YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Adana-Mersin Treni
/**/ Yazar: CANAN MADRAN | Tarih: 20/04/2011 | Saat: 18:36

Türkiye, karbon emisyon artışı hızında Avrupa ülkeleri arasında  1. sırada yer almaktadır. Türkiye’nin kamyon ve benzeri büyük yük taşıtlarında da Avrupa’da 1. sırada yer alması bu durumun bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Türkiye’nin otomobil sahipliği olarak sadece İsveç ve Yunanistan’ın önünde yer almasına rağmen, ağır vasıta sahipliği olarak İngiltere’nin dahi önünde yer aldığı görülmektedir. Türkiye’nin taşımacılık endüstrisinde yapmış olduğu karayolu ağırlıklı, maalesef yanlış tercihin bu tablonun oluşmasında önemli bir sebeptir.

1950’li yıllardan günümüze kadar olan döneme bakıldığında, gelişmiş ülkelerin aksine, Türkiye’de demiryolları yapılanması adına gereken plan ve yatırımlar ne yazık ki yapılmamıştır. 1950 sonrası dönem “karayolu ulaşımı dönemi” olarak anılmaktadır. TCDD bir yandan sürekli zarar eden hantal bir yapıya bürünmüş, diğer yandan ülkemizde demiryolları konusunda kalifiye insan sayısı giderek azalmıştır. Oysa bazı karşılaştırmalara bakarsak bu kararın ne kadar yanlış olduğu görülebilir:

*                 Şehirlerarası ulaşımda, eşit trafik değerleri için gerekli demiryolu ve karayolu kesitleri karşılaştırıldığında karayolu 2 ile 3 kat arası daha fazla genişlik gerektirmektedir.  

*                 Almanya’da kabul edilen esasa göre, platform genişliği 13,7 m. olan çift hatlı elektrikli bir demiryolunun altyapısı, kapasite açısından 37,5 m. genişliğindeki 6 şeritli otobana eş değerdir.

*                  Maliyetler karşılaştırıldığında, 6 şeritli otobanın maliyet ortalaması 8 milyon dolar iken; çift hatlı, elektrikli sinyalizasyonlu bir demiryolunun ortalama maliyeti 2 milyon 853 bin dolar tutmaktadır.

*                 Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre yolcu taşımacılığında demiryolu enerji tüketimi 1 baz kabul edilir ise, otoyolda tüketilen enerji 3 olmakta ve buna eşdeğer bir taşıma yapan havayolunun enerji tüketimi ise 5,2 olmaktadır.

*                 Yük taşımacılığında ise demiryolunu 1 kabul edersek, karayolu 3, denizyolu da 1,3 birim olmaktadır ve benzer tablo yakıt tüketimi ve yakıt verimi konusunda da söz konusu olup, demiryolunda 1 yolcu/km için kullanılan yakıtı 1 birim kabul edersek, karayolu taşımacılığında 1 yolcu/km 11,60 birim olmaktadır.

Yani demiryolu üstünlüğü tartışmasız bir sürdürülebilir taşıma biçimidir.  

Adana yakın gelecekte planlanan hızlı tren projelerinde yer almamaktadır, ama net 200km/saat hıza imkan veren demiryolu şebekesi var olsa, ve Adana-Ankara arası 2sa 15dk, Adana-Konya arası 1sa 40dk, Adana-İstanbul arası 5 saatlik seyahatler olsa ne güzel olurdu…

Neyse yine de bölgesel açıdan düşündüğümüzde, bizim   Adana-Mersin Demiryolu  taşımacılığı için bazı  önerilerilerimiz olacak, bakalım siz  ne dersiniz?

·         Adana-Mersin arasındaki en etkin ulaşım aracı tren olmalıdır.

·         TCDD, mesajlarında  bölgesel tüketicilerce kişiselleştirilebilir öykü unsurlarına yer vermelidir. Bölge halkının tren ile ilgili paylaşımları, anıları olmalıdır.

·         Tren/TCDD personeli kibar, hoşgörülü, nazik olmalıdır.

·         Tren  Adana-Mersin rotasında en  “pratik”  taşıma/ulaşım aracıdır.

·         Adana-Mersin arasında demiryolunun “iyi” ve “yeşil” bir hizmet olarak algılanması sağlanmalıdır.

·         TEMA Vakfı, Greenpeace, WWF vb. kuruluşlarla  TCDD’nin işbirliği yapması gerekir.

·         İki şehir arasındaki tren seferlerinde, “vagonun belirli bir kısmının ayrılarak” daha konforlu ve pahalı hale getirilmesi ile lüks bir seçenek oluşturulabilir.

·         Bir çeşit tren kulübü ya da çocuk-tren kulübü kurulabilir.

·         Demiryolu oyuncakları kulübü kurulabilir. İstasyon alanları içerisinde demiryolu objelerinden yola çıkılarak tasarlanmış nesneler ile donanmış bir çocuk parkı yapılabilir.

·         Özellikle Adana İstasyonunda, konumundan dolayı vagon/tren konsepti ile bir kafe/restoran tasarlanabilir.

·         Trenler ile Osmaniye, Mersin ve özellikle Toros Dağları’ndaki güzergahlara günübirlik ve hafta sonu konaklamalı seyahat programları düzenlenebilir.

·         İstasyon binaları çok çekici ve ferah mekanlardır, bu alanlar da aktivitelere konu olabilir, çeşitli sergiler ve dinletiler için kullanılabilir.

·         İki şehir arasındaki rutin seferlerden, bölgedeki kanaat önderlerinin, sanatçıların, ünlü ve popüler kişilerin, akademisyenlerin, düşünürlerin, hatta üst düzey bürokratların ve iş adamlarının hizmetten faydalanmaları yönünde ikna edilmesi katkı sağlayacaktır.

·         Mersin – Silifke ve Adana – Ceyhan - Osmaniye - İskenderun arasında yeni  hatlar ilave edilebilir. Bu coğrafyadaki sanayi bölgeleri trenle birbirine bağlanabilir.

·         Adana’ya Mersin’den daha yakın olan Karataş ilçesi özellikle gezi ve tatil amaçlı, Adana ve Karataş arasında yaklaşık 45 km civarında düz hatlı bir demiryolu uygulaması, bölge kalkınmasına olumlu etki yapabilir.

 

 

(Bu yazı E. Alper Canan’ın hazırladığı Ç.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans tezinden derlenmiştir.)

 Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Boss & Business Dergisi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>