YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DÜŞLERİM-DÜŞÜNCELERİM

EĞİTİM ANLAYIŞINDA NEREDEN NEREYE?
Yazar: VELİ CUMA | Tarih: 19/04/2012 | Saat: 12:58

Bugün ülkemizde ve bölgemizde yaşananları anlamlandırabilmek için yakın tarihi ayrıntılarıyla bilmemiz gerekiyor. Ne yazık ki cumhuriyetimizin öğretmenleri ne yakın tarihimizi öğrenebildiler ne de öğretebildiler. Hatta tarih öğretmenlerimiz öğrencilerini tarih dersinden nefret eder hale getirdiler bile denilebilir.

Osmanlı’yı Atatürk yıkmadı. Yıkılmış bir Osmanlı’dan  emperyalizmin ve işbirlikçilerinin her türlü engellemesine rağmen yeni bir Cumhuriyet yaratma mücadelesi verdi ve mücadelesini tamamlayamadan aramızdan ayrıldı.  Fakat yazdıkları, yaptıkları ve söyledikleriyle çıkış reçetesini önümüze koyarak gitti. O nedenle emperyalizmin ve onların işbirlikçilerinin Atatürk’e ve düşüncesine karşı kinleri büyüktür. Unutturmak istedikleri O’nun reçetesidir. Televizyon ekranlarında Atatürk’e ve ilkelerine kin kusanların onlardan bağımsız olduğu düşünülemez.

Türkiye yeniden Sevr dayatmalarıyla karşı karşıyadar. Atatürk ve düşüncesi o nedenle hedeftedir. Milli eğitimde halka reform gibi sunulan ve peş peşe çıkarılan yasalar 1924 öncesine geri dönüş yasalarıdır. 4+4+4 Yasası çıktığı gün Diyanet İşleri Başkanının 88 yıldır süregelen bir sorunun çözüldüğünü söylemesi 1924 Tarihli Eğitim Birliği Yasasına gönderme yapmaktır.  Eğitim Birliği Yasası fiilen işlevsiz hale getirilmiştir.

Osmanlı’nın yıkılışında en önemli nedenlerden birisi eğitim birliğinin olmamasıydı. Azınlık okullarında ayrılıkçıların nasıl örgütlendiklerini, dinci unsurların nasıl emperyalistlerin yönlendirmesine girdiklerini, “din elden gidiyor” diyerek kurtuluş mücadelesi verenlere karşı pek çok yerde defalarca ayaklandıklarını hatırlayınız.

Eğitim Birliği Yasası demek ülkenin bağımsızlığı ve dirliği demektir.  İnsanlarımızın ayrıştırılması değil kaynaştırılması demektir. Bilimsel eğitim, aydınlanma, kültür birliği, yurttaşlık bilinci demektir.

Cumhuriyet bu anlayışla yurdun her yanında aydınlanma arayışına girişmiştir. Bu arayış emperyalistleri ve eski düzen yararlanıcılarını tedirgin etmiştir.  Cumhuriyete karşı yeniden ayaklanmalar o nedenledir. 

O dönemde nüfusun yüzde 80’i köylerde yaşıyordu ve fakirdiler. Ağaların ve dini geçim aracı haline getirmişlerin tutsağı halindeydiler.  Kendi lehlerine olan toprak reformunu dahi desteklemekten acizdiler.

Cumhuriyet her ne kadar çaba harcadıysa da köylerde yeterince aydınlanmayı sağlamada yetersiz kaldığını gördü.  Sonunda köyün değişim önderlerini köyden çıkarmaya, onları eğitip tekrar köye göndermeye karar verildi. Köy Enstitüleri bu amaçla kuruldu. Köylerin en yetenekli ve sağlıklı kızları ve oğlanları bu okullara alınarak eğitildi ve tekrar köylerine gönderildi.  Bu yeni kanaat önderlerinin köye girişiyle bütün dengelerinin alt üst olacağını fark eden ağalar ve kontrol ettikleri dinsel gruplar işbirliği içinde Köy Enstitülerine karşı savaş açtılar. Uluslararası koşulların uygunluğu nedeniyle Enstitüleri  kapattırmayı ve düzenlerini sürdürmeyi başardılar.

Gelinen noktada eğitim açısından 1924 öncesine geri dönülmüştür.  Önümüzdeki süreçteki uygulamalar nasıl bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu somut olarak ortaya koyacaktır.

Olan biteni anlamlandıramadan seyreden ya da tepki koymaktan çekinen halkımız somut gelişmeleri hazmedip kabullenecek mi yoksa red mi edecek onu da yaşayıp göreceğiz.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Yeniadana Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>