YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Devlet içinde devlet
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 15/10/2008 | Saat: 10:13

“Deniz Feneri rezaleti”yle gündeme gelen “Gıda Bankaları” Devlet yapımıza ilişkin yaşamsal bir sorundur. Sistemin kurucusu, AKP’li Akgül dahi; “kurulmuş/çalışan kaç ‘Gıda Bankası’ var, belli değil, Denetim ve denetleyecek mercii yok” diyor!.

Ulaştığı boyutlar 10 milyar dolardan başlayan rakamlar! AKP ile başlayan “Her şey bedava” döneminin; Kömür, erzak, giysi, kırtasiye ve diğer bilumum masrafların beleş olmasının; 22 Temmuz’daki ‘al kömürü, al erzağı, al parayı, ver oyu’nun sırrı burada…

AKP, 22 Temmuz’da kömür ve erzak dağıttığı köylerde, kırsalda % 72 oy almış; buna mukabil kömür ve erzak dağıtımının az yapılabildiği merkezlerde 2002 deki oy oranını geçememiştir. Bu, çarpıtılmadan, üzerinde düşünülmesi gereken bir gerçek; Etik, yasal ve sistem itibarıyla değerlendirilip, ders çıkarılmalıdır.

“Fakir fukaraya yardıma karşı mısın” demeden, fotoğrafın tümüne bakılsın. Şu vahim  “Küresel Kriz” ortamında AKP değirmenine su, pardon oy taşıyan bu “avanta” çarkına ilgi çekmekistiyoruz, bu bir. İkincisi; “Sosyal Devlet” ve “kamu görevi”ni bırakıp, Devlet kesesinden “Oy için Sadaka” olmaz.

Ekonomi sıcak para ve ithalat üzerine kurulu, giderek artan ‘Cari açık’ üretiyor; Devlet ve Özel sektör gırtlağa kadar borçlu; Son 6 yılda borçlanma, tüm Cumhuriyet dönemi toplamından fazla. Bu yıl, en az 150 milyar dolara ihtiyacımız var (cari açığı kapatmak üzere 50 milyar dolar, çarkı çevirmek için sıcak para- kısa vadeli borç –ki “Tefeci faiziyle”– 50-60 milyar dolar, borç taksiti için de 50 milyar dolar= 150)

Bu krizde Devletin alacağı vergiyi AKP propagandasına aktarmak kimsenin hakkı değildir. Yapılan “Yenicami’de dilenip, Sultanahmet’de dağıtmaktır.”

AKP’nin 2007 seçimleri öncesinde dağıttığı kömür, nevale ve nakit toplamı 10 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Önemli soru: kaynak nereden? “Hayırsever iş adamlarının bağışları” yanıtı gerçeği yansıtmıyor; Doğru cevap: AKP’nin seçimde “oy mukabili” dağıttığı (Mart’ta da dağıtacağı) “paketler” Maliye’ye ödenmesi gereken “Vergi”yle; kömür-erzak vb. bedeli vergiden mahsup edilen kamu kaynaklardan karşılamıştır.

AKP iktidarı ilk iş Gelir Vergisi Kanunu 40. madde 10. bendi ve 89.madde 6. bendi değiştirdi. Devlet/Millet kesesinden -AKP adına- “İane dağıtımı” böylece başladı. Değiştirilen mevzuat kapsamında, adına “GIDA BANKASI” denilen bir sürü dernek, vakıf kuruldu. Deniz Feneri bunlardandır. Gıda Bankacılığında başı AKP’li belediyeler çekiyor. Doğrudan AKP'li belediyeye bağlı olmayıp AKP ile hareket eden bankalar var. Bankalardan bazıları belirgin bir İslamcı çizgi izliyor.

Gıda Bankaları” AKP’nin çıkardığı yasalara göre, bütün vergilerden muaf! Gıda Bankasına yardım yapan, bunu ödeyeceği vergiden düşer; Eğer  yardım o yıl ödeyeceği vergiden çok ise, Devletten “Alacaklı” olur, kalanı gelecek seneki vergisinden düşer. Yani AKP’li iş adamı, Devlete vergi vereceğine, AKP’nin seçimde dağıtılacağı “Kömür/gıda vb.” için yardım yapar; Bunu da 70 Milyonun Bütçesine ödeyeceği vergiye sayar. AKP de Sağlık veya Eğitime, ya da Savunmaya gitmesi gereken parayla siyasi propagandasını yapar, işte sistem!

Böyle acayip bir çark kurularak, Devlete vergi olarak gitmesi gereken kaynaklar, dolaylı olarak AKP propagandasına, kömür ve erzak katkılarına yönlendirildi. “Mükellef”, Devletin Vergi Dairesine gideceğine AKP ile organik bağı olan gıda bankalarına gidip,  vergilerini oraya yatırıyor!                                                                               

Bu durumu hoş görüp, ne var bunda, “sosyalyararı olan dernek ve vakıflarda vergi muafiyeti olur” diyen şu soruyu cevaplamalı: Vatan için şehit olanların aileleri ile gaziler için kurulmuş “Mehmetçik Vakfı”ndan daha fazla yararlı ve gerekli bir sosyal yapı düşünülebilir mi? Neden, Mehmetçik Vakfı’na yardımlarda vergi muafiyeti sadece % 5  iken, AKP’ye oy devşirmek için kurulu  Gıda Bankalarına % 100 Vergi Muafiyeti tanınır?

Bu “Gıda Bankaları”, her türlü vergiden muaf olduklarına göre, isterlerse, 100 bin lira bağış yapana 500 bin lira makbuz kesip, 100 bin lira vereni 500 bin lira vergi ödemekten kurtarabilirler, değil mi? Bu tezgah değilse nedir?

Yapılan hesaplara göre Türkiye’nin, Devlet olarak bu işten zararı 10 Milyar dolar civarında; Bu parayla yatırım yapılsa, kurulacak onlarca fabrikalarda binlerce işsize iş, ekonomiye kaynak yaratılırdı…

Neyse ki Alman Yargısı “Deniz Feneri e.v.” olayında, yapının içyüzünü ortaya çıkardı. Türk Yargısı, Alman Yargısının saptayıp kararında yol gösterdiği sistemin Türk ayağını mercek altına almalı; Muhalefet “Gıda Bankacılığı” meselesinin ve denetimsizliğin takipçisi olmalı, “Devlet içinde devlet”liğe son verilmelidir…

             

             [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>