YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA MERKEZ PARK-YENİDEN
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 20/11/2010 | Saat: 16:49

Araya yaz girdi, referandum girdi, şu girdi bu girdi derken uzunca bir zamandan beri Adana Merkez Park üzerindeki izlenimlerimi paylaşamamıştım. Belki şimdi bunun zamanı.

Her şeyden önce park aşırı pis. Ben her sabah saat 07-07.30 sularında parkta yürüyüşlerime devam ediyorum ve özellikle Galleria’dan Merkez Camii’ye kadar nehir boyunca yürüyorum. Bu saatlerde nehir boyu malesef pislik içerisinde. Yolun kenarlarında yerlere atılmış ne isterseniz var: fast-food ambalajları, naylon torbalar, her türlü cam ve pet şişeler, ıslak mendiller, jelatinler, hayvan pislikleri, vs vs. İşin kötüsü bilhasa hayvan pislikleri yolun kenarında günlerce kalmakta ve el sürülmemektedir. Takip edebildiğim kadarı ile parkta, o da yürüyüş yolunda ve çevresinde temizlik saat sabah 07.30 civarından itibaren başlamaktadır. Ancak yürüyüş yapan kişiler de, gerek işe gidecekleri için olsun, gerek evin ihtiyaç ve işlerini yola koymak için olsun, genelde saat 8.00 civarında artık yürüyüşü bitirdikleri için malesef bütün bu yürüyüşler bu pislik deryası içinde yapılmaktadır. Nehir de şiddetli rüzgar esmediği sürece aynı saatlerde inanılmaz bir pislik içindedir ve pisliklerin çeşidi açısında karadan hiç farkı yoktur. Nehri temizlemek için kullanılan araç sanırım faaliyete geçiyor ise, 07.30’dan sonra temizliğe başlamaktadır.Kış saatine geçtiğimizden beri artık sabah saat 06.30’da hava aydınlanmaktadır. Acaba bu temizlik işleri de havanın aydınlandığı saatlerde başlatılıp, vatandaşlara huzur içinde bir yürüme ve sabah sporu zevki tattırılamaz mı? İstanbul’dan bir örnek vermek gerekir ise, Caddebostan Plajı sahil yürüyüş yolunda temizliğe sabah saat 7.00 civarından başlanmaktadır. İstanbul’da günün Adana’dan daha geç ağardığı göz önüne alınır ise, Adana’da temizliğe daha erken bir saatte başlanması talebi normal olanı istemektir. Tabii İstanbul’da bir de insanlar içtikleri biraların şişelerini ve diğer her türlü ambalaj malzemesini ne kadar zevkli olur ise olsun(!) denize atmamakta, sahilde bırakmaktadırlar, ertesi gün temizleyicelerin bu şişeleri toplayacağından emin olarak. Adana’daki tüketiciler için ise tüketimlerinden artanları nehire atmak sanırım bir spor veya yarışma türüne dönüşmüş bulunmaktadır.

Merkez Park’ın Yüreğir tarafındaki kulemizin üzerindeki saat aylar boyu arızalı idi ve dört ayrı yüzü olması nedeni ile günde sekiz defa ancak bir yüz doğru saati göstere biliyordu.

Ucuz olsun diye sanırım ancak kış saatine geçiş ile birlikte bu arıza giderildi ve Ekim ayında artık doğru çalışan bir saate yeniden kavuştuk. Ama niye aylar boyunca arızalı saat tamir edilmedi ki?

Nehir kenarındaki ağaçlar ise çok uzun bir süredir malesef hiç budanmamıştır. Ağaç dalları artık yaya yoluna sarkmakta ve insanları yürürken rahatsız edecek aşamaya gelmiştir. Rahatsız etmenin dışında bu dallardan birisi dalgın bir yürüyüşçünün eninde sonunda gözüne girecektir. Sanırım o zaman Belediye aleyhine yüklü bir tazminat davası açılır. Ağaçların insanların yürüyüş yolunda rahat bir şekilde yürümeye izin vermemesi, yürüyüşçüleri otomobil yolunda yürümeye itmektedir. Bu da başka bir sorunu gündeme getirmeye vesile olmaktadır.

Yüreğir’den gelen trafiğe Müzeler kavşağından dönüş imkanı hala olmamasından dolayı araçlar parkın içinden, nehir kıyısından geçerek Adana’nın kuzeyine gidebilmektedirler. Ancak başta her biri potansiyel bir trafik canavarı ile Formel 1 pilotu psikolojisi arasında bir yerde olan özellikle minübüs şöferleri insanların mecburen yürüyüş yaptıkları bu yolda inanılmaz bir hızla araçlarını kullanmakta, birbirleri ile yarış etmektedirler. Daha seyrek rastlanmakla birlikte otomobil sürücüleri de zaman zaman bu sürat hazzına kendilerini kaptırmaktadırlar. Bu şekilde nehir kenarında araç kullanılmasına devam edilmesi halinde başta orada yaşayan köpekler, sonra da insanların araç altında kalmaması anornal olan konumuna geçeceklerdir. Trafiğin parkın içinden geçmesi acilen önlenmelidir.   

Başka bir gün de Adana’nın şehir içi yollarını sizinle paylaşmak isterim Geçenlerde şehirde 45 dakikalık bir tur attım araba ile, inanın “asfalt” yollar o kadar bozuktu ki, sarsılmadan araba tuttu, resmen hasta oldum.

Yarın her şeye rağmen daha güzel olacak.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>