YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







AKADEMİSYENLERDEN BEKLENTİMİZ NE OLMALI?
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 25/07/2011 | Saat: 21:25

               Zaman zaman uzunca sayılabilecek sürelerde kesintiye uğramasına rağmen toplamda 35 yılı aşkın bir süredir kıyısından köşesinden içinde bulunduğum “akademik dünya” hakkındaki gözlemlerimi, ülkemizin bugün ihtiyacı bulunduğu araştırma geliştirme, uzman ve danışmanlık kadrolarını göz önüne alarak, aktarmak ve yorum yapmak istedim.

             Akademik dünyanın en önemli sakinleri elbette “Akademisyenlerdir”. Akademisyenleri ben bir yüksek eğitim kurumunda tam zamanlı olarak çalışan ve en azından doktorasını tamamlamış kişiler olarak tanımlamak istiyorum. En azından bu yazıda sözü edilen akademisyenler, bu tarife uyanlardır. Bence her akademisyenin üç tane ana faaliyet alanından en azından ikisini ana görevi olarak algılaması gerekir. Bu görevler:

-Araştırma ve geliştirme görevi

-Eğitmen ve insan yetiştirme görevi

-Devlet ve özel sektördeki tüm kurumlara yönelik uzmanlık dalları ile ilgili danışmanlık görevi

             Beni bu yazıya iten gözlemim ise, maalesef birçok akademisyenin bu tarifin dışında işlerde yoğunlaşmasıdır. Bugün kimya profesörleri söz gelimi ziraat ile uğraşmakta, makineciler müziği asıl uğraşları olarak görmekte, işletmeciler inşaat yapmakta, hekimler politikacı olmak hevesinde, vs vs. Birçok akademisyen de kendi uzmanlık alanları dışında sivil toplum kuruluşlarına hizmet vermektedirler. Dolayısı ile asıl ekspertizleri olan kendi branşlarında ne araştırma-geliştirme yapmakta, ne kendilerini geliştirmeye yoğunlaşmadıkları için doğru dürüst eleman yetiştirebilmekte, ne de sektörüne bir danışmanlık hizmeti verebilmektedirler. Kanımca devletin ve özel eğitim kurumlarının kendilerine sağladığı olanakları boşa harcamaktadırlar.

             Peki ne, nasıl olmalı? Ben düşüncelerimi sıralayım istiyorum:

-Her akademisyen iş hayatına ve muhtemel bir akademik kariyere uygun talebe yetiştirebilmelidir. Bunun için de bulunduğu eğitim kurumunda mümkün olduğunca pratik ile teoriyi de birleştirebilmeli, örneğin işletme okuyan bir talebeye borsada yatırım yapma, bir şirketin pazarlamasını yönetecek pratik yaklaşımı o eğitim kurumunun kurduğu bir şirket kanalı ile verebilmelidir. Gerekir ise talebeleri ile birlikte şirket kurabilmelidir. Benzer bir şekilde makine mühendisliği okuyan talebeler akademisyenler ile birlikte piyasada talep edile bilinecek bir makine yapacak konumda olmalıdırlar.

-Akademisyenler mutlaka belli zamanlarını araştırma-geliştirmeye ayırabilmelidirler. Tüm fen dallarında alınan patent sayısı bir akademisyenin başarı göstergesi olarak değerlendire bilinir ve ona göre bir maaş artıcı düşüne bilinir. Patentlerin üretimde kullanılması için özel teşvikler verilmelidir.

-Yaptıkları araştırmalar ile ilgili yayınlar da bir başarı kriteri sayılmalıdır ki bu zaten gerçekleştirilmektedir. Akademisyenlerin yöresel ve ulusal ölçekte sosyal ve ekonomik aktivite ve gelişmeleri takip ederek bu konuda düzenli olarak endeksler yayınlamaları için olanaklar sağlanmalı ve teşvik edilmelidir. Örnek: Adana ekonomik aktivite endeksi. 

-Talebelerin mezun olduktan sonra ilk altı ayında bir işe girmeleri akademisyenler için ayrı bir başarı ölçütü olarak düzenlene bilinir ve buradaki başarı oranına göre akademisyenlerin maaş göstergesi düzeltile bilinir.

-Akademisyenlerin devlet ve özel sektör kurumlarına verdikleri danışmanlık zamanı ve sayısı da bir ayrı başarı kriteri olarak ele alınıp, değerlendirmeler yapıla bilinir.

             Sanırım ülkeye bugünkünden daha fazla katkı sağlayacak diğer bir dizi aktivite sıralamak mümkündür. Akademisyenlerin muhtelif faaliyetlerinden sağladıkları getiri de yukarda örnekleri verilen kıstaslara göre düzenlene bilinir.  Bu arada belki birçok özel sektör firmasının yaptığı gibi akademisyenliğe de bir yaş sınırı getirmek, örneğin 62 yaş, zaman içerisinde daha aktif kadroların akademik hayata katılmasına olanak sağlayacaktır.

25 Temmuz 2011



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>