YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DÜŞLERİM-DÜŞÜNCELERİM

İktidara anlatamadık da bari muhalefet anlasa
/**/ Yazar: VELİ CUMA | Tarih: 17/01/2011 | Saat: 13:31

 

            Türkiye hayvancılığının çöküşü yeni değil. 1980’li yıllardan bu yana hayvancılığı geliştirmek adına atılan her adım hayvancılığın biraz daha çöküşüne yol açtı. Benzer hatalara defalarca düşüldü. Hatalardan dersler çıkarılarak sürdürülebilir bir hayvancılık politikası ortaya konulamadı.

            Olacağı belliydi. Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde üretim yapan ve yaklaşık 21 bin baş besi hayvanına sahip Banvit, besicilikten çekildiğini açıkladı. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener verdiği demeçte: "Maliyetlerimiz 15-16 lira arasında, ithal ürün ise ülkeye 10 lira civarında giriyor. Yani 10 liralık ithal et ile 15 liralık yerli üretimin baş edebilmesinin imkansızlığı ortada. Biz de normal bir üretici gibi damızlık üretimimizi durdurma kararı aldık." dedi. Devamında Banvit'in kırmızı et sektöründen çekilmediğine işaret eden Ömer Görener: "Bizim müşterilerimiz var. Yaptığımız satış var. Biz besi üretiminden çekiliyoruz, kırmızı et için hayvan beslemeyeceğiz artık. Peyderpey elimizdeki 21 bin büyük baş hayvanı elden çıkaracağız. Bu süreç 8-10 ay kadar sürecek. Ama bu müddet içerisinde ve ondan sonra sucuk salam üretmeye devam edeceğiz. Elimizdeki hayvanları tükettikten sonra üretimimize büyük ihtimale bu rejim altında ithal hayvanlar ile devam edeceğiz.”

           Peşinden gazetelerde başka bir haber yer aldı: ”Banvit'ten sonra Koç Holding'in çiftliği Harranova da besicilikten çekilme kararı aldığını açıkladı. Çiftlik kesilenin yerine yeni hayvan almayacak.”

           Koç Holdingin besicilikten çekilme gerekçesi ne?  Kendileri söylüyor: “Bugünkü ithalat politikasıyla besi hayvanı almak demek yüzde 30-50 zarar etmek demek. Piyasada ithal karkas etin kilosu 10-12 liradan satılırken bizim besicilik yapmamız olanaksız. İthal edilen besi hayvanının canlı olarak kilosu 7.5-8 liradan alınsa bile besi sonrası 10-11 liraya mal edilemiyor. En az 13-14 liraya geliyor. İthal karkas etin kilosu 10- 12 liradan satıldığına göre besicilikten para kazanmak mümkün mü? İster yerli besi hayvanı alın, isterse ithal alın, maliyetiniz karkas etin üstünde kalıyor. Bir de risk alarak bu hayvanları besliyorsunuz. Besi yapanlar piyasa koşullarına göre yüzde 30 ile yüzde 50 oranında zarar ediyor. Hiç kimse zararına bu işi yapmaz. Bu nedenle uygulanan ithalat politikası ile besicilik bitti."

            Bu yazı yayına hazırlandıktan sonra Saray Çiftliği besi için hayvan almayacağını ilan etti. Şalvarlı Et’in sahibinin borçlarını ödeyemediği için ortadan kaybolduğu söyleniyor.

            Bunlar teknoloji kullanan, yem materyalini ucuza mal eden dev işletmeler. Üstelik kendi pazarlama ağlarını da kurmuşlar.  Peki küçük işletmeler, sıfır faizli kredinin cazibesine kapılıp hayvancılık işine balıklamasına atlayan acemi girişimciler nasıl çıkacak işin içinden?

            Köylü sattığı ineğinin yerine yenisini zaten koyamadı. Köylü kızları da inek sağmayı çoktan unuttular. Çoğu köylü kadın şehirli havasında şimdilerde. Yiyeceği biberi, patlıcanı, domatesi, maydanozu bile ekmiyor. Televizyon dizilerinin müptelası olmuşlar. Kendilerini kente, en azından kasabaya atma telaşındalar.

            Küçük ve orta ölçekli işletmelerin çoğunun sıfır faizli kredi kullanması ise olanaksız, çünkü ipotek verecek arsaları, apartman daireleri yok. Ahırları atıl kapasite ile çalışıyor.  İşi meslek edinmiş bu insanların ahırını doldurmak kimsenin aklına gelmiyor. İpotek verebilen birçok kişi ise hayvancılık kredisini alıp başka işlerde kullanmaya yöneliyorlar. İyi de yapıyorlar. Bu uygulamalarla hayvancılığa girmiş olsalardı hepten yanacaklardı.

            İzlenen politikaların sonuçları ortada iken Hükümet ne yapıyor? Et fiyatlarını düşürdük diye öğünüyor.  Et yemeyen, et almaya parası yetmeyen halkımız et fiyatları düştü diye seviniyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ithalat nedeniyle Banvit ve Koç Holding’in besiciliği bıraktıkları yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak: "Bizim işimiz Türkiye’de vatandaşlarımızın, tüketicilerimizin ucuz ete ulaşmasını sağlamaktır. Firmalar kendileri kar zarar hesabını yapıyor, nerede daha fazla kar görüyorsa oraya gidiyor" diyerek politikalarının doğruluğunu savunuyor.

            Görünen o ki geçmiş yıllarda yaşananlar yeniden yaşanacak. İflaslarda en çok zarar görenler bu işe balıklama dalanlar olacak. Besiciler kapıya kilit vuracak, süt üreticileri yanacak, hayvanı başına dert açacak 2008 yılında olduğu gibi. Çünkü, süt krizinin gelmekte olduğuna dair işaretler var ve hükümet kılını kıpırdatmıyor.  

            Üreticiler, hayvan ticaretiyle uğraşanlar vurgun yemiş gibi sersemlemiş vaziyetteler. Tüketiciler ise bir türlü olan biteni anlamıyorlar. Dışarıda et ucuz ise bizdeki pahalılık hayvan yetiştiricilerinin açgözlülüğünden zannediyorlar. Etin ucuza mal edildiği ülkelerde devletin üreticisini desteklediğinin, yağışların yeterli olması nedeniyle otlakların verimli olduğunun, oralarda tohumun ve mazotun ucuzluğunun farkında değiller.

            Böyle giderse kaybedenler sadece üreticiler olmayacak, tüketiciler de kaybedecekler. Piyasa tamamen ithalatçıların eline geçtiğinde elde kalmış, onlarca yıl depolarda beklemiş etleri getirip yok pahasına tüketiciye sunacaklar. Yabancıların süt tozundan peynir, çıkma ineğinden et yemeye hem de yüksek fiyata devam edeceğiz. Mis kokulu yerli etin kokusunu bile unutacak çocuklarımız.

            Yaşananlara baktığımızda çıkarılması gereken çok önemli dersler var hayvancılığımız açısından. Hala duyarlılığı olanlara biz yine hatırlatalım.

            1.Hayvancılıkta tekelleşme, çok büyük işletmelerin kurulması risk yaratmaktadır. Bu tür işletmelerin hareket kabiliyeti yüksektir. Kâr elde edemedikleri anda alandan derhal çekilirler. Banvit ve Koç Holdingin yaptığı gibi.

            2.Süt fiyatları sürdürülebilir seviyede olmalıdır. Sütün para etmemesi, et krizini kaçınılmaz kılar. Defalarca yaşanarak kanıtlanmıştır.

            3.Hayvancılık denge aracıdır. İnsanlara balık yakalamayı öğretmenin, üretime yöneltmenin yöntemlerinden birisidir. Esas desteklenmesi gereken küçük ve orta boy işletmelerdir. Bu anlayış piyasalarda istikrar ve rekabet sağlar. Küçük ve orta boy hayvancılık işletmelerinin bir anda sektörden çekilme güçleri ve lüksleri yoktur.

            4.Et fiyatlarının yüksekliğinin temel nedeni maliyetlerin yüksekliğidir. Tohum, mazot, ilaç, gübre, su, elektrik gibi girdilerde maliyetin düşürülmesi hayvancılık politikasının parçası olmalıdır.

            5.Türkiye, dünkü Türkiye değildir. Otuz yıl önceki söylemlerin toplumda karşılığı olmadığını görmek için fazla çaba harcamaya gerek yoktur.

            Türkiye’yi yönetmeye aday olanların Türkiye’ye ilişkin yeni bir tespite ihtiyaç olduğunu görmeleri gerekir. Sorunu çözmenin ön koşulu sorunu tüm boyutlarıyla anlamaktır. Onun için önce dinlemek,  olaylar ve olgular arasında bağ kurmak, çıkışın nasıl olabileceğini yordamak, özgün projeler ortaya koymak önemlidir. Durumun mağdurlarına küserek, mağduriyeti yaratanlara küfür ederek bir yere varılamaz. Aksi halde havanda su dövmeye devam edilir ve atı alan Üsküdar’ı geçer.  

            İktidara anlatamadık da bari muhalefet anlasa.

 Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(milliyetblog)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>