YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Referandumda oyum ne olacak?
/**/ Yazar: MEHMET ULUĞTÜRKAN | Tarih: 27/07/2010 | Saat: 11:06

Askerler Hatice teyzenin evini sarmıştı. Kapıda komutana yalvarıyor, “Yok. Oğlum gelmedi bugün” diyordu. Eli silahlı birkaç asker yaşlı kadını itip içeri girdi. Bir ceviz ağacına yaslanmış olanı biteni izliyordum. Kollarım arkamdaydı. Ellerimi saklıyordum. Kalbim kafese yeni tıkılmış kuş gibi çırpınıyordu. Heyecanımı anlayan bir asker yanıma yaklaştı. “Elinde ne saklıyorsun?” diye sordu. “Hiçbir şey...” diyebildim sadece.  Kolumu sertçe çekti. Bileğimi kerpeten gibi sıkan asker bağırdı: “Komutanım kayaları yazanlardan biri de bu...”

Hatice teyzenin oğlu Ahmet abi ve birkaç arkadaşı kireçle silinen kayalara yeniden,inadına “MHP” yazmışlardı. Boya kutularını ben taşımıştım. Slogan atarak dönmüştük. Ahmet abi “Birazdan asker bizim eve gelir. Ben bir süre buralarda gözükmeyeceğim, siz gidin” demişti. Aynen öyle oldu. Bir kamyonet dolusu asker evimizin yakınındaydı. Çok geçmeden bir komutanın elleri yakamdaydı. Ayaklarım yerden yarım metre havadaydı. Sırtım ceviz  ağacına yaslanmış, gözümün içine çok sert bakan komutana cevap veriyordum: “Yemin ederim, Ahmet abi eve gelmedi.”

Sözüme inandılar. Kamyonetlerine binip gittiler. Kapı önünde ağlayan Hatice teyzenin yanına koştum. Askerler ellerine geçirdiği herşeyi odanın önüne atmıştı. Dağılan yatak ve yorganları toplayıp neredeyse bitişik olan evimize geçtim.

Babam telaşla eve geldi. Dosdoğru kitaplığa yöneldi. Seçtiği 20 kadar kitabı avlumuzun orta yerine öbek yaptı. Sonra bir kibritle tutuşturdu. Zaten az sayıda kitabımız vardı. Yananlar arasında hatırladıklarım ‘Lozan Zafer mi Hezimet mi?’ ve Kazım Karabekir’in ‘İstiklal Harbimiz’ kitaplarıydı. Askerler evleri arıyormuş. Babam, “Bu kitapları bizde bulurlarsa çok sinirlenirler” dedi.

8 yaşına bastığım 1980 eylülünün son günlerindeki anılarım bundan ibaret değil. Babamla annem konuşurlarken duydum. Babamın kuzeni Lokman amcam ‘Bir yolunu bulup Almanya’ya kaçmış. Zaten onun için ‘Komünist’ diyorlardı. Arkadaşlarıyla biraraya gelip, gece yarılarına kadar kitap okuyor, düzenimizi değiştirmeye çalışıyorlarmış. Günlerce beton hücrede hapsetmişler. Böbrekleri iflas etmek üzereyken abisinin kefaletiyle serbest bırakmışlar. Babam, ‘Hasta hasta Almanya’ya kaçmasına mı yanalım, yoksa ona kefil olan abisini içeri atacaklar ona mı yanalım’ diyordu.

Ne evin, ne sokağın, ne gazete haberlerinin tadı vardı. Okuduğum gazete haberlerinden birinde sokak çatışmalarına katılan bir gencin idama mahkum edildiği ama yaşı tutmadığı

“Kahrolsun Komünizm” ve “MHP Türkeş” duvar yazılarının yazılmasına yardım etmiştim. Tek tesellim, 8 yaşında olmamdı.

Lokman amcama göre Ahmet abim ‘Faşist’ti. Ahmet abime göre Lokman amcam ‘Kominist’. Birinin tırnakları çekildi, diğeri hücrede yatmaktan böbreğini kaybetti. Birinin suçu kayalara yazı yazmaktı, diğerinin ki bir araya geldiği arkadaşlarıyla kitap okumak.

Hadi ben boya kutusu taşımıştım.... Hatice teyzenin, yanan kitaplarımızın suçu neydi?

Referandumda ‘Evet’ çıkarsa, Lokman amcama, Ahmet abime, Hatice teyzeye ve bana tramva yaşatan zihniyet yargılanacak. Ya da bundan sonra kimse böylesi bir tablonun ortaya çıkmasına hizmet edemeyecek.

Böbreğinin birini kaybeden Lokman amcamı, eline her tırnak makası aldığında psikolojisi bozulan Ahmet abiyi, günlerce ağlayan Hatice teyzeyi düşünen yok.

8 yaşındaki bir çocuğun o yıllarda neler görüp yaşadığını tahmin eden yok.

Bugün 8 yaşlarında iki çocuğu olan bir baba olarak referandumu iple çekiyorum. Muhalefet ‘Hayır’ verin, iktidarın burnu sürtülsün diyor. Kusura bakmayın. İktidara gelir, daha demokratik bir anayasaya siz imza atarsanız ona da ‘Evet’ derim. 30 yıldır beklenen eksik de bulsak demokratikleşme sürecimize sadece iktidara ders verme uğruna ‘Hayır’ demem.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Refleks Gazetesi, Adana)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (5) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>