YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Otomobil Sahipliği ve Araç Paylaşımı
/**/ Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 14/07/2012 | Saat: 23:54

Büyük kentlerin en önemli sorunlarından biri otomobil sahipliği. Artan nüfus, iyileşen maddi durum ve statü göstergesi insanları özel araç sahipliğine zorluyor. Bunun yanında, toplu taşıma sistemlerinin de tatmin edici düzeyden uzak olması, bu süreci hızlandırıyor.

Özel araca sahip olmak her zaman toplu taşımadan daha avantajlıdır. İstediğiniz gibi aracınızı kullanabilir, dilediğiniz yerde durabilir, klimayı ve müziği istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bu yüzdendir ki, toplu taşımayı gerektiği gibi cazip hale getirmedikçe, insanların özel araca kaymaları anlaşılır bir durumdur. Kaldı ki teknolojinin gelişmesi, ekonominin büyümesi sonucunda, hem araç üretim maliyetleri düşmüş, hem de insanların alım gücü yükselmiştir. Bunun sonucunda, örneğin İstanbul’da her gün 600 yeni araç trafiğe çıkmakta, şu anda 120 civarında olan 1000-kişi başına düşen araç sahipliği artmaya devam etmektedir. Bu sayı Batı Avrupa şehirlerinde yaklaşık 450 civarındadır.

Aslına bakılırsa, bir özel araca sahip olmak ekonomik olarak pek mantıklı bir durum değil. Araç sahipliği kişiye daha fazla özgürlük ve konfor sağlıyor belki, ama aynı zamanda oldukça fazla ekonomik külfet de getiriyor. Bir otomobile sahip olan bir kişinin masrafları şöyle sayılabilir: motorlu taşıt vergisi, trafik sigortası, kasko, yakıt, otopark ücretleri, periyodik araç muayenesi, araç bakımı (servis), amortisman (eskime)… Araç sahibi kişinin bu masrafları gözden çıkarması gerekiyor. İşte bu sayılanlar aslında insanları otomobilden soğutabilecek en önemli etkenler. Bu yüzden gelişmiş ülkelerde pek çok insan artık araç sahipliğinden imtina ediyor, başka yöntemlere başvuruyor. Bunlardan bir tanesi tabii ki toplu taşıma, bir diğeri ise araç paylaşımı (car sharing).

Otomobiller genellikle günün belli bir saatinde (24 saatin en fazla 5 saati) kullanılıyor. Bunun dışında kalan zamanda boşuna yer kaplıyorlar. Bu bile başlı başına “herkesin araç sahibi olması” sisteminin ne kadar verimsiz olduğunu gösteriyor. Oysaki araç paylaşımı sisteminde bir aracı birden fazla insan ihtiyaç durumunda kullanabiliyor. Öncelikle sisteme kullanıcı olarak kaydoluyorsunuz, sonra şehrin farklı noktalarında konuşlandırılmış olan otoparklardan bir araca biniyorsunuz. İşiniz bittikten sonra da, aldığınız yere (ya da başka herhangi bir sistem otoparkına) tekrar bırakıyorsunuz. Aracı elinizde tuttuğunuz saat ve toplamda yapmış olduğunuz kilometreye göre hesabınızdan para düşüyor. Kilometreye dâhil olduğu için, ayrıca yakıt parası ödemiyorsunuz. Bu şekilde, örneğin 5 kişi bir gün içinde aynı arabayı günün farklı saatlerinde kullanabiliyor, böylece trafikte yaşanan sorunlar daha alt seviyeye çekiliyor. En önemlisi de, araca sahip olmadan da ulaşım sorununun çözülebileceği gösterilmiş oluyor. Önceki paragrafta saymış olduğum sebeplerden dolayı, pek çok insan Avrupa’da artık bu yola başvuruyor.

Sistem araç kiralamaya benzese de, ona göre çok daha kullanışlı. Örneğin aracınızı saat bazında kullanabiliyorsunuz. Şehirde aracı alabileceğiniz ve yine dönüşte bırakabileceğiniz pek çok yer mevcut. Yine farklı büyüklükteki araçları (ona göre fiyat ödeyerek) almak mümkün. Bu tür araç paylaşım sistemleri pek çok şehirde toplu taşıma sistemi ile koordineli olarak çalışıyor: Toplu taşımada aylık ya da yıllık abonmanınız olduğu takdirde, araç paylaşımı sisteminde de bazı avantajlar elde ediyorsunuz. Yani, hem toplu taşımanın nimetlerinden faydalanıyorsunuz, hem de eğer çok ihtiyacınız olacaksa, otomobilinizi araç paylaşım sisteminden ediniyorsunuz. Kısacası, otomobil sahipliği için hiçbir sebebiniz kalmıyor. Sürdürülebilir ulaşım adına oldukça yerinde bir uygulama.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>