YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DARBE
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 06/08/2010 | Saat: 21:08

Dün hızlı tren ile Eskişehir’e giderken yolda çok vaktim vardı ve bir darbe yapmak için plan kurmaya başladım. Darbe için önceden bir strateji tayin etmek  gerektiğine karar verdim. Darbenin kendi evimde yapılması, beni ne kadar etkiler diye düşündüm. Evde dokuz çocuğumun olduğunu varsaydım.  Ev halkı içinde dokuz çocuğumun darbe yapması nasıl olur diye kafa yordum. Evdeki karar merkezinin güçlü kişisi olarak benim otoritemin elimden kaçması, hiçte hoşuma gitmezdi. Akşam çocuklar eve geldiğinde yemek olarak neyin sofraya konulacağının hesabını vermek, işime pek gelmedi. Günlük bütçesel harcamaları  gösteren çizelgeyi sofrada tartışmaya açmak bile pek kabul görebilecek vaziyet olmayacaktı.

Darbe olması için mutlaka bir silahın ortada dolaşması gerekmiyordu. Demokratik ortamlarda kelle sayısının el kaldırması ile karar tesis edilecekti. Bu aslında sivil bir darbe olması gerekirdi. Kaliteli oy veya kalitesiz oy  diye ayırım yapılmadan oylamaya koyduğum her konuda, evde iktidarımı her an kaybetmem işten bile değildi. Çünki çocukların sayısı 9 olduğuna göre benim hiç bir konuda kendi öz irademle karar vermem mümkün olmayacaktı. ‘’O zaman’’ dedim kendi kendime ‘’ Mahalledeki idareyi ele almak beni güçlü kılar’’ düşüncesi ile Muhtarlık seçimlerini hedef olarak seçtim.

Kapı kapı dolaşıp her haneden oy istedim. Götürdüğüm küçük poşetlerdeki yeni çekilmiş kuru kahveyide ikram etmeyi unutmadım. Nede olsa bir kahvenin şu kadar yıl hatırı olur diye konuşulduğunu duymuştum. Başka adayların ne yaptığı benim için çok önemli değildi. Muhtarlık seçimlerini kazanmak için mahalle içinde her seçmene, çocuk başına aylık 15 lira harçlık vermeyide teahhüt etmeyi unutmadım.

Kırtasiyeci Burhanettin beyden aldığım söz ile mahalledeki seçmenlerin  çocuklarına, okul sürecinde defter kalem ihtiyaclarını da karşılamayı vaat etiğimden, seçmenlerin hepsinin yüzleri gülmekteydi. Gıda toptancısı  Elazığ’lı İkram bey de beni desteklediğinden, her haneye her ay bir kuru gıda paketide söz verince bütün oyların kıblesi belli olmaya başladı.  Baktım benim becerim veya beceriksizliğimin önemsenmediğini görünce seçim sonucu, para ile mahallelinin oyunun satın alınmasına dayanmaktaydı.

Bu türde davranış etikmi diye düşündüm. Aslında etik olmasına kimse bakmıyordu. Parayı veren düdüğü öttürmekteydi. Bende Muhtar’lıktaki ihtiyar heyetine Burhanettin’le İkram bey’e yer verince al gülüm ver gülüm oldu.

Bundan sonraki hedefim Kasabanın Belediye başkanlığına adaylığımı koymak olacaktı. Burada da esnaftan alacağım destekle onları Belediye Meclis üyeliğine getirdiğim zaman, alacağımız her karar demokratik ve hukuka dayalı olacaktı. Oy  çokluğu ile alacağımız her karar, nalıncı keserine benzeyecekti ama demokratik olacaktı. ‘’İsteyenler ellerini kaldırsın’’ dedikten sonra,  istemeyenlerin oylarını bile sormaya gerek kalmayacaktı. Bu nedenle bir bakıma silahla tesis edilmemiş, meclis üyeleri benim gösterdiğim kişilerden oluştuğu için ,  oy çokluğu ile benim istediğim her karar, meclisten çıkacaktı. Belediye hudutları içinde bulunan park ve bahçeler konusunda yeni plan yapılarak , meclisten çıkarılacak yeni bir kararla, meclis üyesi  müteahhid Celalettin beye, konut yapımı için vermemize kimse karşı çıkamıyacaktı. Nede olsa kişiye özel oylanmış bir karar, demokratik sivil bir darbe olacaktı.

Benim dükkanıma seçimlerden evvel ceza kesen Belediye Zabıtası ile hesaplaşma zamanı gelecek, Belediye Zabıta hizmet ve sorumluluklarını yeniden düzenliyecek bir kararı meclisten oy çokluğu ile çıkaracaktım. Bu şekilde Belediye Zabıtası ile olan hesaplaşmamda bir Darbe yaratacaktım. 

Yaşamım boyunca 1950 seçimlerinde tek partili bir iktidarın iki partili döneme sancılı geçmesinin  ülkede yarattığı çalkantılardan sonra, 1957 ve 1960 senelerindeki sarsıntıların toplumda yarattığı izleri çok iyi analiz etmek gerekir. Kendi işaret ettiği 336  kişinin oluşturduğu bir meclisten ne kadar demokratik bir karar çıkacağına inanırsınız ? Sizin işaret edeceğiniz aka ak , veya karaya kara diyecek insanları meclise oturtursanız, o meclisten çıkacak karar hiç hür irade olurmu ?

Birde bu salonun müstesna bir yerinde  görünen ‘’ Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’’ ibaresi bulunmakta. Kimseyi bu konuda inandıramassınız. Bir gün gelecek bu yazıyıda indireceklerine inanmaktayım. Zaten inandırıcı olmaktan çok uzak olduğunu düşünmekteyim. Hakimiyet kayıtsız şatsız bir kişinin iki dudağının arasındadır , sıkıysa bir kişi çıkıp ortaya ‘’ Bu konuda size katılmıyorum ‘’ desin, darbe yapsın , ellerini öperim.

Darbe her zaman silahla olmaz, koskoca şanlı Türk Ordusunu darbe konusu ile sindirmek, Yargının saygın kurumlarına suçlamalarla göz dağı vermek, Bilim dünyasındaki saygın bilim adamlarını mesnetsiz suçlamalarla  aylarca göz altında tutmak hangi düzende mümkündür diye bir soru yönetsem size,  ‘’ Darbe sonrası ‘’ oluşur diye cevap vermeniz olasıdır.  Bu nedenle bende evde, mahalle muhtarlığı seçiminde, Belediye Başkanlığı seçiminde artık ‘’darbe’’ yapmaya karar verdim.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>