ve öğrencilerin büyük bölümü dağılmış olduğu için midibüste bu iki gençten başka birkaç öğrenci ve bir de polis memuru varmış. Bunlar polisin birkaç sıra önüne oturmuşlar ve şakalaşarak sohbete dalmışlar. Bir ara fark etmişler ki, polis silahını çekmiş, dolmuşu durdurmuş, kapıları kapattırmış. Biraz sonra ekip gelmiş ve bizim gençleri derdest edip götürmüşler.

Neyse ki, gençlere telefon izni vermişler onlar da beni aradı. Hemen karakola gittim, komiser yok yardımcısı var. Bilgi almak mümkün değildi. Suçları ne dediğimde ise söylediği tek şey “polisin manevi şahsiyetine hakaret” idi. Ben bu çocukları tanırım böyle şeyler yapacak gençler değildir dedimse de fayda etmedi. Geceyi karakolda geçirmeleri gerekiyormuş sabah savcıya oradan da mahkemeye çıkacaklarmış. Siyasi şubeden gelip çocukların ifadelerini aldıklarını öğrenince korktum. Komiser yardımcısına dert anlatmaya devam ederken komiser geldi, bu sefer her şeyi onunla baştan konuşmaya başladık. Söz dönüp dolaşıp “yetkim yok beni aşar” sözüne geliyordu. Emniyet müdürlüğü ile yaptığımız bir proje sayesinde ilçe emniyet müdürünü ve birkaç komiseri tanıma fırsatım olmuştu. Sonunda karakolun komiserini İlçe emniyet müdürünü aramaya ikna edebildim. Müdür ve diğer komiserler biraz sonra karakola geldiler ve tabii ki bizim gençler kurtuldu. Hepimiz çok mutluyduk. Bizim gençler de nezaretten çıkarılıp komiserin odasına buyur edildiler, çaylar ikram edildi.

Bir an önce gitmek istiyorduk, ama dayanamadım olayın nedenini sordum. Polis arkadaşı çağıralım kendisi anlatsın dediler. Polis geldi ve olayın nasıl cereyan ettiğini anlattı. Üniversite hastanesinde nöbeti bitmiş evine gitmek için dolmuşa binmiş. Derken bizim gençler gelip oturmuşlar ve kendi aralarında konuşup gülüşmüşler. Çoğunlukla da İngilizce konuşmuşlar, belli ki polisin manevi şahsiyetiyle alay ediyorlarmış. Bir an düşündüm dedi; “Bunların polisin manevi şahsiyetine hakaret etmelerine müsaade etmemeliyim, ama hemen müdahale edecek olursam tehlikeli olabilir. Dolmuş kalabalık değil ve bunlar saldırıp silahımı ele geçirebilir ve beni esir alabilirler. O nedenle, yolun ıssız bölümünü geçinceye kadar hiçbir şey yapmadım. Şehrin içine girip en yakındaki karakola yaklaşırken silahımı çekip dolmuşu durdurttum, kapıları kapattırdım ve Emniyet müdürlüğünü arayıp ekip istedim.” Ekip geldikten sonra bunları yakalayıp karakola getirdik, gerisini de biliyorsunuz dedi.

Tüm bunları büyük bir ciddiyetle anlatmış ve emniyet müdürü, komiserler ve bizler de aynı ciddiyetle dinlemiştik. Polislik mesleğini Amerikan filmlerindeki detektiflik veya şeriflik karışımı bir meslek gibi gören bu polisle ilgili ne düşünmeliydim? Bu hikayeyi dinleyen herhangi bir kişinin bu polisin ruh sağlığından şüphe edeceği kesin iken polis yetkililerinin duyarsız kalmalarını nasıl yorumlamak gerekir?

Bu güne baktığımızda yıllar öncesinde bazı polislerde görülen davranış bozukluğunun emniyet güçleri arasında yaygınlaştığını görmek gerçekten ürkütücü. Hele bu bozukluğun üst düzey yöneticiler tarafından yaratılıyor olması da çok başka ve düşündürücü bir boyutu…

Henüz yazılmamış kitaplar, henüz söylenmemiş sözler veya henüz yapılmamış eylemler için yazılabilir, söylenebilir, yapılabilir diyerek insanların tutuklanması son yılların devlet yönetim anlayışı oldu ne yazık ki…

Son vardığımız noktada ise:

SİLİVRİ’YE GİDİŞ YASAK!...

SİLİVRİ’YE GİDEBİLECEK YOLLARA GİRMEK DE YASAK!...

SİLİVRİ’YE GİTMEYİ KONUŞMAK DA YASAK!...

SİLİVRİ’YE GİTMEYİ DÜŞÜNMEK DE YASAK!...[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>