YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

ÇAPULCU DEDE'nin EVRAK-I METRUKESİ...
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 22/06/2013 | Saat: 22:36

AK-ŞAKA, bazı okurlarımın anımsayabileceği gibi, Sayın Tayyip Erdoğan’ın ‘çapulcu’ diye tanımladığı Türk İnsanı grubunun kıdemli bir üyesidir.  Kendisi yakın tarihimize ’68 Kuşağı’ olarak geçen ilk çapulcu grubunun o günün yaşı itibari ile en birinciye gelen kişilerinden sayılabilir.  Bu başarısı, 12 Mart diye anımsanan bir dönemde ‘sakıncalı personel’ kodu ile damgalanarak, kazandığı uzmanlık dalına gönderilmeyerek ödüllendirilmiştir!

Bu başarısının üzerinden yıllar geçmiş olsa da, demokrasi denen illete inancı ve sosyal demokrat kimliğe sadakati nedeni ile çapulcu ruh halinin iflah olmaz şekilde devam ettiğine tarih önünde tanıklık etmekten övünç duymaktadır.

Adı ‘Taksim Gezi Parkı’ diye ünlenen ve uluslararası meşruiyet kazanan son kalkışma harekâtı, Çapulcu Dede’yi heyecana getirmemiştir denemez.  Anıları ‘Yollar yürümekle aşınmaz!’, özdeyişini hatırlatmış olmakla birlikte, bedeni ve özellikle nikotin-zede solunum sistemi torunları yaşındaki polis dostlarının ‘biber gazı’ ikramını kabul etmesine el vermediği için, Çapulcu Dede’de hatıra defterine (evrak-ı metruke) göz atmakla yetinmek zorunda kalmıştır. 

İşbu yazı dizisi, Çapulcu Dede’nin evrak-ı metrukesi arasında bulunan bazı notların ‘Y Kuşağı Çocukları’ için nasihat boyutunda aktarılmasını kapsayacaktır.

***

Biber İyidir, İştah Açar!

Halkımıza gaz bombası, göz yaşartıcı gaz ve aktüel adı ile biber gazı olarak tanıtılan kimyasal maddeler, güvenlik güçleri tarafından ‘Gösteri Kontrol Ajanları’ diyerek özel bir sınıfa dâhil edilmektedir.

Bu grup kimyasallar arasında “CS, CN ve OC” kısa adları ile kayıt altına alınmış maddeler yer alıyor. Ünlü biber gazı ise ‘OC’ diye bilinenidir.

OC, çok acı, bizim güneydoğunun izot diye bilinen iştah acıcı yemeklik biberinden bile acı bir nebatat ürünüdür.  Maalesef Türk İş İnsanlarının tembelliği ve ilgisizliği nedeni ile halis izot ürünümüz dururken, ülkemiz koşullarında imal edilmemektedir.  Belki de aracı firmalar ithalatından yararlansınlar diye yurt dışından satın alınmaktadır.

OC elde etmek için özellikle Brezilya kökenli bir biber kullanılıyor.  Bu bitkinin yağı ilk aşama da elde edilerek organik çözücülerde eritiliyor ve mum kıvamında bir ürün haline getiriliyor.  Böylece ‘Oleoresincapsicum’ formüllü bir madde olarak değişik yoğunluklar da kullanım için özel aleti ile atılacak kapsüller veya basınçlı tüpler (spray) içinde kullanıcılara veriliyor.

Güvenlik güçlerimiz tarafından izlediğimiz kadarı ile büyük keyifle (!) kullanılan OC, dalında tazesi iştah açıcı iken, çapulculara sıkıldığında fena etkiler sergiliyor.

Gözlerde yaşarma, yanma, göz kapaklarında spazm ve geçici körlük yapabiliyor.  Cilde teması sonrası yanma hissi ve kızarıkla devam eden tahrişlere neden oluyor.  Yüksek doz ile deriye basınçla püskürtülünce yüzeysel kimyasal yanıklar ortaya çıkabiliyor (TOMA aracına bidonlarla doldurulanlar var ya!).   Burun ve boğaz da yanma, hapşırma, öksürme nefes darlığı ve solunum sıkıntısı yaratabiliyor.  Yarattığı psişik travma sonrası tansiyon yükselmesi ve panik ataklara yol açıyor…

Torunum yaşındaki değerli polis dostlarım bu maddeyi kendilerinde yeterince denemiş olsalar ve bu etkilerin tadına varmış olsalar, eminim daha dikkatli kullanırlardı.  Heyhat!

Biber gazına maruz kalanların temiz havaya çıkmaları önerilse bile, soluk alamamak yüzünden yere düşen ve kaçamayanların polis arkadaşlardan karate tekmesi yemek riski de unutulmamalıdır! 

Cilde temas varsa, giysileri çıkarmak ve mümkünse sabunlu su ile deriyi yıkamak iyi olur.  Bu kimyasallar asit yapılı olduğundan karbonatlı su ile yıkamak yarar sağlayacaktır. Gözlerin bol su ile pansumanı önemlidir.  Keza antiasit olarak mide hastalıkları tedavisinde kullanılan sıvıların deriye sürülmesi önerilmektedir.

Bu sorunların ısrarlı şekilde devamı halinde ve özellikle solunum yetersizliği mevcut ise hastane tedavisi gereklidir.  Hastaneye gidemeyenler ise merhametli bir din görevlisinin insancıl davranışına sığınmak için en yakın camiye sığınabilirler. Ancak din kültürü sağlam olan bu müezzin ve imamların, çapulculara kucak açmalarının sonucunda da başlarına dert geleceğini asla unutmaması Çapulcu Dede tarafından hassaten rica olunur.

Çapulcu Dede, hatıra defterine göz atmaya devam edecektir.  Şimdilik kendinize mukayyet olun benim Y Kuşağı Bebelerim!..

Çapulcu Dede’nin Öğütlerine Devam!..

Çapulcu Dede, hatıra defterini (evrak-ı metruke) açarak, fi tarihinde kayıt altına aldığı bazı notlarını Y Kuşağı Gençleri ile paylaşmaya devam ediyor.

68 Kuşağı, şanssız bir dönem geçirdi.  Dönemin güvenlik güçlerinin elinde bugünün teknik olanakları olmadığı için, o günün gençleri uygarlıktan yeterince nasiplenemediler.  Sadece biber gazı değil, o dönemler de TOMA adı verilen tank benzeri medeni araçlar (!) bile yoktu.

Günün koşuşturmalarla ve daha doğrusu polislerle saklambaç oynamakla geçen günlerinde bu su püskürten araçlar olsa ve kullanan polis ağabeyler suyun basıncını efendice ayarlamış olsalardı, ne güzel, Şengül Hamamı keyfi gibi terlemiş bedenlerimize beleşten bir duş bile aldırmış olabilirdik.  Nerede biz de o talih!

O günlerin en gelişmiş aletleri ki, gösterileri savuşturmak amaçlı kullanılanlar, tahta coplar ve düdüklerdi.   Artık kim kimi düdüklerse!

Medeniyetin gözünü seveyim; çok şükür TOMA var, hoparlörlü araçlar var (ister anons yap, istersen müzik yayını !), basınçlı su püskürtmek olanağı var ki, istersen içine boya katarak caddeye resim yapmak bile olasıdır, biber gazı var ve plastik mermiler bile var!

Bir tek su püskürten araçların kenarında hamam takunyası ve şampuan eksik kalmıştır yani.  Bunlar da tamam olabilse, al keseni lifini, sıcak havanın bunaltıcılığını unutarak duşunu al, böylece biber gazından hastanelik olursan doktorun karşısına temiz pak çık hiç olmazsa!

Bu eksiklikler yönünden sevgili polis dostlarımızı suçlamıyorum.  Tüm kabahat bu noksanlıkları görerek tedarik etmeyen mülki amirler ve İçişleri Bakanı’dır.  Artık yeter diyorum, yapacaksanız bir hayır, bari tam yapın Y Kuşağı Gençleri için!

Eh, polis kardeşim de TOMA’nın basınç göstergesini aşağı çekmeyi bilsin artık.  En azından İmam Hatip Lisesi mevzuatında yoksa bile, ibre nedir onu bilir en azından!

Neyse gelelim şu biber gazı meselesine yeniden.

Efendim, biber gazı tüplerinin üstünde kullanma kılavuzu niyetine öğütler vardır; 5 metreden daha yakından kullanılmaz, kişilere doğrudan yöneltilerek değil, 45 derecelik açı ile havaya atılacak şekilde sıkılır, zinhar kapalı alanlara ve özellikle arkadaşının omzuna basarak evin penceresinden içeri sıkılmaz.  Yüksek içerikli oranlarla TOMA’nın su tankına eklenmez!

Son olaylar da bu kullanma kılavuzuna uyulmadığı anlaşılmaktadır.  Örneğin; biber gazı yiyenlerin % 41’ne 5 metreden daha yakın mesafeden gaz sıkıldığı anlaşılmıştır.  Otel lobileri dâhil kapalı alanlara gaz sıkılmıştır.  Kapsül atan tüfekler, yakın mesafeden kişilerin yüzü ve gözü hedef alınarak kullanılmıştır ve bu nedenle onlarca kişi gözlerini yitirmek tehlikesi altındadır.  Başına biber gazı kapsülü isabet edenler kalen kafa travması nedeni ile yoğun bakımda hayatta kalmak için savaş vermektedirler.

Yöneticilerimiz ve polis şefleri bunları bilmiyor mu, yoksa bilmezden mi geliyorlar?!.

Bir bilim insanımız, kargaşanın esir aldığı kişilerin üçte birinde ruhsal sorun ortaya çıktığını ve % 20’inde kalıcı ruhsal sıkıntılar yaşanacağını ifade buyuruyor.  Bekliyorum; Sayın Bülent Arınç, o güzel tümcelerini kurgulayarak bunları yalanlasın istiyorum!

Avrupa Parlamentosu kürsüsüne çıkan CHP Ankara Milletvekili Sayın Gülsün Bilgehan, üyelere seslenirken şöyle diyor; “Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında Türk Polisi’nin tükettiği biber gazı miktarı, 14 Avrupa ülkesinin 2012 yılında tüketmiş olduğu toplamın iki katı olmuştur!”.

Ve eklemiş Sayın Bilgehan; “Olayları çarpıtmadan canlı yayınla veren birkaç cesur kanal cezalandırıldı!”.  

Kanımca cesur yayın yapan TV kanalları züğürt olduklarından penguen belgeseli programı satın alamamışlar veya restorana ödeme yapacak bütçeleri olmadığından yemek programı yapamamışlardır.  Bu durumda da ne yapacaklar, mecburen canlı yayınla idare edeceklerdi!

Değerli Polis Kardeşlerim, güvenliği sağlamak tabii ki göreviniz.  Ama size verilen emirleri önce yüreğinizin insani dokusu ve sonra da beyninizin mantık süzgeci ile değerlendiriniz.  Unutmayın, sert müdahale ettiğiniz kişiler anneniz, babanız, kardeşleriniz ve evlatlarınızdır aynı zamanda.  Ve gene unutmayın ki, sizi dolduruşa getirenlere değil, sonunda fatura size çıkıyor!  Gururunuzla oynanmasına izin vermeyiniz.   

Size ‘Benim Polisim’ diyerek kullanmak isteyenlere değil, sizi ‘Benim Devletimin Polisi’ diye kucaklayanlara kulak veriniz.  Sadece sizin kişiliğiniz değil, sizi bağrına basan kurumunuzun onuru da zedelenmektedir.  Lütfen, Çapulcu Dede’ye biraz kulak veriniz!

Bu arada bizim mahalle de hırsızlar cirit atıyor.  Daha birkaç gece önce alt kat komşumun evine girdiler.  Ben de sabırla sıramı bekliyorum. Sağ olun ama sizden tık çıkmadı bu konu da.  Lütfen bizim mahallenin de polisi olduğunuzu hatırlayınız!..Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>