YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Ahh! Ben Bir Damat Olsaydım Diyenler Artar mı?...
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 11/06/2013 | Saat: 22:14

Bir zamanlar hikâyeye konu olan ülke de despot bir sultan yaşarmış. Ancak ekonomisi iyi yönetilemeyen bu ülkenin hazinesi gittikçe tükeniyor ve sadrazam devlet işlerini yönetirken ödeme güçlüğü çekiyormuş.

Defterdarla konuyu inceleyen sadrazam, durumu sultana arz etmek için huzura varmış ve ; “Sultan Hazretleri, hazine tamtakır oldu. Sizce ne yapalım?”, diye sormuş.

Sultan, anında kararını bildirmiş; “Vergiler iki katına çıkarıla!”

Vergiler iki kat zamlanmış ama sorun halen çözümlenir hale gelmemiş. Defterdar ile sadrazam yeniden görüşmüşler ve durumu sultana aktarmaya karar vermişler. Huzura vardıklarında da; “Efendimiz, vergilere zam yaptık ama gene bütçeyi düzeltemedik.  Ne buyurursunuz?”

Sultan sorar huzurdakilere; “Vergileri iki misli yapınca halkın tepkisi nasıl oldu?”

Defterdar yanıtlar;  “Tebaanız çok sinirlendi ve üzüldüler Efendimiz.”

Sultan; “O halde vergileri üç misline çıkarın!”

Vergiler artar yeniden ama hazinenin delikleri bir türlü kapanmamıştır.  Sultan, defterdarı huzura çağırır ve durumu öğrendikten sonra; “Sen benim vezirimsin ki, çık bakalım çarşıya pazara sadık tebaamın durumu nedir, incele ve bana bilgi getir!”

Defterdar tebdil-i kıyafet ederek halkın arasına karışır ve tebaanın nabzını tutar.  Sonra saraya gelir bir koşu ve huzura varır; “Sultanım, sadık tebaanız hem üzgün ve hem de gergindir.”

Sultan, kısaca düşünür ve yeni emri verir; “Yarından tezi yok, vergiler dört katına çıkarıla!”

Kısa bir süre sonra, sultan halkın ruh halini merak eder ve sadrazamı çağırır huzuruna; “Sen ki, benim sadrazamımsın.  Git bak bakalım halkın hali nicedir?”

Sadrazam, tebdil-i kıyafet ile sokağa iner, çarşı ve pazarı dolaşır, ülkenin insanları ile konuşur.  Ve bakar ki, hemen herkesin keyfi yerinde, çarşı ortasında esnaf davul ve dümbelekler çalıyor ve göbek atarak eğleniyorlar ve kahkahalar patlatıyorlar.

Saraya koşar sadrazam ve sultana; “Efendimiz, ilginçtir ki, sadık tebaanızın o gergin ve sinirli hali kalmamış.  Şen şakrak oynayıp eğleniyorlar.”

Sultan, azıcık düşünür ve konuşur.  Bakalım ne söyler; “Sadrazam Efendi, sen başyardımcım sayılırsın, anlayamadın galiba ortamı.  İlk vergiler sonrası insanlarım gergin ve sinirli idi.  Çünkü bir şeyler yitirmişler ve sıkıntıya düşmüşlerdi.  Son vergi sonrası ise artık kaybedecekleri bir şeyler kalmadığı için, yaşama boş vererek göbek atmaya ve eğlenmeye başladılar.  Bu noktanın sonrası sadık tebaamın patlama noktasıdır.  Zinhar vergi arttırma ve vergileri bir kademe aşağı çek!”

***

Taksim Gezi Parkı gerginlikleri sadece üç beş ağacın köklenmesi sonucu olmuştur diye düşünenler varsa, gönül ister ki bu hikâyecikten bir esinti almış olsunlar. 

Başta gençlerin yer aldığı bu halk hareketi, aslında despotlaşan yönetimin gerginleştirdiği insanlarımızın bir tür enerji boşaltması gerçeğidir.  Devamı tehlikelidir.

Bunu belki sadrazam ve diğer vezirler anlamamıştır ama yönetime talip olmuş liderlerin ivedilikle anlaması gerekirdi.  Eğer sultanlar da bu gerçeği anlayamıyor ve halkın mesajının şifresini çözemiyorlarsa, vay o ülkenin haline!

***

Düşününüz; bu güne kadar birbirlerine asla tahammül edemeyen üç takımın taraftarları dahi kucaklaşıyor ve birlikte kol kola Taksim’e yürüyorlarsa, bu konuyu iyi analiz etmek gerekirdi diye düşünüyorum.  Kaldı ki, bunca yıl ne kulüp başkanları ve ne de medya bu gruplara bu barış havasını yaşatamamışlardı.  Hepsini yürekten alkışlıyorum!

Belki de Sayın Tayyip Erdoğan’a yalnız ve yalnız bu katkısı için teşekkür etmeliyiz!

Taksim Gezi Parkı bünyesinde gelişen ve aslında demokratik insan haklarını öne çıkaran ve de otokrasi anlayışına karşı çıkan gençlerin hareketi, artık bir gençlik kalkışması olmaktan öteye geçerek ülke genelinde yaygınlaştı.

Sayın Cumhurbaşkanı ve Bülent Arınç Bey, harekete katılanlara ılımlı mesajlar vererek ortamı yumuşatmaya çalıştılar. 

Sayın Tayyip Erdoğan ise, yurt dışında olmasına karşın basına verdiği sert beyanatlarla yetinmeyerek, ayağının tozu ile ortalığı toz dumana katan söylemlerle kendisini desteklemek üzere meydanlara taşınanlar aracılığı ile nerede ise halka meydan okudu.

Özellikle parkın korunması taleplerini kabul etmeyerek oraya Topçu Kışlası yapılacağını ve AKM’nin yıkılacağını ısrarla yineledi.

Bu sabah ise okuduğum bir gazete haberi dikkatimi çekiverdi.  A.B.D. kökenli CNBC kanalınınJen Alic imzalı haberine göre, parkın yerine yapılacak ve adına Topçu AVM denecek geleceğin projesi, Sayın Başbakan’ın damadının başında olduğu Çalık Grubu’na ihale edilecek imiş!

Haber kanalının güçlü bir yayın organı olması, bu olasılığın doğru olabileceği kuşkularını bize düşündürmüyor değil!

Ahh Ben de Bir Damat Olsaydım Diyenler Artmıştır Sanırım!..Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>