YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Sütte Ne Var?
/**/ Yazar: ÇAPAR KANAT | Tarih: 19/08/2010 | Saat: 23:36

Süt ve Süt ürünleri ekmekten sonra Dünya’ da ikinici stratejik ürün olarak kabul edilmektedir. Onu gıda da ikinci önemli sandalyeye oturtan sadece içindeki hayvansal protein değildir.

Süt, buzağının, kuzunun annesinin sütüdür. Hiç bir ürün bebeklerin ‘’ anne sütüne eşdeğer ‘’ olmamakla beraber sadece inek sütü, keçi sütü, koyun sütü ancak  bebeklere için ‘’ anne sütüne eşdeğer ’’ dir.

Tam yağlı çiğ inek,  çiğ keçi, çiğ koyun sütü veya bunların tam yağlı sütleri bebeklerin anne sütü yoksa bebeklere içirilmelidir. Tam yağlı inek sütü  birebir oranında, koyun sütü bir süte iki su oranında karıştırılarak verilmelidir. Tam yağlı keçi sütüne ise su karıştırmadan verilmelidir. Bebek büyüdükçe bu su karıştırma oranı bebeğin sindirim durumuna göre azaltılmalıdır.

Onu diğer gıdalardan farklı kılan süt yağı, prebiyotik, B12 vitamini ve mineraller ve doğal büyütme hormonudur. B12 vitamini başka hiç bir gıda da yoktur. Büyütme hormonu ile Amerikalı’ lar Niçin Uzun Boylu başlıklı http://www.bilgiagi.net/amerikalilar-nicin-uzun-boylu/20210/  linkindeki yazımız okunabilinir.

Dünya da insan beslenmesinde bitkisel yağlar, hayvansal yağlar olarak ikiye ayrılsa da, süt yağı hayvanlardan elde ediliyor olsa da süt yağı kendi başına ayrı bir türdür. Yemeklerde kullandığımız bitkisel yağlar önümüze rafine edilerek geliyorsa da süt içtiğimizde rafine etmeden içmiş ve onu gerçek besin değerinde midemize indirmiş olmaktayız. Hayvanlar  üzerinde yapılan çalışmalardan sonra süt yağı tüketiminin; tümörlerin gelişiminde , çeşitli kanser hastalıklarının oluşumunda ve vücuttaki yağ birikiminde azalmaya neden olduğu ayrıca şeker hastalığını, vucut içi lezyonları önlediği gözlenmiştir.

Bunun tersi olan deneylerde anne süt içirilmeden buzağı maması ile beslenen buzağıların altı aydan sonra enfeksiyon hastalıklarına çabuk yakalanıp yaşamlarını sürdüremediği tesbit edilmiştir.

Kutsal kitaplarda sütün insanların hizmetine sunulduğunu yazmaktadır. İnsanların ne zamandan beri süt içtiklerine dair fikrim: İnsanların, buzağının, kuzunun tüm memeli yavruların annelerini emdiklerini görmeye başladıklarından beri hayvan sütünün içilmeye başlandığına inanmaktayım.

Osteoporoz kemik erimesi, osteoartrit eklemi oluşturan kemik yüzeylerinde ve eklem kıkırdaklarında dejeneratif değişikliklerin oluşması ile belirgin durum ve iltihaplı eklem hastalıkları milyonlarca insanın karşılaştığı en önemli sağlık sorunudur. İşte bu sağlık sorununda süt ve süt ürünleri kemik erimesine karşı koruyuculuk yapmaktadır.

Süt canlı bir besindir. İçinde milyonlarca yararlı mikroorganizmalar, prebiyotikler,probiyotikler bulunmaktadır. Probiyotikler dost bakterilerdir. Bizim bağışıklık sistemimizi korurlar.Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağırsaklarında bundan bolca bulunur.

Böbrek taşları, safra taşlarını yapan etkenin, kalp damarlarına takılan stenleri tıkayan etkenin kalsium olduğu ezberleri bu yüzden süt ve süt ürünlerinden uzak durulması ezberleri artık beslenme uzmanlarınca terk edilmelidir.

Böbrek taşlarını, safra taşlarını, kalp damarlarına takılan stenleri tıkayan, Osteoporoz kemik erimesine etken’ in nano bakteriler olduğu tesbit edilmiştir. Nano bakteriyi Dünya’ da ilk bulan ve bu yüzden Nasa Bilim Kuruluna müraacaat etmediği halde kabul edilen, Amerikan Vatandaşlığına da müraacat etmediği halde postacı vasıtasıyla elinde Amerikan vatandaşlığına kabul edildiğine dair yazıyı elinde bulan bir Türk Bilim Kadınımızdır.

Bu bilim kadınımızdan habersiz Marsta ise Nano bakteriyi bulan Nasa  (Amerikan Havacılık ve Uzay Araştırma Kurumu)’ dır. Önümüzdeki en fazla on yıl içinde böbrek taşlarında taş kırma ve diğer tedavi, safra taşlarında ameliyat yerini ilaç tedavisine, kalp damarlarına takılan kalp stenlerinin tıkanmasında şimdiki çözüm yöntemleri yerine yeni tedavi şekillerine  bırakacaktır.

Her gün çiğ süt (kaynatarak) veya pastörize süt içelim, çiğ sütten veya pastörize sütten yapılmış yoğurt yiyelim, kolalı, asitli içecekler değil ayran içelim. Tereyağını (süt yağı ), peyniri  kahvaltılarda kendimiz ve çocuklarımız için mutlaka bulunduralım. Pastalarda, yemeklerde, börekler de  margarin yerine zeytinyağı ve tereyağı kullanalım. Çukurovalılar haşlanarak yenilen içli köftelerinde asla margarin kullanmamalı ya tereyağı yada erinik yağ (teryağının ertililmiş ve köpöğünün alınmış şekli) kullanmalıdırlar. Artık ezberleri bozalım.

Ekmekten sonra ikinci ürünümüz olan süt ve süt ürünleri bizim sağlığımızı koruyan besin köprüleridir. Kimsenin bu köprüleri yıkmasına müsade etmeyelim.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(http://www.bilgiagi.net/sutte-ne-var/24580/ http://groups.google.com.tr/group/cigsutureticileri)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>