YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Yatakta Grev ve Absürdistan
/**/ Yazar: EFSUN ERKEMEN | Tarih: 31/07/2010 | Saat: 22:13

Geçtiğimiz haftalarda yazdığım bir yazı ile ilgili çok fazla telefon ve mail aldım. Böyle olunca o yazıyı en iyiler listesine alıyorum. Başlığı “İktidarsız kadınlar”dı. Kadınlar daha çok “ben hangi katagorideyim?” sorusunun cevabını ağzımdan almaya çalıştılar, birçok kişi de yazıyı okuyup kocalarıyla mevzuyu uzun uzun tartışmış.

Bir erkek okurumdan aldığım telefon ise çok mühimdi. “Hocam biz erkekler kadınların yatak grevinden bıktık, bu sorunu kelli felli adamlar olarak yaşıyoruz, bu mevzuyu yazsan yazsan sen yazarsın” dediler. Yanımdaki eşime aktardım konuşmayı “Hani” dedim “grev” diyolar, “kadınlar yaparmış, köylüsü de şehirlisi de uygularmış” bu dertten muzdarip erkekler arıyor. Bu konu hassas olduğu için yazdıktan sonar Mustafa’ya okuttum. İyi ki okutmuşum, siz görmeden birkaç sivriliği yonttuk. Şaka bir yana bu konu acayip ilgi gördü, bende araştırdım.

Alman yönetmen Veit Helmer, Antalya’nın Sirt köyündeki kadınların seks grevi yaptığını bir gazetede okuyor. Haberde bu kadınların yatak odalarının, köyün su borularını tamir etmediği sürece erkeklere kapalı olduğunu yazıyordu. Yönetmen haberi okuyunca bir film çekmeye karar veriyor. Ortaya İstanbul Film Festivali’nde gösterilecen “Absürdistan” çıkıyor. (Bu konuyu uzun uzun yazamıycam siz internetten bulup okuyun, hatta ben filmi temin ettim ama alt yazılı, mutlaka izliycem) “Böyle şeyler köylerde olur, o da yarı yalan, yarı yanlış anlama” diyebilirsiniz.

Ama benim tanıdığım birçok kadın da bunu uyguluyor. (Zaten yakında kimse bana bişey anlatmayacak, herşeyi yazar oldum) Kadın kocasıyla çok ciddi kavga etmiş, hatta dayak yemiş, adam akşam yatak odasına geliyor ve hiçbirşey olmamış gibi yanaşıyor. “Nasıl yani?” diyorum. “O mevzu ayrı, bu mevzu ayrı” diyormuş kocası. Farklı bir durum; kadın tatile gitmek istedi, ya da bir saat istiyor adam oralı olmadı mı al sana grev. “Nasıl yani?” diyorum. Kadın cevaplıyor “gündüz istediklerime hayır diyen adama, ben de gece hayır derim”. Grevci bir başka bayan arkadaşıma sordum “bu adamlara yazık değil mi?” diye. “Amaan sen de, bundan şikayet eden adamlar, ya kadına nefes aldırmıyordur, ya kendine bakmıyordur, ya da durumu Aşk-ı Memnu’daki Adnan bey vakası gibidir.” Bir erkeğin hayır cevabı alması için de o kapıyı sık sık çalıyor olması lazım. Siz de böyle davranan “al gülüm, ver gülümcü” karınızı cezalandırın bence. İstediği saati alın, akşam olunca size sunduğu hediye ile ilgilenmeyin. İçimden bir his böyle davranan kadınların canına minnet olacağı yönünde ama neyse.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>