YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA’NIN YAYLALARI, YAPRAK SESLERİ VE RENK CÜMBÜŞÜ
/**/ Yazar: FİGEN DORAN | Tarih: 24/11/2008 | Saat: 14:59

Adana’ya sonbahar pide ve biber salçası kokularıyla geldi. Adana’nın yaylalarına gelirken de kokusunu Adana’da bıraktı. Rengini, sesini, selamını kaptı getirdi.

Adana’nın yaylalarına sonbahar en renkli giysilerini kuşanarak geldi. Başı gerçekten dumanlı Toros’lara yörük motiflerini, kök boyalarını taşıdı. Yağız ve cesur dağ köylerine sırtındaki urbalardan kırmızılar, yosun yeşilleri, nil mavileri, turuncular, bal sarıları bulaştı. Öyle bir bulaştı ki arılar çiçek sanıp kondular erguvan renklerinin üstüne. Böcekler üşüştüler maviye, mora, turuncuya. Kuşların renklerden dili tutuldu. Avaz avaz bağırmayı kestiler. Şaşkın şaşkın “cik…cik” diye sesler çıkardılar.

Ne arıların vızıltısı duyuldu, ne böceklerin ayak sesleri, ne de kuş cıvıltıları… Renklerin ritimsiz dansında yaprakların hışırtısı tüm tonlarda egemen oldu. Başında rengarenk dolaması ve sırtında bin renk urbasıyla sonbahar gelini uydu yaprakların sesine, ağır ağır yürüdü ta yaylanın ortasına dek. Kaldırdı kollarını, uçar gibi raksetmeye başladı. Durdu böcekler, durdu arılar, kelebekler… Durdu Namrun’un göç katarları, Gülek Yaylası’nın at arabaları, Çamalan’ın merkepleri… Durdu Bürücek çeşmeleri, Tekir yaylasının kuyuları. Dansetti renkler, bir eda, bir naz, bir işve dansetti. Pozantı’dan yaprak sesleri geldi… Şekerpınarı’nın suyuna kıpkırmızı bir renk ve hiç işitilmemiş bir müzik karıştı.

Adana’ya sonbahar kokularla, Adana’nın yaylalarına renklerle geldi. Ve selamlar getirdi renkler, Dadaloğlu’ndan, Karacaoğlan’dan hürmet ve minnet selamlarını taşıdılar. Yaşar Kemal’den tahammül ve sabır selamlarını, Yılmaz Güney’den, Şener Şen’den ağırbaşlı bir adaletin selamlarını taşıdılar. Esenlikler diledi kırmızı, mor, sarı, turuncu. Esenlikler diledi sonbahar, mahçup gelin, hoyrat deniz, ketum yürek, becerikli el… Esenlikler diledi Orhan Kemal, Abidin Dino, Demirtaş Ceyhun.

Sonbahar Adana’nın yaylalarına yaprak hışırtılarının uyanık, şakacı ve bir o kadar da romantik, özgür tınıları eşliğinde, binbir renk, binbir dansla geldi.

Uzaklara bakın, yönünüzü kuzeye dönüp Toroslar’ı izleyin. Görmeye çalışın Tekir’in, Gülek’in, Bürücek’in, Namrun’un, Çamalan’ın yerini. İyice odaklanın. Sonra ellerinize ve aynada yüzünüze bakın. Sonbahar’ın muhteşem renk armonisinin teninize sızdığını göreceksiniz.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>