YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KEŞKE ‘HAYIR’ DİYENLER YANILIYOR OLSA…
/**/ Yazar: MUSTAFA ÇİNKILIÇ | Tarih: 03/10/2010 | Saat: 00:07

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki 07/05/2010 tarih ve 5982 Sayılı Kanun, Anayasa Mahkemesi’nin 07.07.2010 gün ve 49-87 sayılı kısmi iptal kararı sonrasındaki haliyle 12/09/2010 Pazar günü yapılan halkoylaması sonucu kabul edilerek yürürlüğe girdi.

Bu referandumda oy kullanması gereken seçmen sayısı 52.051.828 kişi, seçime katılım oranı %73.71.  Seçime katılanların  % 57,88’si yani  21.787.244 kişi   değişikliğe ‘Evet’ dedi. %42,12’si yani  15.856.793 kişi ise değişikliğe ‘Hayır ‘ dedi. 13.382.729  seçmende gerek bilinçli bir protesto ile, gererek ‘Eski tas eski hamam değişen bir şey olmayacak’ diyerek, gerekse yıllardır zaten oy kullanma alışkanlığı edinmemiş olması veya başka nedenlerle referanduma katılmadı. Yani bu anayasa değişikliğine şu yada bu nedenle oy vermeyen toplam seçmen sayısı  29.239.522 kişi olmasına ve bu sayının ‘Evet’ diyen seçmen sayısından fazla olmasına rağmen,  oylamanın kabul edilen mantığı gereği Anayasa değişiklikleri yürürlüğe girdi.

 

Bende bu değişikliğe ‘Hayır’ denmesi  gerektiğini savundum.  Neden böyle tavır aldığımı  uzun, uzun yazmayacağım. Karşı çıkışımım temel noktasını bu sütundan ‘HAYIR İÇİN BAŞKA NEDEN ARAMAYA GEREK VAR MI? ‘ başlıklı yazı ile sizlerle paylaştım. Kaygım ve korkum, yapılan değişikliğin ‘siyasi iktidar denetiminde ve güdümünde bir yargı’ oluşturacağı noktasında toplanıyordu. Bu nedenle, o yazımı ‘En kötü yargı, iktidar denetiminde bir yargıdan daha iyidir. ‘ diye bitirmiştim.

 

Şimdi; Anayasa değişikliği gerçekleşti.  ‘KEŞKE ‘HAYIR’ DİYENLER YANILIYOR OLSA… ‘ diyorum. ‘Hayır’ diyenler, -özelde de ben- yanılmış ve aslında ‘yargıda demokratik bir açılımı’ görememişsek, ‘İyi ki değişiklik oldu. Ben yanılmışım’ der, tüm samimiyetimle özür dilerim. Yine tüm samimiyetimle yanılmış olmayı istiyorum.  Yanılmış isem bu benim öngörüsüzlüğüm olur. Eğer yanılmamışsam, yanılmamışsa ‘hayır’ diyenler, o zaman vay halimize, vay ülkenin yurttaşlarının haline…

 

17 Ekim 2010 da yeni HSYK için seçim yapılacak. Henüz yasası yok. Hükümetin hazırladığı yasa tasarısı bu sürede yasalaşacak. ‘Makulden öte iyi bir yasa olacağı’ nı gazetelerde okumuşsunuzdur. Dilerim öyledir. HSYK’ nın kuruluşu ve işleyişi hakkındaki düzenlemeyi hep beraber izleyeceğiz.

Biliyorsunuz, 5982 sayılı Kanunla Anayasaya eklenen Geçici 19 maddesine göre HSYK seçimlerine aday olan hakimler “…propaganda yapamazlar; sadece, Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde öz geçmişlerini bu is için tahsis edilmiş bir internet sitesinde yayımlayabilirler.” Adana seçim çevresini esas alacak olursak 248 Adli, 64 İdari hakim HSYK adayları için oy kullanacak. Propaganda yapılamayan bu seçimde acaba sayın hakimler adayları nasıl tanıyıp oy kullanacak dersiniz?

Yine kürsü hakimleri yerine, bakanlık bürokratı hakimlerin aday olabileceklerine ilişkin genelgede yapılacak seçimlerin nasıl bir seçim olacağının ipuçlarını veriyor, aslında.

Ama dediğim gibi, dilerim ki kuşkularımızda ve korkularımızda haksız çıkalım. İktidar ‘hayır’ diyenleri yanıltsın.

Yanılmış da olsak, daha özgür ve daha demokratik bir ülkede, ne askeriyenin ne sivil vesayetin etkin olmadığı bağımsız bir yargı güvencesinde olmak bizi mutlu eder.

Ya yanılmamışsak… Olacakları düşünmek bile  istemiyorum.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(kanalahaber.com)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>