YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    "Platform" iyi diyor da!
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 20/02/2011 | Saat: 21:24

15 Sivil Toplum Kuruluşunun oluşturduğu “Adana Yerel Yönetimler Güçbirliği Platformu”, yaklaşan milletvekili genel seçimlerinde aday belirlenmesi mevzuunda, kamuoyunun yürekten katılıp, paylaştığı bir açıklamayla “Adayların belirlenmesinde Adana Kamuoyunun görüşü alınsın; Adanalılar öne çıksın” demişler. İyi de etmişler.

Fakat imza atan kuruluşlar ile temsilcileri kişilere bakınca, hem Adana hem de Türkiye çapında ağırlıklı “Platformun” taleplerini neden “Onikiye beş kala” yaptıklarını anlayamayıp, açıklamayı bu nedenle yadırgadığımızı belirtmekten kendimizi alamadık.

Milletin vekâlet vereceğinin saptanmasında son sözü söylemesi katılımcı demokrasi için adeta bir “olmazsa olmaz”; Kendi içinde demokrasiyi işletemeyenlerin ülkede demokrasiden söz etmeleri de elbette inandırıcı olmaz!

Öte yandan Türkiye’de asıl reform, gerek seçim yasası gerekse siyasi partiler kanunu ölçeğinde yapılmalıdır. Maalesef siyasal partiler, en çok da AKP, bu konuda duyarsız ve onlara bırakılırsa bu konuda 2011 için de bir iyileştirme yapılmayacağını kestirmek hiç zor değil!

Gerçek böyle olunca, “Platform”un açıklaması hem gecikmiş hem de buza yazı gibi…

Açıklamayı imzalayanlara bakınca, gerek kurum olarak gerekse imzalayanlar itibarıyla siyasetle sıcak ve yakın ilgi olanlar çok; Örnek vermek gerekirse: Baro, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Tabip Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Çukurova Genç İş Adamları Derneği, Adana Sanayici ve İş Adamları Derneği, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Sayın Başkanları, kişisel geçmişlerinde siyasette ya aday, ya aday adayı veya Siyasi Parti Yöneticisi olarak yer almış değerli kişilerdir.

Sözünü ettiğimiz muhterem zevat bu yönleriyle ve tabir mazur görülürse “damdan düşenler” olarak sistemi iyisiyle-kötüsüyle bilenlerdir. Bunların bir kısmı bugün talep ettikleri yöntemle değil, “Merkezden Atama” yoluyla aday gösterilmişlerdir.

Sakın bu sözlerimizle şahsiyetlere dönük bir eleştiri içinde olduğumuz anlaşılmasın; maksadımız söz konusu dostların Türk Siyasi Sistemini, Siyasi Partilerimizin öncelik ve tercihlerini yaşayarak bildiklerini ifade içindir.

Yine vurgulamak istediğimiz, geçmişte bireysel olarak siyasette yer almaları itibarıyla, bildiriyi imzalayanların çoğunluğu: 1) Kendilerine bırakıldığında siyasi partilerin kendiliklerinden bu hususta bir düzenlemeye gitmeyeceklerini, 2) Bu konuda gerçekten bir sonuç almak için isteniliyorsa,  öneri ve girişimlerin seçim eğik düzlemine girilmeden açıklanıp üzerinde ısrarla durulması lüzumuna vakıftırlar.

Konu, Haziran 2011 için vakit geçse dahi, bir “paket” şeklinde ele alınmalı ve “Paket”te a)Seçim Barajı, b)Parti içi demokrasiyi vaz edip işletecek, yasal zorunluluk getiren düzenlemeler, c)Sandık başında “tercih” olanağı sağlayan düzenleme dahil birbirini tamamlayan bütün unsurlar yer almalıdır.

Yeni bir Anayasadan söz edilirken şimdi belki de görüş açıklamanın tam zamanı; Bırakın milletvekili adaylarının belirlenmesinde “hemşehri” olmak şartı ve “hemşehrilerin söz sahibi olmasını; Türk Demokrasisi şimdi “Kuvvetler Ayrılığı” gibi kendisini “Demokratik” olarak niteleyen her ülkenin “olmazsa olmazından” mahrumdur.

Birbirini tamamlayan unsurlardan “olmazsa olmaz” mesabesindekileri yitirirken yeterince sesimizi çıkarmazsak isek, Kuvvetler Ayrılığı yerine “Tek Adam Yönetimi” nitelemesine daha müstahak bir parlamentoda yer almak, acaba demokrasimize ne ilave edecek?

Bana kalırsa Sayın “Platform” biraz da bu söz ettiklerime kafa yormalı; bundan sonrasında da önerilerini, zamanı hesap ederek ilan etmelidir.

Tabii eğer kısa dönemde ve diğer esaslı unsurlar eksik olsa dahi, isimlere yönelik bir netice murat olunmuyorsa…  Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(BÖLGE gazetesinde 25.02 günü)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>