YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

BİR YILDIZ DAHA KAYDI ve BİR “PENCERE” DAHA KAPANDI…
/**/ Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 22/06/2010 | Saat: 01:23

 

İlhan Ağabey,

 

Yıldız mıydı, ay mıydı yoksa güneş miydi kayıp giden, bilemedim, ama o kayıp gidenin sen olduğunu anladım. Şimdi de sen yolcusun arşa doğru, tıpkı üç ay bir hafta bir gün önce giden Turhan Ağabey gibi… Zamanı gelince biz de yolcu olacağız, geride kalanlar da hancı. “Böyle gelmiş, böyle gider” sözü sanırım sadece bu gerçek için geçerli olmalı…

Anımsadım, beş buçuk yıl geçmiş seninle en son söyleştiğimiz günden bu yana. Mersin Üniversitesi Yenişehir Yerleşkesi’ne gelmiştin bir söyleşi için 2004 yılının 25 Aralık günü.

Rahmetli İrfan Solmazer Ağabey ile birlikte seni kucaklamıştık hasretle, sevgiyle...

“Kitapsız” demesinler diye çıkardığım ilk kitabım ‘Düşüncelerin Dansı’nı sana armağan ederken de şunları yazmışım baş sayfaya:  “Babaları Silifke Jandarma Eğitim Okulu’nda subay iken Adana’da okuyan ve Silifke’ye geldiklerinde, askerlere pişmaniye, lokum, ceviz ezmesi satarak aile bütçesine katkıda bulunan, ilkokula başlayacak ve yeni başlamış olan yalınayak başı gabak çocuk Mehmet Ali’ye sevecenlikle ilgi gösteren Turhan ve İlhan Selçuk ağabeylere, o çocuğun ilk yazın ürünüyle, sonsuz teşekkürler ve saygılar…”

O yazıp söylediklerim 60 küsur yılın özlemini yansıtıyordu. Evet, rahmetli babanız Silifke’de subay, siz Turhan ve İlhan kardeşler Adana’da okurken ben askerlere lokum, şeker, simit satardım. Siz kardeşler Silifke’ye geldiğinizde benimle ilgilenirdiniz. Babanızın bir subay olarak hizmet ettiği Jandarma Eğitim Okulu Silifke’den İstanbul’a taşınınca  sizler de gittiniz. Askerin artan yemeklerinden ve tayınlarından açlığını gideren fakir halkın boynu bükük kalmıştı.

Benim boynum hepten… Asıl üzüntüm, sizlerin adlarınızı öğrenmemiş olmamdı.

Üniversite ve çalışma nedeniyle İstanbul’da 10 yıl boyunca sizleri okuduk, çizimlerinizi gülümseyerek algılamaya çalıştık. Öğrenci ve gençlik hareketlerinde belki omuz omuza, göz göze geldik ama, nereden bilebilirdim o özlemini duyduğum kardeşlerin sizler olduğunuzu!..

O aradığım kardeşlerin siz Turhan ve İlhan Selçuk kardeşler olduğunuzu 60 küsur yıl geçtikten sonra, 10 yıl kadar önce senin Silifke’de bir konuşma yapmandan sonra öğrenmiş oldum. Demem o ki, daha okula başlamadan bile siz iki kardeşin emeğiniz var bende. Ufkumu açan, benliğimi biçimlendiren iki kardeş şimdi aramızda değilsiniz artık. Işığınız bol olsun!..

Söyleyeceğini en kısa yoldan, çarpıcı bir şekilde söyledin, tıpkı Turhan Ağabey’in  çizgileriyle söylediği gibi. “Bağnazlığın, tutuculuğun, cehaletin, çıkarcılığın, bilinçsizliğin desteklediği kötülük ve ihanetle dolu” dünyamızda iyilikleri, güzellikleri, olması gerekenleri sezip, görüp zamanımızın ve yarının kuşaklarına yapıtlar, güzellikler bıraktınız her ikiniz de. İnsanı insan yapan, mutlu kılan, öldükten sonra da anılmayı hak etmenin başlıca nedenleri bunlar olsa gerek. Şimdi o yapıtlarınızdan yansıyan kimliğiniz daha da anlam kazanıyor.

“Halkın Yazarı” İlhan Ağabey, tıpkı “Halkın Sanatçısı” Turhan Ağabey gibi, vasiyetin üzerine, Hacıbektaş ilçesinde dostun Mahsuni Şerif'in, ağabeyin Turhan Selçuk’un  mezarı ile hayranları olduğun Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal ve Yunus Emre'nin heykellerinin bulunduğu “Çilehane” bölgesinde defnedileceksin. Yazıların ve kitapların, Turhan Ağabey’in yapıtlarıyla birlikte belki de yanı başınızda yapılacak bir ‘İnsanlık Müzesi’nin bir bölümünde sergilenecek. 

Yarın, öbür gün, Hacıbektaş Belediyesi'nin önündeki Cumhuriyet Meydanı'nda Hacıbektaş halkı ve sevenlerinin huzurunda yapılacak bir törenle ‘Toprak Ana’ya teslim edileceksin. Işığın bol olsun 85’lik delikanlı İlhan Ağabey!..[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (5) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>