YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    İSTANBUL'UN KÖPRÜLERİ
/**/ Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 22/07/2012 | Saat: 19:55

Okullar tatile girdiğinden beri İstanbul ulaşımındaki gelişmeleri dikkatle izliyorum. Gerçekten büyük şehrin derdi de büyük oluyor. FSM Köprüsü’ndeki bakım için anlaşılan yetkililer okulların kapanıp trafiğin bir nebze azalmasını beklemişler, ama İstanbul gibi bir şehirden bahsettiğimiz için beklendiği gibi bu pek kâr etmemiş görünüyor.

Her mühendislik ürününde olduğu gibi, Boğaz Köprüleri’nin de belli periyotlarla bakıma ihtiyacı var. Bu kimi zaman asfalt yenilenmesi olabilir, kimi zaman taşıyıcı halatların değiştirilmesi, ya da sismik güçlendirmenin yapılması. Bunlar işin doğası gereği kaçınılmaz. Fakat mevzu bahis 15 milyonluk İstanbul’un iki önemli arterinden birinin üzerindeki “darboğaz” köprü geçişi olunca, insanın gözüne batıyor ister istemez. Toplamda 8 şeritlik köprü geçişi 5 şeride düşürülüyor ve kabaca 38 %’lik bir kapasite kaybı yaşanıyor. Sonrasında olanlar malûm.

Bu köprünün bakıma alınma hikâyesi oldukça ilginç. Bir kere, yanlış hatırlamıyorsam kamuoyunun bilgilendirilmesi köprünün bakıma alınma tarihinden sadece 1 hafta önce (12 Haziran 2012’de) gerçekleşti. İstanbul gibi büyük ölçekli bir mega kentte 1 sene, ya da en azından birkaç ay önce olmasını beklerdik herhalde. Bu tip bilgilendirmelerin neden zamanında yapılmadığını bir türlü anlayamıyorum, belki bu şekilde pek çok insan kendini sürece daha iyi hazırlayabilecek, kendince önlemlerini daha iyi alabilecekti. Sonrasında köprüler konu olduğunda duymaya alıştığımız yetki paylaşım problemleri… Malûm, köprünün kendisi KGM (yani Ulaştırma Bakanlığı) sorumluluğu altında, ama çevreyolları ve yaklaşım yolları İBB’de. Hâl böyle olunca da, her kurum topu diğerine atıyor, vatandaş kimi muhatap alacağını şaşırıyor.   

Bir başka ilginçlik, yetkililerin vatandaşlara sorunlu güzergâha karşı alternatifler üretememiş olması. Köprünün kapatılacağı belli, sorun çıkacağı da aşikâr, peki çözüm için en başından bir şeyler önerilmesi gerekilmez mi? Ya da bir girişimde bulunulmaz mı? Başta yapılan öneriler her zamankilerden farklı değildi: özel araçlarınızı kullanmayın, toplu taşımayı kullanın vs. Ne yazık ki somut çözümler ortaya konmadıkça bu sözler hep havada kalıyor. Alternatif olarak ne yapabilirim, hangi güzergâhı kullanabilirim, hangi yeni otobüs hattı derdime çare olur soruları hep cevapsız kaldı. Sürecin en güzel (!) açıklaması ise KGM Genel Müdürü’nden geldi, kendisi İstanbullulardan mümkünse tatile şehir dışına çıkmalarını istedi. Buna ne yazık ki diyecek hiçbir söz bulamıyorum.  

Kervan yolda düzülür hesabı, ilk somut çözüm önerileri sıkıntılar had safhaya ulaşınca geldi. Harem-Sirkeci feribotu 24 saat usulüne geçti, ağır vasıtalara gece saatlerinde 1. Köprü serbest oldu, bir kriz masası oluşturuldu, en sonunda da köprü geçişi ücretsiz hale getirildi ve şişe boynunu önlemek adına geçiş yapılabilecek gişe sayısı azaltıldı. Sorunlar tabi ki sona ermedi, ama belli önlemler alındı (demek ki istenince alınabiliyormuş). Bu önlemler neden daha en başından alınmadı, gerçekten anlamak mümkün değil. Bir an insanın aklına bu kadar çilelerin amacının 3. Köprü için kamuoyu desteği sağlayabilmek olması gelmiyor değil.

Sorunlar o denli büyük ki, ekonomik kaybın ve sıcak havada gereksiz stres gibi sağlık bozukluklarının haddi hesabı yok artık. Eskiden 1 saatte geçilen güzergâh, şimdi 5 saatte geçilir oldu. Hâliyle, nakliyeciler mallarını geç ulaştırdığından mali kayıp yaşıyorlar, belki de yüklü cezalar ödemeye mahkûm kalıyorlar. İnsanlar işlerine gidemiyor, işlerinden evlerine dönemiyor. Şehrin bir tarafı, diğer tarafı ile ilişkisini neredeyse tamamen koparmak zorunda bırakılmış. FSM’de yoğunluk olduğunu bilenlerin 1. Köprü’ye akın etmesi, bu köprünün de işlevselliğini yitirmesine yol açmış. Şehirlerarası otobüs firmaları da bu kaostan nasibini almış. Haberlere çıkan bir şoför, Esenler-FSM Köprüsü hattını tam 6,5 saatte geçtiğini söylüyor (yazıyla altı buçuk). TOFED başkanı Mehmet Erdoğan ise çok ilginç bir konuya temas ediyor. Yasal olarak otobüs şoförlerinin aralıksız en fazla 4 saat direksiyon başında olabileceklerini, daha sonrasında 1 saat dinlenmeleri gerektiğini söylüyor. Bu hesaba göre, şoförler daha İstanbul’u terk edemeden çoktan limitlerini doldurmuş oluyorlar, trajikomik bir durum.  

İnsan değil, araç taşımaya odaklı bir anlayışla İstanbul gibi bir şehrin ulaşım probleminin çözülemeyeceği çok açık. Bu, bir kez daha görülmüş oldu. İnsanlar özel araçlarıyla seyahat etmeyi tercih ettikçe, bu tip sorunları yaşayacağımız belli. Bu belki bir köprü tadilatı olabilir, belki büyük boyutlu bir kaza, belki de bir doğal afet sonucu kimi altyapının kullanılamaz hale gelmesi... İnsanların özel araçlarını kullanmamaları ise, ancak iyi bir toplu taşıma sistemi ile mümkün olabilir, dünya üzerinde başka bir çözümü yok. O yüzden, araç kullanımını özendirici yatırımlardan hızla kaçınılıp, tüm gayretin toplu taşımaya harcanması gerekiyor. Marmaray’dan başka, şu anki metrobüs aksında mutlaka kıtalararası bir raylı geçişe şiddetle ihtiyaç var, bu şehir başka türlüsünü kaldıramıyor. Bu arada asıl müjde Ulaştırma Bakanı’ndan geldi, seneye 1. Köprü’nün bakıma alınacağını, ve bunun FSM’dekinden daha uzun süreceğini belirtti.   

Yazıma başlarken Trafik Kontrol Merkezi’nin internet sayfasından yol durumuna bakıyordum, FSM trafiğinin ucu 22:30’da Ümraniye Kavşağı’ndaydı, şu an saat 23:45, ve trafiğin ucu Kavacık Kavşağı’nda. Son olarak bu trafikte her gün ilerlemeye çalışan insanlara Allah kolaylıklar versin diyorum ve kendilerini seneye 1. Köprü’nün bakımına çok daha iyi hazırlamalarını (belki de KGM Genel Müdürü’nün dediği gibi kendilerine 3 aylık bir tatil ayarlayabilirler !) diliyorum.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>