YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MANKURTLAŞMA - MANKURTLAŞMAK NEDİR?
/**/ Yazar: TEMEL ÇÜRÜK | Tarih: 20/01/2012 | Saat: 11:41

Mankurtluk, Mankurtlaşmak nedir, Toplumlar nasıl Mankurtlaştırılır.

Dilimizde ’’Mankafa’’ sözcüğü argo da olsa yaygın bir biçimde kullanılmakla beraber,’’Mankurt’’ sözcüğü pek kullanılmaz.

Mankurtlaşmak; Ulusal kimlikten uzaklaşma, topluma ve kültüre yabancılaşma, zihnin yeniden inşaası yoluyla bilinçsizleşme, egemen güçlere ve süper devletlere yaranmayı içeren sosyo-kültürel bir kavramdır.

Mankurt sözcüğü ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1980 yılında yazmış olduğu ‘’ Gün Olur Asra Bedel ’’ adlı romanında yer verdiği bir Kırgız Efsanesinde ‘’ Mankurt ve Mankurtlaştırmak’’ olarak geçer.

Efsanede; Juan-Juan olarak bilinen ve Kırgız Türklerinin baş düşmanı olan acımasız bir toplum varmış. Bu topluluktaki insanlar çevrelerindeki büyük, küçük topluluklara fırsat buldukça saldırır, yakıp yıkıp, insanları öldürdükten sonra yağmalar ve bazılarını da esir ederlermiş. Bunlardan güçlü olanları nitelikli köleler haline getirmek için belleklerini silerlermiş. Bunuda şöyle yaparlarmış;

Önce tutsağın saçlarını köklerinden yolup, başını kazırlarmış. Bu arada bir deve kesip derisinin en kalın yeri olan boyun kısmındaki bir bölgeden yeni yüzülmüş bir deri parçasını tutsağın kanlar içindeki kazınmış başına sımsıkı sararlarmış, daha sonra hem çabuk kurusun, hemde tutsağın çığlıkları duyulmasın diye bir çöle götürülürmüş. Sıcaktan kuruyup büzülen deri kafayı bir mengene gibi sıkıp dayanılmaz acı verirmiş. Bir yandanda kazınan saçlar uzamaya başlayıp dışarı çıkamayınca başına batarmış. Tutsak başını yerlere vurmasın diye bir kütüğe bağlayıp dört beş gün aç susuz bırakırlarmış. Beşinci günün sonunda tutsakların çoğu ölürmüş, kalanlar ise belleklerini yitirirmiş.

Tutsak zamanla kendine gelir, yiyip içerek gücünü toparlarmış. Ama o artık bir insan değil, ölünceye kadar geçmişini hatırlamayan ‘’Mankurt’’ olurmuş. Bir Mankurt kim olduğunu, hangi soydan geldiğini, anasını, babasını, atasını, çocukluğunu bilmez, insan olduğunun bile farkında olmazmış. Bilinci, benliği olmadığı için efendisine büyük avantajlar sağlarmış. Ağzı var dili yok, itaatli bir hayvandan farksız, kaçmayı dahi düşünmeyen hiçbir tehlike arz etmeyen, düşmanını’’efendi’’kabul ederek kendi halkına ve değerlerine karşı savaşan bir köledir artık.

Batılılar Amerika’yı işgal ettiklerinde (keşif değil, işgal) onlar gibi silahlanmamış ve daha önemlisi aç gözlü ve barbar davranışlara sahip olmayan yerli halkı sistemli bir biçimde katletmişlerdi. Kimini kılıçtan geçirerek, kimini bağışıklığı bulunmayan hastalık mikropları bulaştırarak, kimilerinide beslenme ve barınma ortamlarını ortadan kaldırarak yok ettiler.

Batılılar tüm bu yöntemlere rağmen yok edemediği Kızılderilileri ise ateş suyu (alkol) ile pasifize etmiştir. Ateş suyu (alkol) bu gün yaşamaya çalışan Kızılderilileri, Kızılderilileri olmaktan çıkarmıştır. Kendisi olmak için savaşımı bir tarafa bırakıp ateş suyu elde etmek için beyaz adamın kölesi olmuştur. Kızılderililer şimdilerde Amerikan toplumunda müzelik bir eşya muamelesi görmektedir. Unutulmuş geçmiş, unutturulmuş katliamlar, unutturulduğu için az bir kısmı kalmış kültürle turistlere Kızılderili dansları sergileyerek bahşiş toplayan onuda ateş suyuna (alkole) harcayan bir kitle haline gelmiştir.

Emperyalizmin kültürsüzleştirme, alkol ve uyuşturucu bağımlılığını sömürgeleştirmek istediği ülkelere uygulamaktadır. Meşrulaştırılan alkol ve uyuşturucu toplumları uyuşturmada, düşündürtmemekte kullandığı bir araçtır. İçer unutursunuz, sizi şaşırtan, ters gelen ve alışamadığınız şeyleri zamana yayar ve alışırsınız. Alıştırılırsınız ve uyum sağlarsınız. Böylece tehdit olmaktan çıkar, sömürgeleştiğinizin, malınızın çalındığının, çocuklarınızın zihinlerinin istemediğiniz şekilde geliştiğinin farkına bile varamazsınız.

İşte toplumumuzda olup bitenleri bu açıdan değerlendirmek gerekir. Bu gün Türk toplumu Mankurtlaştırılıyor. Ulusal kimliği, kişiliği, onuru yozlaştırılıyor, aşağılanıyor. Geçmişimiz ve kim olduğumuz bize unutturuluyor. Azar azar, alıştıra alıştıra Mankurtlaştırılıyoruz.

Topluma ‘’geçmişini unut, kim olduğunu unut, geleceği düşünme ve anı yaşa’’ düşüncesi genel geçer yapılarak Mankurtlaştırılıyor.

Başta artık bizim olmaktan çıkmış ulusal (!) kitle iletişim araçları olmak üzere her türlü araç bu amaçla kullanılıyor. Bir daha kendimizi toparlayamayacak biçimde zihnimiz yeniden inşa ediliyor. Böylece ulusal refleksimiz ve direncimiz kırılıyor, görünüşe görede epey yol aldıkları anlaşılıyor…           

Temel ÇÜRÜK - Çukurovalılar Derneği-ANKARA, 12.01.2012Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Ankarada bulunan Çukurovalılar Derneğinin bir yayını olan ''Çukurova Lobisi ''adlı dergide önümüzdeki aylarda yayınlanacak.)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>