YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SÖMÜRÜ VARSA FAİZ BAŞKA KILIKLARDA DA ORTAYA ÇIKAR
/**/ Yazar: TAYFUN ÖZKAYA | Tarih: 21/11/2021 | Saat: 17:11

“Oduna” bundan sonra “gül” desek odun olmaktan çıkar mı? Faiz konusunda İslâmi bankacılık iddiaları bu duruma benziyor. Sömürü ve kapitalizm var olduğu sürece faize ne isim verirseniz verin var olmaya devam edecektir. Ne gariptir ki İslami bankacılık yaparak ödünç verilen para karşılığında faiz değil de kâr aldıklarını ve Kurân’a uydurarak ticaret yaptıklarını iddia edenler herkesi aldattıklarını zannediyorlar. Aldıkları kâr payı nedense piyasadaki faiz oranlarına eşit oluyor. Dahası konut almak için katılım bankacılığı yaptığını ileri süren finans kuruluşlarından birçoğunun düpedüz halkı dolandırdığını öğrendik. Kısacası sömürüye karşı gelmeden faizi ortadan kaldırmak imkânsız. Hatta sosyalist bir sistemde de parayı ortadan kaldırmadığınız sürece örneğin bir kooperatife kredi açıldığında çok yüksek olmasa da bir faiz uygulamak gerekir. Çünkü aksi takdirde finansal kaynaklar kötü kullanılabilir.

Kuranda faizin uygulanmamasını ifade eden sureler bulunmaktadır. Örneğin Âli İmran, Nisâ ve Rûm Sureleri gibi. Ancak İslam tarihi biraz da Yahudilerle mücadele tarihidir. Onların para ticaretinde önde oldukları bilindiğine göre faiz ile ilgili bu ifadelerin, ellerinden bu ekonomik aracı almaya yönelik olduğu ve olayın tarihsel olduğu da ileri sürülebilir. Her neyse, günlük yaşamda bu ifadelerin değil; akla, bilime  uygun ve çağdaş yorumlarının geçerli olması gerektiği açıktır sanırım.

   Bence de Kuran’da da belirtildiği gibi zor durumda kalan insanları faizle sömürmek yerine borç vererek dayanışma yapmak daha doğrudur. Ancak sömürüye, kapitalizme ses çıkarmayıp faize karşı olmak mümkün değildir. Faiz başka başka kılıklarda mutlaka ortaya çıkar.

Ülke olarak da çok yüksek düzeylerde faiz ödüyoruz. Çeyrek yüzyıldır İslam’a saygılı olduklarını ileri süren yönetimler faiz ödüyorlar ve halka ödetiyorlar. Eğer faiz ile ilgili metinlere uyulacaksa faizin sıfır olması gerektiği ileri sürülebilir ama bu bile tehlikeli bir ifade. Kapitalizm kalkmadığı sürece, hatta sosyalizmde bile başka ölçülerde ve içerikte olmak şartıyla faizin kalkmayacağı açıktır. Kalkabileceğini ileri sürmek örneğin soldan giden trafiği sağa alırken buna önce kamyonlardan başlanması gerektiğini söylemeye benzer.  Sonuç ise bugünlerde ekonomik olarak yaşadığımız gibi felakete dönüşür.     [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>