YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

NE BİLDİN KIYMETİM
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 27/08/2012 | Saat: 13:10

"Ne bildin kıymetim ne bildim kiymetin " benim güzel vatanımın ne hale geldiğini uzaktan seyrederken üzüntümü anlatamam. Eğer bir ülkedeki her hangi bir  problem İcin onlarca televizyon kanallarında, saatlerce ilgili, ilgisiz insanlar tartışıyorsa, burada bir yanlışlığın olduğunu siz göremiyorsanız, o zaman sizin bir doktora görünmeniz gerekir. Mutlaka gözünüzdeki gözlük size gerçekleri göstermesine engel oluyordur.

Okyanus ötesindeki F tipi görüntünün haberi dahilinde olduğuna adım gibi inandığım Gaziantep saldırısının, bir kaç ay evvel planlanmış olduğunu, Amerika daki bir çok basin kuruluşları tarafından teyid edildiğini dinledik.

Bir elinde beyzbol sopası bulunduğu halde Basefendi ile telefon görüşmesi, teyitlenen bir  olaydır. Siz bu hadiseyi nasıl hazmedersiniz bilmem amma, bu düpedüz Turkiye yi Suriye ile savaşa sürükleyip, uzaktan keyifle seyretmek mantiginin basit denklemidir. Biz de seyizdik, yuttuk.

Biz bu oyuna gelip Suriye'ye saldirip sınırı geçmemiz beklendi. Sonra ağabey Amerika gelsin, Suriye içinde petrol bölgeleri Haseki, Rumela,ve Cibişli’ye  yerleşip, İsrail'i emniyete alsın. Bir bakıma büyük orta doğu projesinin İsrail Karakolu'nu sağlama bağlayıp, İran konusunuda işlemeye başlaması, görünen bir hedef olduğunu fark etmemek, mantık dışı olduğunu düşünmekteyim.

Gaziantep deki olayların gelişmesi sırasında olağan üstü gayret sarfeden bir Bakandan söz etmeden geçemeyeceğim. Adalet ve Kalkinma Partisinin iktidara hazirlandigi günlerin arifesinde, Ankara Cankaya Yıldız mahallesi içindeki Korman sitesinde Necmettin Erbakan'a muhalefeti ile tanınan Abdulllah Gül beyin  bir ofisi vardı. Zaman Zaman bu ofise mevcut ılımlı islami Parti Başkanına muhalif olanlar gelirdi, hatta bir, iki bayanda bu ziyaretçiler arasinda olurdu.

Partinin iktidara gelişinin başında, Enerji Komüsyonunda tanıştığım Gaziantep Millet Vekili Sayin Fatma Sahin hanımefendinin, komüsyondaki yapıcı tutumlarında, bir çok konuda çözüm üretmesini, ve maharetini takdirle karşılamıştım. Son dönem iktidarın Aileden sorumlu bir bakanı olmasına çok sevindiğimi itiraf edebilirim. Yürütmekte olduğu Bakanlığının yapılanmasında olağan üstü performans göstermesini takdir etmemek elde degil. Gaziantep deki patlama ve sonrasında Sayın Bakan Fatma Şahin'in bu şehirde olması ve dirayetli davranışı ile toplumu yatıştırmasını seyrederken gurur duydum.

Bu olayın oluşundan sonrası icin güzel sözler söylenebilir, ancak olayın oluşmasından evvel  istihbaratının zayıf olmadıgını iddia eden başka siyasilerin var olması yüreğimi  sizlatmakta. Bunca can'ın kaybolması , onlarca masum insanın yaralanması ve Türkiye'nin ciddi Sanayisinin var olduğu bir şehirde kargasa çıkartmak amacli yaratilan bu kaos, ancak  dış mihraklı güçlerin işine gelir.

Başta Amerika olmak üzere, İngiltere'ninde bu çorbada biberi olduğuna inanmaktayim. Petrol kaynaği olan Irak üzerinde İngiliz oyunları, tarih içinde bir roman yazilacak kadar çok olduğu bilinen bir gerçektir. 'Tarihini iyi analiz etmeyen toplumlar yıkılmaya mecburdur' sözü ne kadar doğru olduğunu görmekteyiz. Türkiye'nin dış politikasını yönetmek, camide namaz  yönetmeye benzemez.

Bir diplomat bir kaç senede yetişmez, tecrübe burada yaşamakla edinilir, ancak hata yaparsanız bunu düzeltmek için bir ülke yıllarını harcar. Uluslar arası bir toplantıda blr ülke liderine "one minute " diyerek yönetimine "insan katletmesini siz daha iyi bilirsiniz" şeklinde  hitap ettiğinizde, Araplar sizi alkışlar ve o kadar. Sende toplantıyı terk ederek çıkarsın. Adamlar gönderdiğin gemiye çıkarlar, senin vatandaşlarınıöldürüp, gemiye el koyarlar. Sen ne yaparsın ? Büyük bir Hiç.

Sen hala Kasimpaşali Rüstem misali, iki elini yana sallayarak yürü, senin arkanda olduğunu zannettiğin Amerika bile, elinde beyzbol sopası ile telefonda sana talimat verir. Hiçmi yüreğiniz sızlamadı mı : Gaziantep'te , Zeugma Müzesi'nin arkasında kebapci Halil'in yerine yakın yere, bomba yüklü bir  aracın yerleştirilmesine seyirci kalarak, masum insanların ölmesine neden müdahale etmediniz. Nefretle kınamak yetmez, bir yetkili Vekilin "istihbarat zafiyeti yoktur" diye söz söylemesi size inandırıcı geliyormu ? 

Eğer bilgi gelmişse, gereğini neden yapmadın, demezlermi adam olana. Mühim olan hasta olan adamı tedavi etmek olmaması gerek, esas olan hasta olmasını engellemek diye  düşünmekteyim. Dış politikada sorunsuz olan bir ülkenin 10 sene içinde bütün komşuları ile kavgalı olmasını sindirememekteyim.

Açın televizyon ekranlarını , seyredin sokaktaki Ahmet efendiyi. O bile dış politikada sizin hatalarınızı tartışmaya başlamışsa, bir çok konu yanlış gelişmekte. Eskilerin bir sözü gelir aklıma "araba devrildikten sonra yolu gösteren çok olur" diye. Burada esas olan arabayı devirmemek diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>