YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Toplu Taşımada Gece Seferleri
/**/ Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 20/05/2012 | Saat: 01:21

Toplu taşımadaki gece seferleri belediyelerin sıkıntı yaşadığı bir olgu. Günün belli bir saatinden sonra şehirlerde toplu taşıma aracı bulmak çok güç. Bir yanda belediyeler, bu tür bir arzın çok masraflı olduğunu düşünüyorlar, diğer yandan yolcular bu konuda haklı olarak hizmet bekliyorlar.  

Geceleri, daha doğrusu akşam belli bir saatten sonra yolcu sayısı doğal olarak çok az düzeyde. Çok az düzeyde, ama sıfır değil. Yani toplu taşıma hizmeti bekleyen insanlar mevcut. Bu insanlar, beklentilerinin karşılanmamasından muzdaripler. Öte taraftan, belediyeler de bu ‘ölü’ saatlerde servis yapmaya pek yanaşmıyorlar.  

Toplu taşıma, şehirde yaşayan vatandaşların yerel yönetimlerinden talep ettikleri en olağan haklardan biridir. Buna göre, yerel yönetimler belli bir sefer tarifesi ile gün boyunca insanların bu taleplerine kendi öz kaynakları ile çözüm bulur, bunu yapamıyorsa bu görevi belli bir hat ücreti karşılığı özel girişimcilere devreder. Sıkıntı ise talebin çok düşük olduğu (ya da çok düşük olmasının beklendiği) saatlerde yaşanıyor. Her ne kadar zarar etseniz de, aslında o seferleri de yapmak zorundasınız.  

Büyük şehirlerde gece seferleri artık bir lüks değil, herkes her an yolculuk ihtiyacı hissedebiliyor. Fakat özellikle 24 saat canlı olarak tanıtılan şehirlerimizde, bu tanıma uygun bir gece sefer tarifesi bulmak çok güç. Hatırı sayılır bir insan kitlesi geceleri eğlenme maksatlı dışarı çıkıyor, eve dönüş saatlerinde genelde toplu taşıma aracı kalmamış oluyor. Ekonomi gece boyunca aktif halde olduğu için, pek çok insan gece saatlerinde de çalışıyor, vardiyası gecenin ortasında bitebiliyor. Eve dönüşte yine sıkıntı yaşanıyor. Bu insanların hepsini taksiye ya da kendi özel aracına mahkûm etmek doğru çözüm değil. Doğru olan, bu insanlara uygun bir toplu taşıma hizmetinin sağlanması.

Problemimizi tanımladığımıza göre, şimdi çözüme geçebiliriz. Toplu taşımanın her türlüsünü çekici kılmak için en başta sayacaklarımız herhalde hız ve sıklıktır. Aslında bunlardan başka iki faktörle de, toplu taşımayı çekici hale getirebiliriz, özellikle de gece seferleri için: dakiklik ve yolcuyu önceden bilgilendirme. Bir gece hattı için her 15 dakikada bir otobüs koymaya gerek yoktur, saatte bir otobüs talebe yeterli gelecektir. E ama o zaman da insanlar saat olarak esnek davranamazlar, her istedikleri anda otobüs bulamazlar? Evet bu doğru, ama iyi bir şekilde bilgilendirilirlerse, otobüslerin kalkış saatlerine göre kendilerini hazırlayabilirler, böylece durakta da boşuna beklememiş olurlar. Bu şekilde, az bir masraf ile toplu taşıma hizmeti bekleyen insanların bu beklentileri karşılanmış olacaktır. Kaldı ki, bu şekilde düzenli bir halde uygulamaya konan gece seferleri ile taşınan yolculardan yeterli gelir de elde edilecektir. İyi ve ciddi bir şekilde hizmet veren bu seferleri taksiden veya kendi özel aracından vazgeçerek herkes kullanacaktır, bu sayede yolcu sayıları da artabilecektir.

Gece seferleri özel bir durumu yansıttığı için, belki normal seferler kadar uzun hatlardan oluşmayabilir. Fakat en azından şehrin önemli noktalarını birbirine bağlamalı, insanları tam evine getiremese bile, yakınına getirmelidir. Bu noktadan sonra, yolcular taksiye binme alternatifini düşünebilirler, tabii ki öncekine göre çok daha cüzi bir ücret karşılığında. Bu bağlamda, bu tür önemli noktalara sabit taksi durakları konması çok yerinde olacaktır.

Söylediklerimizi İstanbul’dan bir örnekle açıklayalım: Taksim’den Ataköy’e gece saat 2’de dönmek istiyorsunuz. Taksim’den saat 2 otobüsüne binecek şekilde kendinizi ayarladınız. 25 dakikada Bakırköy Meydanı’na geldiniz. Daha sonra buradan bir taksiye binerek 5 dakikada evinize geldiniz. Toplam yolculuğunuz 30 dakika sürdü. Çok daha ucuza geldiniz, aracınızı kullanmadınız, Taksim’de otopark ücreti ödemediniz. Araç kullanmadığınız için, içki de içebildiniz.

Olay kabaca bu şekilde çalışmalı, tabii ki işletmeye has düzenlemeler yapılabilir, örneğin hatların uzunluğu, ücret tarifelerinin belirlenmesi, güvenliğin sağlanması, talebin daha da yüksek olacağı cuma/cumartesi gecelerine özel seferler... Burası işin ulaşım planlaması kısmı. Bu şekilde bir gece sefer haritası oluşturulup, insanlar da doğru bir şekilde bilgilendirilirse (işletmenin de ciddiyetle yapıldığını varsayarsak), hem bu hizmeti isteyen yolcular, hem de işletmeyi yapan şirket kazanacaktır diye düşünüyorum.   

Almanya’da pek çok şehirde gece seferleri uygulaması yapılmakta. Örneğin Münih’te şu an 4 tramvay ve 10 otobüs hattı  gece seferleri için tahsis edilmiş, cuma/cumartesi geceleri yarım saatte bir, diğer geceler saatte bir hizmet vermekte. Yine Frankfurt’ta gece seferleri için her gece yarım saatte bir olmak üzere 10 otobüs hattı bulunuyor. Türkiye’de bu uygulama yalnızca İzmir’de var diye biliyorum. En kısa zamanda çoğalması dileğiyle…  Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>