YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ARAÇ MUAYENESİ MACERASI
/**/ Yazar: MUZAFFER CANDANER | Tarih: 26/09/2010 | Saat: 19:55

     Araçlarını muayeneye götüreceklere ithaf olunur.

     Daha önceleri, otolarımızı hipodrom civarındaki  “Karayolları İstasyonu” na gönderirdik.  O zamanki tabirle,  “Fenni Muayeneleri”  burada yapılırdı.

     Ne yapılıyor? Merakı nedeniyle bir defasında bizzat gittiğimde: Yaklaşık 30-40 Tl makbuz ücreti ödendiğini, asık suratlı görevlilerin; aracın sadece vergi ve sigortasını denetlediklerini gözlemledim. Sonra, motor kaputunu işaretle: “AÇ” derler, ellerindeki fenerle, motor ve şasi numaralarını kontrol edip,  “ÇEK”  komutu verirlerdi.  Böylece, muayeneden başarıyla geçmiş olurdunuz.

     Bu işlemlerin gereğinin bu kadar olmadığı sonradan anlaşıldı. Zira bu iş yaklaşık 2,5 yıl önce özelleşti.Bölgemizde  “Tüvturk” isimli şirket yatırım yaptı istasyonlar açtı, faaliyete geçti.

     Buraya, iki yıl önce gittiğimde, güler yüzle karşılandım. Sürüş emniyetiile ilgili hemen her şey esaslı bir kontrolden geçirildi. Gerekli bilgileri belirten bir rapor aldım. Trafik kazaları içindeki araç kusurlarının payını bertaraf etmeye yönelik olan bu çalışma, doğrusu takdir edilecek nitelikteydi.

     Bu şirketin Yüreğir istasyonu önünden her geçişimde araçların uzun kuyruklar halinde beklediğini görüyor ve “mecburiyetin getirdiği talep” diye düşünüyordum. Ancak, bu zorunluluk halinin maalesef işlerin çehresini menfi yönde değiştirdiğine esefle tanık oldum.

     Ağustos ayı sonlarında, arabalarımızı;   ben Yüreğir’e, bir arkadaşım Seyhan’a,diğer bir arkadaşım ise Ceyhan istasyonlarına götürdük.  Yani, olacaklara üç çift göz şahit oldu.  Üçümüz de muayeneden geçemedi. Çaktı. Geri döndü.

     Sebebini kronolojik sırayla açıklayayım: Önce güzel bir uygulama ile karşılaştım: Randevulu sistem oluşturmuşlardı. Gayet medeni bir şekil. Ancak, gariplikler buradan, yani en başından itibaren başladı. Yukarıda,  “mecbursun” sözünü boşuna kullanmadım. Adamlar, randevu vermek için dahi senden bir dizi taahhüt alıp, hııı diyerek işaret parmaklarını sallamaya başladılar.

     Sonra, ücreti öğrendim: Otomobiller için 126 Tl. Şimdi soruyorum: Bu fiyat fahiş değil mi?  Şirket unvanınızda bile “hizmet” yazıyor. Yapılan işlem ise sadece kontrol. Yani herhangi bir müdahale yok. Dışarıda aynı işlemi, bu fiyatın yarısına yapacak yüzlerce servis var. Var da,  İtiraz edemezsin, vereceksin.

     Muayeneye gidildi. Randevu sistemi güzel işliyor. Fakat güler yüzden eser kalmamış. Davranışlar soğuk ve neredeyse kaba. Eh! Rağbet çok. Millet sırada bekliyor. İstemiyorsan çek git.

     Kredi kartıyla ödeme yapabilir miyim? Diye bir soru sordum. Ancak, Pişman oldum.  Yüzüme sanki bir suç işlemişim gibi bakıldı. Cevap kısa ve net: “Sadece nakit”  Yahu, kredi kartının girmediği yer mi var.  Siz nerelerde kaldınız. Diyecektim. Daha fazla suç işlememek için diyemedim.

     Derken, bir bilgi daha edindik: Muayene tarihi geçmiş ise faiz alıyorlar. Tamam alsınlar. Caydırıcıdır. Fakat, faiz oranı aylık % 5 Yani yıllık % 60  Lütfen ekonomistlerimiz fikirlerini söylesin. Bu devirde Türkiye’de bu faiz var mı?  Bırakın bankaları. Tefecide var mı? Ancak, vereceksin, mecbursun.  Peki, bu % 5 nasıl uygulanıyor biliyor musunuz? Bir ay gecikmişseniz % 5 ilave mi? Değil. Bir gün gecikmişseniz % 5 ilave. Ayrıca katmeri de var. Şöyle ki: Diyelim sizin gününüz 28 Ağustosta doldu. Siz 29 Ağustosta gittiniz. Ağustos için % 5 yazdı. 29 Ağustosta da gidemediniz de 2 Eylülde gittiniz. O zaman % 5 te eylül için yazdı. Yani 5 gün için toplamda % 10 faiz ödeyeceksiniz. Sıkıysa ödemeyiniz…

     Bütün bunları sineye çektiniz. Muayeneye girdiniz. Sıkı bir denetime tabi tutuldunuz. Olsun, aracınızdan eminsiniz. Zira daha önce bakım yaptırıp, motorunu dahi yıkatarak, tertemiz geldiniz. Muayene tamamlandı. Elinize bir rapor verdiler. Orada şöyle yazıyor: “Muayene onaylanmadı.”  Bingo.

     Bundan sonra araç sahibi ile istasyon ilgilisi arasında şu diyaloglargeçer :  “Neden? Hani her şey tamamdı.”  “Efendim tamam da, Ruhsatınızda motor ve şasi numaraları eksik yazılmış.”  “Nasıl olur? Bunu yazan ben değilim. İşte bizzat sizin bir önceki onayınız.” “Efendim, motor ve şasede bu rakamların önünde iki harf daha var. Ruhsatta onların da olması gerekli.”  “Peki kardeşim, neden yazmadınız benim ne günahım var.”  “Efendim bu kural yeni geldi, bizim de günahımız yok.”  “Peki, şimdi ne olacak?”   “Şoförler Odasından EK 1 getirin, muayeneniz tamam.” “Ek 1 nedir?”  “Onlar bilir. Bir belge.” Araç sahibi oflar puflar ama gidip getirecektir. Çünkü başka çaresi yoktur.

     Mesai bitimine az zaman kalmıştır. Keza, istasyon ile şoförler odası kentin iki ayrı yakasındadır. Bir sonraki gün odaya gidilir. Ek 1 denilen form alınır, karşıda doldurtulur. İkincibingo: Bu formda, araç sahibi; “noksan bilgiler olan ruhsatımı değiştirmek istiyorum” demektedir. Hâlbuki vatandaşın böyle bir isteği yoktur. Ancak, “kurallar böyle” mazeretiyle niyet okunmuş ve imza istenmiştir. İmza atmayabilirsiniz. Ya sonrası…

     Form imzalanır, Tüvturk’a tekrar gidilir. Sıra gelince form takdim edilir. İlgili kontrollerini yapar, muayene onaylanır. Ancak ruhsata işlenmez. “Trafik Md. lüğünde işlenecek” denilerek, araç oraya gönderilir.

     Araç sahibi, öğleden sonra Trafik Md.lüğüne gittiğinde artık “dolmuştur.”Ancak garip bir şey olur, kendisini “güler yüzlü” bir memur karşılar. Araç sahibi “içini boşaltır.” Memur, sessizce dinler. Ayni sakin tavrıyla 108.- Tl karşılığında ruhsatı yeniler. “Hayırlı” olmasını diler.

     Araç sahibi, nihayet yeni ve muayenesi işlenmiş ruhsatına kavuşmuştur. Ancak başı dönmeye başlamıştır. Doğruca doktoruna gider. Doktor, kullandığı tansiyon ilacının dozunu artırır ve “tatil” tavsiye eder.

     Birkaç gün sonra, Seyhan ve Ceyhan istasyonlarına giden diğer iki arkadaşıyla buluştuğunda; doktor hariç diğer maceraların bütününü onların da yaşadığını öğrenir. Dolayısıyla “yalnız”olmadığını hisseder. Aralarında bir kritik yapıp buralara yolu düşecek maceraperestlere şu değerlendirmeyi sunarlar :  A.) Yüreğir=çok katı.  B.) Seyhan=katı.   C.) Ceyhan=az katı.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>