YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DEVLET BABA…
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 25/09/2011 | Saat: 20:25

Bizden başka hangi toplumda devlet “baba” kişiliği ile tanımlanmıştır merak ediyorum. Bildiğim kadarıyla, İngilizcede “godfather” kelimesi vaftiz babası veya manevi baba anlamına geliyor ve Hıristiyanlar bir çocuğun vaftiz babası olmayı biyolojik babası olmak kadar önemli ve onurlu kabul ediyor. Bir de aynı isimle anılan ve tartışılamaz bir otoriteyi temsil eden “mafya babası” anlamı var. Eminim ki, Marlon Brando’nun başrol oynadığı sinema filminden hepimizin hafızalarına bu anlamı kazınmıştır.

Peki, toplumumuz niye “devlet baba” diyor? Bu sorunun cevabı sanırım vatandaş olarak devlete bakış şeklinde yatıyor. “Vatandaş - devlet” ilişkisi “baba - evlat” ilişkisine benzetildiğine göre devletten başta hoşgörü olmak üzere bayağı bir beklenti var demektir.

Bir baba genellikle evladının kusurlarını hoş görür, bu aslında evladına karşı beslediği bir sevginin sonucudur. Ayrıca, baba evladını sadece hoş görmekle kalmaz. Bir şeye ihtiyacı olduğunda veya istediğinde hak edip etmediğine bakmaksızın gücü yettiğince onu yapmaya çalışır. Bunu yaparken de evladının o istediği şeyi hak edip etmediğini düşünmez bile. Yani baba ile evlat ilişkisinde “liyakat” yoktur.

Öyleyse, vatandaş devlete “baba” gözüyle bakıyorsa devleti yönetenlerin, yetki ve/veya güce sahip olanların da vatandaşlarla ilişkisinde “liyakat” unsurunu dikkate almamaları beklentisi var demektir. Acaba, bir şeye “layık olmak” veya bir şeyi “hak etmek” için çalışmak, mücadele etmek çok zor geliyor olmalı ki vatandaş hak etmek için çalışacağına “babalık” yapılmasını tercih ediyor.

Tabii, baba – evlat ilişkisinin bir de evladın babaya “şirin” görünme yönü vardır. Bir baba evlatları arasında ayrım yapar mı? Yapar. Kimi baba bu ayrımı gözü kapalı evladın cinsiyetine göre yapar. Kızları bırakır varını yoğunu oğluna verir. Kimisi de, hangisini daha çok seviyorsa yani hangisi kendisini daha çok sevdirebildiyse ona diğerlerinden daha ayrıcalıklı davranır.

O halde, kendisine “babalık” yapılmasını isteyen vatandaşın da “devlet baba”sına şirin gözükmesi gerekir. Yani, hangi kademede olursa olsun devlet adına yetkiyi ve gücü elinde tutan her kimse ona şirin gözükmeyi başarmalıdır. Örneğin, en basit bir iş için dahi önce bir tanıdık aranır ve onun selamıyla gidilir. İş biraz daha çetrefilli ise o zaman daha yukarılardan birileri aranır, “torpil” bulmaya çalışılır. O da sonuç vermiyorsa “rüşvet” vermenin yolları aranır. Ama bu yöntemlerin uygulanabilmesinin ve sonuç alınabilmesinin ön koşulu olan “şirinlik” bir şekilde sağlanmalıdır.

Nasıl diye bana sormayın. Ben yapmadım ve nasıl yapılacağını da bilmem. Ama çevremizde bunları yapan o kadar çok insan var ki… Hakkını istemek veya aramak yerine sistemin parçası olmayı tercih edenler. Hiçbir şekilde doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyenler. Kendince “üstüne vazife olmayan” şeylere karışmayanlar. Sisteme kolayca uyum sağlayan, “baba”ları ile iyi geçinmeyi bilen, “çıkıntılık” yapmayıp sistemden pay alanlar…

Bunlara baktığımda diyorum ki, insanımız bir şeyi alabilmenin yolunu ona “layık” olabilmek için çalışmak yerine sisteme “sadık” olup pay kapabilmek olarak görüyor. Sistemin ne olduğuna bakmaksızın gücün karşısında olmaktansa yanında durmayı böylece kendini güvene almayı tercih ediyor. Şöyle bir bakın bakalım çevrenize tanıdık geliyor mu? Hiç hırsıza açık açık “hırsız” sahtekara “sahtekar” düzenbaza “düzenbaz dendiğini gördünüz mü? Açıkça söylenmez ama başkaları söylüyorsa “koro”ya eşlik edilir. Hatta  kendini güvenli bir ortam içinde hissediyorsa mangalda kül bırakmaz… Ama uluorta konuşmak asla! Çünkü topluluk içinde görüş belirtmek hele eleştirmek hiç bizim insanımıza göre işler değildir.

Sorarım size, “liyakat” yerine “sadakat”in geçerli olduğu bir toplum gelişir mi? Bırakın artık “devlet” devletliğini yapsın babalığı da eksik olsun…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>