YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ERCAN AKARPINAR

EĞİTİMDE ARAYIŞLAR
/**/ Yazar: ERCAN AKARPINAR | Tarih: 06/08/2010 | Saat: 21:42

Adana Fikir Platformu kurucu yazarlarının düzenlediği toplantıya katılmış ve eğitim konusunu ele alan editör yazarlığı üstlenmiştim. Eğitimde arayışlar ana başlığında konu ile ilgili kişilerin yazılarını yayınlayarak cidii sıkıntılar yaşadığımız eğitim politikalarımıza herkesin katkıları ile farklı bir açıdan yaklaşmayı deneyeceğiz. Bu konuda görüş bildirmek isteyenlere bir çağrı olarak kabul edilmesini rica ederim.

Eğitim ele alınırken daha önemlisi hayata bakış açımız olsa gerek. Hayatı nasıl yorumluyor ve düşünüyoruz? Ne zaman yerleşti bilmiyorum ama hayat hepimiz için bir başarı olarak algılanır oldu. Başarmalıyız! Daha kötüsü başarı kriteri olarak da para kazanmak ve para kazanmak için de sınav kazanmak. Hayatı para kazanmaya başladığımız süreçte başlıyor kabul ediyor ve çocuklarımızı buna hazırlıyoruz.   Bu kabullerde birkaç sıkıntı var. Başarı-kazanç şartlanması kişiyi bencilliğe iten, tüketici yapan bir bakış. Paylaşmak, vermek, kendini gerçekleştirdiğin uğraşlar içinde olmak bu bakış açısının dışında. Yarınımızdan emin olmadığımız, dolayısı ile sürekli kendimize dönük olarak yaşadığımız bir hayatı kabullendiriyor bize.  

Eğitim hayata hazırlıyor deyince, hazırlık süreci çocuğa insiyatif tanınmayan, müsaade edilmeyen bir dönem olarak boşa geçmiş oluyor. Hayatın eğitimden sonra değil öncesinde doğumla başladığını bir kez daha hatırlamamız gerekiyor. O zaman eğitim hayata hazırlayan değil hayat içinde yaşanan bir süreç olabilir. Böylelikle hayatı oluşturan tüm unsurların eğitim sürecine dahil edilmesi gerekir. Ertelenen ve ıskalanan bir şey kalmamalı. iş zamanı-tatil zamanı, ders zamanı-spor eğlence zamanı gibi ayrımlar anlamsız. Hayat bütün bunlardan oluşuyor ve bölümlendirdiğimiz zaman hiçbir tarafını tam yaşayamıyoruz.  

Bugün özel veya devlet okullarında eğitim tüm dallarda yetersiz kalıyor ve dışardan takviye gerekiyor. Çok büyük bir para ve zaman israfı. Üstelik çocuklara yazık oluyor. Yine eski sistemde kırık not, sınıfta kalma gibi öğrenciyi diri tutan olumsuz da olsa güdülemeler vardı. Bunların yerine ödevlerin öğrenciye olumlu katkısını hissettirecek bir yapı da kuramadık. Dolayısı ile öğrenci ödev yolu ile teşvik edilemiyor, kendini geliştiremiyor. Sadece ödev yaptırabilmek bile veli-çocuk kavgası ve yine büyük bir zaman kaybı.  

Üniversiteyi bitiren gençlere tecrübe soruluyor. Bedeli başkası ödesin sen bana hazır gel deniyor. Halbuki o öğrenci mezun olduğunda girdiği işyerine başlar başlamaz ilave kazanımlar sunabilmeli. Bunu sağlamak için o işi en ince ayrıntısına kadar üniversite sürecinde öğrenmiş ve o işe bilimsel bir boyut katabilecek olması gerekir. Öyleyse iş alemi de üniversite bünyesiyle organik bağ kurmalı ki iş hayatının talepleri ile üniversitenin hazırladığı öğrencilerin donanımı örtüşsün.  

Yine dünyada konuşulan dört duvar arasına sıkıştırılmamış eğitimi de tartışmamız gerekir. Bütün meslekler iletişim yolu ile mekan dışına taşabilirken eğitim daha hayatın içine taşınabilmeli.   Bir diğer husus Amerika'da üniversitelerin sanayiye sunmak zorunda oldukları yeni projeler. Bildiğim kadarı ile bunu yapamazlarsa ayakta kalabilmeleri mümkün değil.  

Eğitimin tüm süreçte aynı bilgilerle verilmesi de tartışılması gereken bir diğer husus. Hem yeni meslekler ortaya çıkmakta, hem dünya sürekli değişmekte. Böyle bir ortamda bilgilerin sürekli güncellenmesi, hatta bilgi ötesi eğitimin öne çıkması daha önemli.  

Herhalde sondan başa dönmek gerek. Mesleğimizi icra ederken mutlu muyuz sorusuna evet cevabı verdirecek bir hayat sürdürüyor olmamız gerekiyor. Kaygı ile dolu ve sadece başarı güdüsü ile yaşadığımız bir hayat, doğru bir eğitim almadığımızı gösteriyor olmalı.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>