YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA'DA MEŞALE OLMAYA NAMZET BİR PLATFORM
/**/ Yazar: FAHRETTİN KORKMAZ | Tarih: 08/07/2010 | Saat: 22:23

               Bir hafta kadar oldu Adana’da oluşum halinde olan bir fikir ve düşünce platformundan bir davet aldım. Bir elin parmak sayısından fazla olmayan birkaç tane irfan sahibi insan, bir iddiayı ortaya koyarak bir düşünce rotasına insanları davet etme girişiminin adını paylaştılar benimle. Adına “Müspet düşünce Platformu” dedikleri bir fikri oluşumuu, yakın gelecekte Adana kamuoyuyla tanıştırma gayretindeki bu kadirşinas ve samimi arkadaşlarımı sevgi ile selamlıyor gayretlerinin müspet neticelere vesile olmasını içtenlikle temenni ediyorum. Aslında böyle bir gayret ya da oluşumu bu paragraflara konuk etmek çok olağan bir üslup olmayacaktı belki de. Ancak, davete konu bu düşünce perspektifinden oldukça etkilendim ve okuyucularımızın da alakasını çekebileceği düşünce ve ümidi ile  “Müspet düşünce Platformu” nu bugün bu sütuna misafir ettim. 

              “Müspet düşünce Platformu”nun bir iddia ile yola çıktığını gördüm. İlk altı aylık dönem için bir platform şekli ile çalışmalarını yürüteceklerini ve 2011’in 5 Ocak tarihinde ise, dernekleşerek bir sivil toplum teşkilatı kimliğine dönüşeceklerini ifade eden arkadaşlarımdan Sayın Süheyla AKDENİZ hanımefendinin okyanus derinliğindeki engin düşüncelerini dinlerken ruhumun adeta dinlendiğine şahit oldum. “MÜSDER” kısa adı ile önümüzdeki yılın bir sivil toplum teşkilatı olmaya aday bu gayretli çalışmanın hedef detaylarından bir kısmını kendi ağızlarından bu satırlara taşıyarak, ilgilenen kitlelere böyle bir duyuruyu ulaştırmayı da vazife telakki ettim. 

DERNEĞİN AMACI:

               “Müspet Düşünce Derneği”; kuruluş tarihi olacak, 5 Ocak 2011 tarihinden itibaren, Milletimizin birlik ve beraberliğini sağlamak, Ülke gençliğine milli terbiyeyi aşılamak, tarihi insanlık tarihi kadar derinlere uzanan milletimizin törelerini yaşamak ve yaşatmak, yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine yükseltmek, Anadolu insanını layık olduğu en geniş refah paylarına kavuşturmak, tüm fertleri mutlu kılacak kaynakların sahibi kılmaya çalışmak, milli kültürümüzü muasır medeniyet çıtasının üstüne çıkarmak, tüm müspet inkişaflara ulaşma amacındaki ulvi ideallerin ve ortak müspet inançlarımızın bayraktarlığını üstlenmeyi, temel ödev ve azledilemez bir gaye olarak amaçlamaktadır.

                “Müspet Düşünce Derneği”; tüm dünyanın Anadolu’da yaşayan insanlarının mermerleşerek vücuda getirdiği halklarının ortak millet adını; TürkMilleti olarak, tüm bu halkların kurduğu ve güç verdiği devletin adını; Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kabul etmektedir. Bu ortak değerler manzumesini benimsemiş olmanın birincil gereği ve göstergesi olarak ise, önce kendi etnik kimlik ve benliğine ve daha sonra paydaşı olduğu tek millet olma şuuruna bu saygıyı, bu duyguyu, bu düşünceyi ve benzer müspet davranışları göstermenin icabını, vazgeçilmez bir tarz ve bir içtimai ödev olarak amaçlamaktadır.        

                 “Müspet Düşünce Derneği”; istikbal inkılâbı içinde tarihin ciddiye alarak arşivlerine kayıt düşeceği bu müspet hareketin,  birçok engelleri aşarak fikir ortaklarının üst düzeyde manevi hazzına vesile olacağı gür, güzel ve bir müspet çağrı hareketi olduğunun bilinci ile ülkemizde kardeşlik, huzur ve barış kucaklaşmasını sağlamayı amaçlamaktadır. 

                “Müspet Düşünce Derneği”; doğruluğu aşikâr olan, kanun ve nizama uygun olan, tahripkâr ve tecavüzkâr olmayan, adalet ve insafa uygun olan bir düşünce hareketi olmayı amaçlamaktadır.

                “Müspet Düşünce Derneği”; bir düşünce hareketi olarak hedeflerinin her birine tahakkümle değil, ıslahatla, istişare ile adaletle, özgür ve demokratik olgunlukla uzlaşarak ulaşmayı amaçlamaktadır.            

                 "Müspet Düşünce Derneği”; örfün, özverinin, Saygının ve muhabbetin yeşererek irileşip meyveye duracağı bir pozitif fikir kulübü olmayı amaçlayacaktır. Yine bu birlik müdavimleri, belki muhabbetin fedailiğini yapacaklardır. Ancak husumete asla vakit bulamayacaklardır.  

                “Müspet Düşünce Derneği”; ferdin, toplumun ve top yekûn olarak Türk Milletinin; siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel ve sağlık şartları bakımından gelişmiş dünya normlarında bir standardı yakalamaya odaklı bir yükseliş ülküsünü hedef çıtasına koymayı amaç edinecektir. 

                “Müspet Düşünce Derneği”; bu maharet ve gayret rotasında,  iki ilkeyi vazgeçilmez addedecektir. Bu ilkelerin ilki, Bilgi ve ilim, ikincisi ise; Vatan ve millet sevgisidir. Bir sivil hareket olarak bu organizasyon; rehberliğini bilgi ve ilmin yaptığı bu müspet çağrı düşüncesinin üstesinden gelemeyeceği hiçbir engelin ve zorluğun olamayacağı özgüvenini, tüm Türk milletine sunma amacı içerisinde olacaktır.

               “Müspet Düşünce Derneği”; tüm dost yüreklere umutla, inançla ve gayretle reçine olmuş bir damla gülsuyu serpebilme mücadelesinin adıdır.  
                ”Müspet Düşünce Derneği”; ölüm uykusuna yatmış milletlerin tarihlerinin olamayacağı tasvirinden yola çıkarak, ülkemize yönelik tehdit ve tehlikelere karşı aziz milletimizi uyanık kılma ve dikkatli tutma mücadelesinin adıdır.

               “Müspet Düşünce Derneği”; Anadolu insanının kaderine kara bir yazgı gibi musallat olmuş adaletsizliğe, geri kalmışlığa ve özgürlüklerin önündeki tüm menfi nedenlere karşı tükenmeyecek bir azimle sürdürülecek onurlu bir sivil mücadelenin adıdır.

               “Müspet Düşünce Derneği”; vatanını gelecek kuşaklara teslim etme sorumluluğundaki bir kutsal emaneti ve bir borcu olarak telakki edenlerin ve yine bu borcu ise; namusu olarak yorumlayan duyarlı kitlelerin, fikri mücadelelerinin bir parola adıdır.

               “Müspet Düşünce Derneği”; emperyalizmin kaba kuvvetlerinden daha ötede, vurucu bir güç olarak yedekte beklettikleri kültür emperyalizmine yönelik olarak, hazırlanma, karşı koyma ve bir aydınlanma mücadelesinin adıdır.

               ”Müspet Düşünce Derneği”; milletimizin talihte, talihsizlikte, kederde, elemde, tasada, kıvançta, onurda, gururda, birlikte, beraberlikte tüm ve tam olmanın hevesini halkımıza anlatarak, Cumhuriyet Türkiye’sinin sonsuza kadar payidar kalması için yeminleşerek yola çıkmış milli ve ahlaki vazifelerinin farkında olan mütevazı insanların haysiyet mücadelesinin adıdır.

                Samimi gayretlerinin tesirinde kaldığım bu ince ruhlu, mütevazi ve ancak yürekleri yüksek ideallerle nikahlı bu mücadele insanlarını buradan yeniden saygıyla selamlıyor ve yollarının nurlu ufuklarla buluşmasını temenni ediyorum.Yolunuz açık olsun sevgili Süheyla AKDENİZ, sevgili Mehmet Nuri ÖNEN, Sevgili Müberra KARAVURUŞKAN, Sevgili Ali DEMİR ve ismini şu anda hatırlayamadığım on sayısına yakın kıymetli sohbet arkadaşlarım.  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>