YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

SAYIN BAŞBAKAN'IN PARK GEZİNTİLERİ!...
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 26/07/2013 | Saat: 14:01

Sayın Tayyip Erdoğan,  evinin yakınında yer alan Kısıklı Parkı’nı ziyaret ederek bir ailenin konuğu oldu ve çay ikramlarını kabul etti. 

Sonra, önceden senaryosu yazılmış olduğu anlaşılan ve kesinlikle büyük bir koruma ordusu tarafından güvenlik çemberine alınmış olan bu park ziyareti, haberdar edilmiş medya elemanlarınca kayda alındı.  Yetmezmiş gibi, Taksim Gezi Parkı direnişine ön saflar da katıldığı fotoğraflarla belgelenmiş bir komedyenin Tayyip Bey’in önünde diz çökerek özür dilemesi basına yansıtıldı.  Bellidir ki, komedi sanatçısı Şafak Sezer, diz çökerek direnişe katılımından dolayı af dilemekle geleceğini güvenceye alması konusunda birilerince ikna edilmiştir.  Takdiri okuyucularımındır!

Tayyip Bey, Kısıklı Parkı ziyaretini iftar sofralarının gelenek haline getirdiği konuşmalarında iki üç kez dile getirdi ve günü gelince Taksim Parkı’na da gideceğini ısrarla yineledi.  Koruma ordusu yeterince güvence sağladığında da bu ziyareti yapacağı da kuşkusuzdur!

Benim bir vatandaş olarak aklımı çelen nokta, Sayın Başbakan’ın park direnişini ve ülke geneline yayılan benzeri olayları bilmesine karşın,  halen olgunun gerçek boyutunu anlamamak için gösterdiği direnmedir.  Yetmezmiş gibi, yandaş saydığı insanlarımızı bir tür kışkırtması ve eli satırlı ve sopalı kişileri koruyan ve kollayanların destan yazdığını söylemek noktasına gelmesi bence vahim bir yaklaşımdır!

Sanırım, Sayın Başbakan gezi direnişini kendince doğru analiz etmiştir ve gelişmelerden duyduğu endişe nedeni ile katılımcı insanlarımızı baskılamak yoluna saparak geçiştirmek niyetindedir.  Öylesine ki, tencere tava çalanları bile yargıya yollamak saplantısını dahi kontrol edemeyecek mizahi konuşmalara yönelmektedir.

Taksim Gezi Parkı direnişçileri, artık hepimizin bildiği gibi İstanbul’un ortasında kalmış tek parkı korumak dışında, yurt geneline yayılan eylemler ile tüm vatandaşlara örnek olan bir eyleme öncülük etmişlerdir.  Halkımız, siyaset ile bütünleşmiş sermayenin egemen unsur olmasını içlerine sindiremez olduklarını haykırmışlardır.  Ülke insanlarına son elli yılın hükümranı olan neo-liberal ekonominin sömürüsünü şikâyet etmişlerdir.  Özellikle simgeleşmiş bir meydanın ve kenarında yer alan küçük parkın, yani kentin özgürlük anılarının silinerek kışla adı altında ticari işletmeye dönüştürülmesini ve ortasına da cami yapılmasının anlamsızlığını iktidarın yüzüne haykırmışlardır.

Bu mantık ile bakıldığında ilham verici bir örnektir direniş.

Kaldı ki, destan (!) yazan güvenlik güçleri ve AKP yardakçıları, bu gelişmeler sırasında beş insanımızın ölümüne, onlarca göz kaybına ve binlerce yaralanmaya aracı olmuşlardır.   Sayın Başbakan’ın bu denli kan dökülmesinden habersiz gibi davranması, karşı karşıya kaldığı mağlubiyet riskinin iz düşümü olmak gerekir.   İktidarı boyunca her sözü ayet gibi kabul görmüş ve hatta kendisine dokunmanın ibadet sayıldığı bir lider, ilk kez karizmasının çizilmiş olmasının sıkıntısını yaşamaktadır.  Bu olaylar sonunda iktidarını yitirirse nelerle karşı karşıya kalabileceğinin endişesini yaşamakta ve söylemleri ile açığa vurmaktadır.

Direnişin ulusal boyutta genişlemesinden A.B.D. ve AB ülkeleri ders almışlardır ve elçileri aracılığı ile hükümete uyarı görevlerini yapmaktadırlar.  Bu uyarıları anlamamak adına direnen ve konuşan Sayın Egemen Bağış ise demeçlerinin artık sakil kaçtığını fark etmeli veya birileri tarafından uyarılmalıdır!

A.B.D. ve AB kanadından gelen uyarılar, AKP Lideri ve grubu adına önemlidir.  İktidarın diktatörlük hevesine kapıldığı konusunda bizler gibi onlar da hemfikirdir.   Hükümetin kendi yarattığı yeşil sermaye için gösterdiği çaba yanında, geniş halk kitlelerine yönelik sosyal politikalar üretmesinin gerekliliğini ifade etmektedirler.  Ayrıca gerek BM ve gerekse AİHM aracılığı ile yapılan uyarılar, yargının kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini ve adalet kavramına saygılı olmak gerektiğinin altını çizmektedir.  Sayın Egemen Bağış, bellidir ki bu mesajı da tersinden anlamıştır! 

Umarım bari yargı mensupları doğru anlamış olsunlar!

Taksim Gezi Parkı direnişi, Sayın Erdoğan’ın demekte ısrarlı olduğu gibi küçük bir çapulcu zümresinin eylemi değildir.  Ülke çapına yayılmakta olan siyasi, ekonomik ve özgürlük iradesine yönelik baskıya olan kitlesel tepkinin şimdilik su üzerinde görünen yüzüdür.   Ayrıca AKP İktidarı’nın ülkeyi dönüştürmek istediği zihniyet değişikliğine bir tepkidir.  Kanımca bu yönü ile de umut ve ilham vericidir!..

Kıssadan hisse M. Akif Ersoy'dan:

Eyvah!
Beş on kâfirin imanına kandık
Bir uykuya daldık ki,
Cehennemde uyandık!

                                                                             Erdal Akalın ( 23. 07. 2013 / Mersin İmece )


Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>