YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    “CAMBAZA BAK” oynanıyor (mu)? (2)
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 22/06/2013 | Saat: 16:58

Değerli okurlarım anımsayacak, aynı başlıklı yazının ilkini şöyle bitirmiştim: 20 gündür, gerçekten olağan dışı gelişmeler yaşamaktayız. Bu olağan dışılık o denli ki, artık ABD ve AB Tayyip beye, Tayyip bey onlara sallıyor; Gençler başta bir Millet, artık seyirci değil, adeta hipnozdan ayılıyor, uyanıyor…

Ancak ilk önce şunu kabul edelim: Bu Millet iyi dayandı. Bu baskıcı, kendinden olmayanı dışlayıp horlayan, Atatürk Cumhuriyetini alt üst eden, ekonomimizi üretimsiz, dışa bağımlı, çarkları borçla dönen, bütün değerlerin yabancılara satıldığı, işsizliğin olağanlaşıp kanıksandığı; sosyal devletin yerini sadaka dağıtan devlete terk ettiği kötü yönetime iyi tahammül etti, son 10 yıl boyunca Millet.

O nedenle, varsa bile olan, aynı hedefe yönelmiş, iki ayrı merkezden hareketle sadece hedefleri aynı olan birbirinden bağımsız iki girişimin tesadüfen çakışmasından söz edilebilir:

1) Türk Halkının artık sabır dağarcığı taştığından, Taksim Gezisi nedeniyle dışa vuran tepkisi,

2) Daha önce de Okyanus ötesinde söz konusu edilmiş “deliğe süpürme” operasyonunun yeniden gündeme gelmesi.

Gerçi artık 10. yılında, kendi deyimiyle “Ustalık döneminde” ortaya fütursuzca saçılan niyetler, niyetten de öte yasa şeklinde resmileştirilip, toplumu sıkan bir cendere misali dayatmalar; Elbette bu, bir yerde patlayacaktı; Gezi Parkı vesile oldu.

Bu nedenle tevafuk sürpriz sayılamaz. “Tevafuk” yadırganmasın; artık o hale geldi ki Tayyip beyi iktidardan uzaklaştırma esaslı her girişimin Milletin bu yoldaki isteğiyle çakışması, gerçekten bir tevafuk olur. Ancak çok değil bir ay önce ülke “anaların gözyaşı dinsin” ambalajındaki “Cumhuriyeti tasfiye Planına” tepkiyle ayakta iken gündemin böylesi değişmesi, pek de irdelenmeden geçiştirilecek türden değildir.

AKP döneminde “uslu çocuk” misali, Rockefeller’in meşhur “Pembe Gazetesi”ne dönen medyada, “Diyarbakır toplantısı” küçük bir haber bile olamazdı. 10 yıldır övüp yere göğe sığdıramadıkları RTE’ye karşı ayaklanan gençlere saldıran polisin tavrını Taksim Meydanından naklen yayınlayan dış kanallar işaret fişeği mi? CNN İnternational, BBC World ve Arap Baharının meşhur kanalı El Cezire, bir an için insanı, Tayyip beyin “Bir tertip var” feryadını düşünmeye sevk etmiyor değil.

Ancak bir de işin öteki yüzü var! Batı Basını, 10 yıldır sonsuz ve limitsiz bir kredi açtığı AKP iktidarı karşıtı gösterileri naklen yayınlarken; acaba, asıl amaç, gösterilerin yaygınlaşarak Güneydoğu’ya da sıçraması mı?

Taksim gösterileriyle Batı Kamuoyunda imajı sarsılan, karizması çizilen Tayyip beyin, olayların, başka amaçla da olsa, Güneydoğu’da tezahürüyle, göstericiler karşısında elini kolunu bağlamak mı istenilen?

Amaç, “Çözüm” için verdiği vaatleri hatırlatarak: “Bak ya sözünü tut ya da böyle olaylara Güneydoğuda da hazırlan” demek mi, acaba asıl amaçlanan?

O aşamasında uluslar arası baskı ile bizi bir şeylere mecbur etmek mi okyanus ötesinin planı acaba?

İnsan meşhur “ÇÖZÜM” denilen “ÇÖZÜLME” sürecini, bu süreçte İmralı’nın “aktif bir oyuncu”, adeta “Meşru muhatap” alındığını düşününce, “burası Türkiye, her şey olabilir” demekten kendini alamıyor.

Ancak hesap bu ise, birileri uzun yıllardır hayalini kurduğu Kürdistan’ı Cumhuriyet Türkiye’sinin Vatan Topraklarından tırtıkladıkları üzerinde kurmayı düşünüyorsa, avucunu yalasın! Hesap yanlıştır, tutmaz!

Şayet Tayyip bey, koşa koşa Obama’ya bu nedenle gitmiş; ancak hüsrana uğramışsa dahi, yapması gereken bunu karnında saklamak; olaylar patlak verince de halkın yarısına dayanıp diğer yarısına polis gücünü şiddetle ve “orantısızca” kullanmak olmamalı idi.

Tayyip beyin içini döküp medet umacağı yer, Türk Siyasetin kabesi TBMM idi. Atatürk bile emperyalist ‘Düvel-i Muazzama’ ya karşı Ulusal Kurtuluş Savaşını TBMM’ye dayanarak, Meşruiyetini oradan alarak vermedi mi?

Tayyip bey, komplo varsa da yoksa da yanlış yapmıştır, yanlış yapmaktadır. Çünkü hedef Türk Devletini yıkmak, amaç Türk Milletini bölmek ise, buna karşı çare Türk Milletine (ancak 76 milyonun tamamına) dayanmak; Türk Milletinin Türk Devletini koruma azmine güvenmektir.

Eğer gizli bir gündem yoksa çare ve çözüm Millettedir. Polise “Kanunsuz emir” vererek; Halkın yarısını diğer yarıya karşı kışkırtarak asla değil! Eğer aklı selimi terk eder, öfkeli bir telaşla devam ederse, kusura bakmasın, artık RTE’nin de görevi devredeceği kişiye sunacağı “Üç zarf” hazırlama vakti geldi demektir.

* Nitekim geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da toplanan “Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı” sonuç bildirisinde desteklenen (BDP ve Karayılan’ın Kandil’den desteklediği talepler; BDP eşbaşkanı Demirtaş’ın geçtiğimiz hafta TBMM gurubundaki konuşması yazınızda söz ettiğimiz gelişmeleri doğruladı.

* Bir not da CHP ve MHP’ye: Sayın Bahçeli, gençleri sokaktan uzak tutman iyi de bu gençler 1980 öncesindeki gençler değil; Bunları anlayamadıkça liderliğinizdeki MHP, maalesef, siyasi konjonktüre tabi, uzayıp kısalmayan, hiç kitleselleşemeyen halinden sıyrılamaz; Bu gençleri anlamak onlarla yakınlaşmaktan geçer.

* Keza CHP, başta Sayın Kılıçdaroğlu bilmeli ki bu gençler, içlerine sinmese dahi kendini CHP’ye oy vermeye mecbur hisseden büyüklerinden farklı; Bunları kazanamazsa, CHP, hem bugün hem de yarınlarda, istediği gelişmeyi gerçekleştiremez, ülkeye hizmette etkin olamaz. Hem ülkenin hem CHP’nin örtüşen menfaatleri, CHP’nin bu gençleri iyi anlayıp, Onların “Burada politika yapılır” diyeceği bir yapıya, sür’atle kavuşmaktadır…Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(20.6.Ekspres gazetesinde)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>