YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Silifke'de Poyraz
/**/ Yazar: FİGEN DORAN | Tarih: 06/07/2010 | Saat: 20:23

Güneyin masum ve sevimli rüzgarlarının estiği küçük bir ilçeydi çocukluğumdaki Silifke. Yaz kış arasıra kuzey doğudan bir rüzgar gelir, hızla bütün kasabayı egemenliği altına alır, yağar kükrer, tozu dumana katar, sövüp sayar sonra da sessizce uzaklaşırdı.Bu yüzden Silifkeliler ''Deli Poyraz'' derlerdi bu rüzgara.Deliydi ya. Ne istediği ne yapmaya çalıştığı hiç anlaşılmazdı. Kuru bir rüzgardı. Saçlarımızı, eteklerimizi dağıttığını, ta Silifke Kalesi'nden topladığı tozu, toprağı ince bir tabaka halinde evlere, eşyalara, çocuklarn saçlarına ve kirpiklerine yaydığını bugün gibi hatırlıyorum. O zamanlar sımsıkı kapanabilen pencere pervazları, kapılar yoktu. Poyrazın Silifke'ye çeke çeke getirdiği tozu, toprağı evlerimizde, dükkanlarımızda, saç diplerimizde misafir etmekten başka çaremiz de yoktu.         

Bahçe iplerine serilen ve kararmış tahta mandallara başkaldırmaya her an hazır çamaşırlar poyrazı gördüğünde çılgınca çırpınmaya başlar, aralarında öz be öz Silifke'li olup oyun oynamayı sevenler ipten kurtulur kurtulmaz keklik oyununun figürleriyle bir çöküp bir havalanarak ta uzaklara savrulurlardı.Bazen kızkardeşimin eteğini, bazen okul önlüğümü, bazen de annemin işlemeli, dantelli yastık kılıfını ipteki yerlerinden firar edip, ta sokağın öbür ucunda bir ağacın dalında kirlenmiş ama mutlu ve yorgun bulurdum. .       

Kuzeyden bir yerden gelir ya bu rüzgar, laz uşaklarından şakayı ve şakacılığı da öğrenmiş olsalar gerek, olmadık latifelere imza atarlardı. Dar yerlerden mesela iki ev arasından geçerken öyle bir ses çıkarırlardı ki bora, tayfun ya da tornade rüzgarlarının estiğini sanırdık. Bir de hanımların etekleriyle oynamayı severdi bu muzip rüzgar. Hanımlar eteklerinin geniş kısımlarını tutmakta gecikirlerse aşağıdan hızla süzülen poyraz tüm eteği hop diye başa geçiriverirdi. Bir keresinde komşumuzun genç hanımı kocasını uğurlarken tedbirsiz davranmış, başına dolanan eteği yüzünden tombul bacakları tümüyle ortaya çıkmış,  bunu gören erkekler ve hanımlar bıyık altından, biz çocuklarsa alenen, kahkahalarla gülmüştük.        

Belki de poyraz sayesinde Silifke'de yoğun bir rutubet olmazdı. Damlara serilen  salçalar poyraza denk geldiyse iki günde kuruyuverirdi.Zaten poyraz yaşamı engellemezdi. Yine sokaklarda üç tekerlekli bisiklet kasasına oturtulan film afişleri gezdirilir, bu afişlerin tutturulduğu dik paneller rüzgardan sıksık devrilir, ama anında düzeltilip ''Saray Sineması'nda iki film birden'' diye bağıran  bir ses yine hanımları gündüz matinesine davet ederdi. Hanımlar evlerinin işlerini acele tamamlayıp rüzgarda saçlarının dağılmasını önlemek için başlarına eşarp bağlar, en dar eteği olan giysilerini giyip çocuklarının da ellerinden tutup sinemada soluğu alırlardı.Vallahi hayat poyrazlı Silifke'de poyraz kadar matraktı.                                 Prof. Dr. Figen Doran[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (4) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>