YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ŞİRKETLERE 2022-2024 OVP NELER SÖYLÜYOR?
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 08/09/2021 | Saat: 18:19

Koral Çepni

                  ŞİRKETLERE 2022-2024 OVP NELER SÖYLÜYOR?

             Orta vadeli plan(OVP) denilince prensipte değerlendirilecek yıl 2022dir. 2023 zaten bir seçim yılı olup, 2024te hangi kadroların karar verici konumda olacağı ve ne yönde karar alacakları en azından şimdilik belli değildir.

             OVP’nin en belirgin özellikleri kanımca büyümeye ağırlık veren, cari açığı minimize etmeye çalışan ve enflasyonu arka plana iten taraflarıdır.

             Büyümenin özellikle ihracat ve turizmden gelecek gelirlerle gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Dolayısıyla bu iki sektör de sanayi tarafı Eximbank kredileriyle, turizm ise özel sektör kredileriyle desteklenecektir. Büyüme planı yapan kurumlar için burada fırsatlar olacaktır. TL’nin 2022’te enflasyonun üzerinde değer kaybedeceği düşüncesi ihracat ve turizmi net bir şekilde destekleyen, ithalatı kur yönüyle pahalılaştırarak cari açığı azaltarak büyümeye katkı vermesi düşüncesi öne çıkmaktadır. İthalatın pahalılaşması ve yüksek büyüme iç piyasada da yerelde üretim yapan tüm sektörler için ek pazar fırsatları yaratacaktır. İç talep 2021den güçlü olacaktır. Şirketler maliyet artışlarını tüketicilere yansıtma fırsatı bulacaklardır. Fiyat artışlarında çekingen davranmanın bir esprisi yoktur. Ancak özellikle 2021 ve 2022 enflasyon artışları sonucu işçilik te önemli ölçüde artış gösterecektir; kalifiye ara elemanlarında her şekilde, enflasyon üstünde artacak asgari ücretli vasıfsız elemanlarda bile! Enerji maliyetlerinde de yüksek artışlar beklenmelidir. Bu şartlarda şirketler verimlilik artışına gerekli dikkati göstermeli, bu yönde yatırım yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru son bir yılda bile aşağı yukarı sabit kalmıştır. Yapılacak verimlilik artışı, kapasite artırımı, kaliteye yönelik yatırımlar küresel piyasalar ve oralardaki rekabet koşulları akılda tutularak gerçekleştirilmelidir. Yeşil ekonomiye geçiş arzusu yatırımları çeşitlendirmek, daha rekabetçi yapabilmek ve ucuzlatmak için bu günden tam öngörülemeyen fırsatlar sunabilir.

             İşsiz ve vasıfsız eleman ordusu 2022de de ülkemizin bir özelliği olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir. Şirketler kurum içi eğitim ve/veya dışardan alacakları eğitim programlarıyla çalışanların bilgi ve becerisini istenilen seviyeye yükseltebilmelidirler.

             Enflasyon büyük bir ihtimalle öngörülen %9,8’den yüksek olacaktır. Yönetilen ve yönlendirilen kalemlerden önemli fiyat artışları gelecektir(seçimin 2023te olacağı varsayımıyla). Para ve maliye politikaları büyük bir ihtimalle gevşek uygulanacaktır(seçime az kaldı). Düşük faiz her ne kadar krediye erişimi ucuzlatıp, kolaylaştırsa da TL üzerinde baskı oluşabilecektir. TL’nin değer kaybı öngörülen %11,6’dan yüksek olabilir. Diğer taraftan yüksek büyümeyle artacak ithalat talebi cari açığı büyük bir ihtimalle öngörülen seviyelerin üzerine taşıyacaktır. Tabi Doğu Akdeniz’de çıkabilecek bir jeopolitik sıkıntı bu tabloyu daha da olumsuza çevirebilecektir. Dolayısıyla döviz açığı bulunan şirketlerin kur riskine karşı bu günden kendilerini bilinen risk azaltma yöntemleriyle koruma altına almaları önemli olacaktır.  

             Büyüyen bir ekonominin başarılı şirketleri yurt dışındaki yatırımcıların da ilgisini çekecektir. Şirket satışları ve birleşmeleri için 2022 yılı çok olanak vaat ediyor olabilir.

             2022 yılın ABD’nin tahvil alımlarını azaltıp bitireceği bir yıl olma ihtimali yüksektir. Bir ihtimal 2023 yılına gelmeden faiz artışlarını FED başlatmasa bile zamanını paylaşabilir. Dünyada faizler yükselmeye başlayacaktır. Para sıkışacaktır. İster istemez küresel talep koşullarında bir çalkantı, hatta belki bir gerileme yaşanabilecektir. Özellikle ihracat odaklı şirketlerin böyle çalkantılara nakit pozisyonları ve açık tutulan kredi kanallarıyla hazır olmaları önemlidir. Yatırımları mümkün olduğunca öz kaynaklarla gerçekleştirmek, nakit akımının üzerinde titremek küresel faiz artışı karşısında arzulanan korumayı sağlayacaktır.  

             Eğer seçim 2022de olursa yukardaki tablo seçimin ne kadar sıkıntılı olacağına bağlı olarak olumsuza doğru yönelebilir. AB, ABD, Rusya ve komşularla çıkabilecek her türlü kuvvetli anlaşmazlıklar özellikle USD/TL paritesine ve küresel piyasalarda uygun şartlarla kredi erişimine olumsuz etki yapabilir. Salgından hiç konu etmiyorum bile. Tarım gene ihmal ediliyor görünüyor.

             Her yıl olduğu gibi gene bizi zor bir yıl bekliyor. Hangi yıl kolaydı ki zaten?

08 Eylül 2020[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>