YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Futbol Takımı Taraftarlığı ve Adana
Yazar: OKTAY GÜRSOY | Tarih: 23/04/2008 | Saat: 21:23

Ben Adana’lı değilim ancak 32 yıldır Adana’da yaşayan Umurbey /Gemlik doğumlu bir öğretim üyesiyim. Bursa’da Beş Mahalli Küme Takımının bir araya gelerek 1963 yılında kurduğu Bursaspor’u gönülden destekleyen onun galibiyetlerinden ve başarılarından kıvanç duyan, yenildiğinde üzülen biriyim. Mutlak bir gün lig şampiyonu olacağına inanmaktayım. Asla bir İstanbul takımını tutmayan ve bunun yanlış olduğuna inanan biriyim. Bunun nedeni olarak, aynı ligde veya başka ligde iki takım tutulamayacağına inanıyorum. Eğer tuttuğum takım küme düşerse onu ikinci ligde destekler tekrar birinci lige çıkması için desteklerim. Bu durum, özellikle herhangi bir bağı olmadığı halde sırf özenti olarak İstanbul takımlarını tutan ve fanatiklik derecesinde almaçlarını İstanbul’a çevirmiş bireylerin hiç hoşuna gitmeyecektir. Maalesef aynı yapıda gerek Adana’da, gerek Bursa’da, gerekse diğer illerde pek çok birey vardır. Bunun şuur altı nedenleri arasında acaba ‘manda’, ‘buyruğa girme’, ‘güçlü görünene karşı pısma’, ‘elin başarısı ile övünme’ gibi özgüvensizlik belirtileri olabilir mi? Acaba!!

Burada altı çizilmesi gereken diğer bir konu da Adana’nın çok göç alan bir il olması nedeniyle pek çok Adana’lı görünen ve nüfusunu kabarık gösteren insanların aslında geldikleri illere ait takımlara sempati duymalarıdır. Bu kalabalık kesime dahil olanlar ne yazık ki, “Her ne olursa olsun, ben, Adana Demirspor’ veya ‘Adanaspor’ taraftarıyım!” diyemediği sürece sorun devam edecektir. 

Yukarıda açıklanan nedenler mi? Yoksa başka etmenler mi? Bilinmez, ancak bilinen bir durum Adana’lı Adana takımlarına sahip çıkmıyor! Aslında Adana Demirspor  ve Adanaspor  şu anda eski sınıflama ile ikinci lige(Yükselme Grubu) çıkmaya çalışıyorlar. İki takımın taraftarları da iki takımdan ‘diğeri’ni hiç sevmezler. ‘Diğer Takımın’ daima alt kümede olması için ellerinden geleni yaparlar. Her iki takıma ait  hınçlı taraftarların pek çoğu maalesef İstanbul takımları aşıklarıdır. Kendi takımları ikinci planda kalmaktadır. Sonuçta doğru dürüst Adana takımını tutacak ve ‘İyi günde, kötü günde sen benim yegane göz bebeğimsin!’ diyebilecek gerçek taraftar eksikliği bu durumu yaratıyor olabilir.     

Bu durumun kısa zamanda düzelmesi ancak iki takımın güçlerini birleştirmesi ile olabilir. Çok çalışıldı bu konuda ancak başarı sağlanamadı. Kemikleşmiş bir düşmanca tutum var iki takım arasında. Bu olmayacaksa yapılabilecek yegane şey İstanbul takımı taraftarlığına son verilmesi. Gerçekten tüm Türkiye’de bu salgın hastalığa Adana’da ilk aşı yapılmalı ve !El Takımı’ı yerine kendi takımlarını tutmalıdırlar. Kendi ilinin öz parçası olarak gerek ‘Adana Demirspor’ gerekse ‘Adanaspor’  Adana’lılarca sonuna kadar desteklenmelidir. Haydi Fatih Terim! Mahmut Uslu!, Hasan Şaş!, Aziz Kalaoğlu!, Millet Vekilleri!, Belediye Başkanları!

Haydi İşadamları!

Haydi Adana’lı Gençler!

Görelim Sizleri![ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>