YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KUZEY SURİYE KUZEY IRAK OLUR MU?
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 06/08/2012 | Saat: 23:47

Suriye’deki çatışmaların hükümet kuvvetlerinin geri çekilmesi sonucunu doğurdu veya Esad bilinçli olarak kuzeyi PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye bıraktı. Özgür Suriye Ordusu içinde Kürtlerin de olduğu düşünülürse, Esad bu hamleyle hem muhaliflerini bölmüş hem de onlara destek veren Türkiye'ye karşı PKK kartını açmış oldu.

Kuzey Suriye’de Türkiye açısından ilginç konumda olan bir ilçe var, Kamışlı. Nusaybin'in hemen karşısında bulunan Kamışlı düz ve verimli bahçelerin ortasına yerleşmiş. Suriye'nin Hasiçi İli'ne bağlı olan Kamışlı 1926 yılında Toros Demiryolu çalışmaları sırasında Nusaybin'den ayrılmış, yani bizden kopartılmış. Aşağıdaki haritada Kamışlı’nın yeri kırmızı ok ile gösterilmiştir.

    

Nüfusunun büyük bir kısmı Kürtler ve Süryanilerden oluşuyor ve Kamışlı, Kürtlerin gizli başkenti olarak kabul ediliyor. Ayrıca Suriye'nin Kürt sorununun merkezi olduğu da biliniyor. Son yıllarda Kamışlı’da petrol bulunduğunu dolayısıyla değerinin arttığını da eklemek gerek.

Basında yer alan fotoğraflarda da görüldüğü gibi Kuzey Irak’tan silahlı peşmerge birlikleri Suriye sınırından gruplar halinde ellerini kollarını sallayarak girmişlerdir. Barzani yönetimi Suriye’deki Kürtleri eğittiklerini de pervasızca açıklamıştır. Basında Barzani Türkiye’nin dostu mudur sorularına cevap aranıyor. Barzani’nin dostluğunu değil çıkarlarının bizim çıkarlarımızla ne kadar örtüşebileceğine bakmak lazım.

Aktif Haber (http://www.aktifhaber.com/kamisli-yeni-bir-kandil-olur-mu-639923h.htm) sitesinde 30 Temmuz günü yapılan analizde "Barzani bizi aldatıyor mu?" ve "Barzani'nin ayrı bir ajandası mı var" soruları soruluyor. Daha açık olarak, “Barzani'nin bizimle paylaşmadığı ama ABD ile birlikte yürüttüğü ayrı bir oyun planı mı var?” sorusu ön plana çıkıyor. Ardından yapılan yorumda ise, “Bu süreçte Barzani'yi kaybetmenin stratejik açıdan doğru olmayacağı, ama Barzani'nin gizli ajandası uyarınca fırsat bulduğu anda Irak ve Suriye Kürtlerini birleştirmek için çalıştığı” söyleniyor. Bu değerlendirmenin de Ankara'da birçok kesim tarafından giderek daha sık yapılmakta olduğu belirtiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı’nın Barzani’nin huzuruna çıktığı ziyaretle ilgili olarak Başbakanlık Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın yaptığı açıklamalardan Türkiye’nin ABD’nin bölgedeki dostu olması nedeniyle Barzani’nin Türkiye’nin beklentileri doğrultusunda hareket etme mecburiyeti olduğunun düşünüldüğü öğrenilmiştir. Suriye Ulusal Konseyi, Suriye Kürt Ulusal Konseyi ile PYD’yi ve diğer tüm muhalif grupları bir araya getiren Barzani’nin bu beklentiler doğrultusunda hareket etmesini beklemek ne kadar gerçekçidir değerlendirilmesi gerek.

    

Ortadoğu’ya ve Türkiye’nin konumuna bakılırsa Arap Baharı diye adlandırılan süreç Kuzey Afrika’daki ülkelerin yönetimlerini tek tek devirdi geldi Suriye’de tıkandı. Diğer ülkelerde yaşananlar ile Suriye’deki durumun aynı olmadığı açıktır. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise diyor ki, ”Suriye’nin kuzeyindeki küçük yerleşim yerlerinde bazı PKK yandaşlarının gösterileri oluyor. Öyle kayda değer, çok büyütülecek şeyler değil.” Diğer yandan hükümetimiz ısrarla Suriye halkının tüm demokratik haklarına kavuşabilmesi için müdahil olduğumuzu vurgulamakta.

Kendi ülkemiz insanları henüz demokratik haklarını tam olarak alamamışken başka bir ülkeye demokrasi dersi vermemiz ne kadar inandırıcıdır… ABD’nin dünyanın değişik ülkelerine yaptığı demokrasi müdahalelerine nasıl inanmıyorsam Türkiye’nin de sadece demokrasi uğruna bu kadar müdahil olduğuna inanmıyorum.

Ancak, çözemediğim konu ülkemizin bu konudaki çıkarının ne olduğudur. ABD ve batı dünyasının ne tür çıkarlar peşinde olabileceğini kolaylıkla görebiliyorum. Ama Türkiye nasıl bir kazanç sağlayacaktır bilemiyorum ve çok merak ediyorum…

Saddam döneminde ilk Körfez Savaşı sırasında Kuzey Irak’ın Saddam yönetimi için yasak bölge ilan edilmesini hatırlıyorum. İkinci Körfez Savaşına kadar Türkiye başta Adana’daki İncirlik üssü olmak üzere ABD’nin istediği gibi hareket etmesine izin verdi. Bu süreçte ABD’nin Çekiç Gücü Kuzey Irak’taki Kürt oluşumunu tamamladı. Kürt yönetimine ne kadar büyük kaynakların aktarıldığı Kuzey Irak’a giden ve orada faaliyet gösteren iş insanlarımızın anlattıklarından anlaşılıyor. Bugün artık Kürdistan’ın fiilen kurulmuş olduğunu inkar etmek mümkün değil. Barzani ve Kürtler de artık 20 sene önceki yapılarından çok ilerideler ve çok daha fazla cüretkardırlar. Bu yorumu kendi ülkemizdeki Kürtler için de yapmamızın gerekli olduğunu görmek lazım…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>