YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ARB.AV. ZEHRA AKARPINAR

SİYASET BİR KAMU HİZMETİDİR
/**/ Yazar: ZEHRA AKARPINAR | Tarih: 15/05/2021 | Saat: 14:07

Meslek basit tanımla; kişinin ekonomik ve sosyal statüsünün yükselmesini sağlayan bir araçtır. Eğer mesleğiniz yoksa siyaset kişisel ikbal için bir araç, basamak olacaktır. Oysa siyaset kişiye değil, ülkeye hizmet için bir araçtır.

Siyaset devleti yönetme sanatıdır, ülkenin yönetimine talip olmayı, toplumun sorumluluğunu üzerine almayı gerektirir. Bir yandan devleti idare etme sanatı, diğer yandan toplumda çatışan menfaatleri uzlaştırma sanatı ve bilimi olarak siyaset, tarihler boyunca sadece siyasetçilerin değil tüm insanların ilgisini çekmiştir, zira siyaset iktidarı hedefler, iktidar da güç, itibar, maddi manevi kazanımlar sağlar.

Ancak siyaset, bu kazanımlar için iktidarı ele geçirmeyi hedefleyen siyasetçilerin, partilerin “seçmeni ikna etmek ve iktidarda kalmak için her yolu mübah gördüğü” bir faaliyet olmamalıdır. Siyaset ve etik birbirinden ayrılmaz kavramlar olarak yürütülürse, siyaset ahlaki ve değerli olur, toplum da siyasete dahil olmak ister.

Zira, insanların siyasetin dışında kalması, kendisiyle ilgili karar alımı sürecinde yer almaması, yönetilen olmayı kabul etmesi anlamına gelmektedir. Siyaset her türlü şahsi kazancın üzerinde Anayasa, kanunlar ve ahlaki ilkeler çerçevesinde yerine getirilmesi gereken bir kamu görevidir.

Alman düşünür, sosyolog ve ekonomi politik uzmanı Weber’in de vurguladığı gibi; “sadece kişisel kanaatlerle hareket edenler siyasetten uzak durmalıdır.” Aslında yeterli bilgi ve birikimi olan ve bunu toplum için kullanmak isteyenler, siyasetin meslek olmadığının bilincindedirler.

Siyasetçinin çevresinde her zaman çıkar odakları olacaktır, ancak siyasetçi bir çıkar grubunu değil, Anayasanın ve yasaların çizdiği çerçeveye uygun olarak tüm ulusu ülkeyi temsil etmelidir. Siyasette etik, yoğun emek, özveri, şeffaflık, dürüstlük, hakkaniyet ve denge önemlidir, siyasetçi de bu onurlu kamu görevini üstlenirken bu bilinçle ve idealle göreve talip olmalıdır.

Anayasanın 82. Maddesi ve 3069 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği ile Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanuna göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin yapamayacakları görev ve işleri belirlenmiştir. Buna göre;

“Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Devlet ve diğer kamu tüzelkişilerinde ve bunlara bağlı kuruluşlarda; Devletin veya diğer kamu tüzelkişilerinin doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak katıldığı teşebbüs ve ortaklıklarda; özel gelir kaynakları ve özel imkanları kanunla sağlanmış kamu yararına çalışan derneklerin ve Devletten yardım sağlayan ve vergi muafiyeti olan vakıfların, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar, vekili olamazlar, herhangi bir taahhüt işini doğrudan veya dolaylı olarak kabul edemezler, temsilcilik ve hakemlik yapamazlar, belirtilen kurum ve kuruluşlarda ücret karşılığı iş takipçiliği, komisyonculuk, müşavirlik yapamazlar; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile zimmet, ihtilas, irtikap, kaçakçılık ve döviz suçları gibi Devletin maddi çıkarlarıyla ilgili davalarda Devlet aleyhine vekil olamazlar; serbest mesleklerini icrada, ferdi işletmelerini idarede milletvekilliği unvanlarını kullanamazlar, belirtilen kurum ve kuruluşlarda genel sekreter, sekreter veya benzeri herhangi bir nam altında hiçbir yönetim görevi alamazlar. Milletvekilleri, yabancı bir devlet veya milletlerarası bir kuruluş tarafından verilen idari ve siyasi, ücretli herhangi bir işi veya görevi Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararı olmadıkça kabul edemezler.”

Bu Kanuna aykırı hareket eden üyeler hakkında İçtüzük hükümleri uyarınca işlem yapılır. Anayasa ve kanunların yanı sıra siyasetçileri bağlayıcı etik değerler mevcuttur. Siyasette ahlâk ve maneviyata bağlı kalındığı sürece siyaset gerekli saygınlığa ulaşır, toplum desteğini hak eder. Bunun için siyaset meslek olmaktan çıkmalı, “Vatan Hizmeti” olarak icra edilmeli, kişisel hırs ve çıkarların üstünde olmalıdır. Bunu sağlamak için de siyasi kadrolar yenilenmeli, siyasetçi etik değerlere toplumsal ahlaki kurallara bağlı kalmalı, korumalıdır.

Bu toplum siyaseti “Vatan hizmeti; Kamu Hizmeti” olarak üstelenip icra edecek siyasetçilere saygı duyacak ve destek olacaktır, siyasetçilerin de bu doğrultuda takdir edilmek isteyeceğine hiç şüphe yoktur.
[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>