YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    YOL AYRIMINA MI GELİNDİ?
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 13/12/2020 | Saat: 13:55

Koral Çepni

                                                 YOL AYRIMINA MI GELİNDİ?

             Az gittik uz gittik, dere tepe düz gittik ve geldik bir yol ayrımına. Prensipte iki yol(senaryo) var, birbirinden zor ve zahmetli.

             Yollardan bir tanesi üç aşağı beş yukarı bu günkü statükonun 2023’e(veya başka bir seçim tarihine)  kadar devamını öngörüyor. Libya, Suriye, Doğu Akdeniz, Ege, Kıbrıs, Kuzey Irak, AB, ABD ile sorunlarını bir şekilde sürekli erteleyen, çözümlemeyişin bedelini ödemeye hazır görünen, %10 civarında bir enflasyonu kabullenen, GSYH yıllık büyümesini ortalamada %3-4 arasında tutmaya çalışan, gerekirse polisiye tedbirlerle artan işsizliğin ve fukaralığın sosyal patlamalara dönüşmesini engellemeye çalışan bir yol. Olur mu? Niye olmasın? Bu arada bankaların tahsili geçmiş alacaklarının artık su yüzüne çıkması yeni krediler verme imkanlarını sınırlayacaktır. Dış kaynak gelmediği veya sadece “sıcak para” olarak geldiği için TCMB rezervleri düşük kalmaya devam edecektir. Kanal İstanbul için seçimlerden önce bir şekilde kazma vurulacak, demokratikleşme, hukuk reformu gibi söylemler lafta kalacaktır. Zaten vatandaşlarına salgın rakamlarını bile paylaşmayan, muhalefet liderinin açıkça tehdit edilip, reaksiyon göstermeyen bir sistemden başka bir davranış da beklenmemelidir. Ülkenin karar vericileri safları sıklaştırmak amacıyla içe ve dışa hakaret söylemlerine devam edecekler, Türkiye bir savaşa girmeyecek, ancak savaşın sınırına gidip gelip, TL’nin aşırı dalgalanmasına göz yumacaktır, ta ki AB ve ABD’den sonunda ekonomiyi etkileyecek ama çökertmeyecek yaptırımlar gelene kadar. İçte Türkiye bir “rouge state” dışta ise “gun boat” politikaları uygulayan bir ülke olarak tanımlanacaktır. Tüm bu gelişmelerden turizm olumsuz etkilenecek, cari açık varlığını koruyacaktır. 

             Diğer yol ise önüne farklı bir gözle bakıyor. Dünyada Trump sonrası yeni bir bloklaşma ortaya çıkıyor: Bir tarafta Batı Avrupa-ABD-Japonya, diğer tarafta Çin. Belki bir 3. blok da Hindistan-Rusya olabilir. Türkiye kendini batıya götürecek yolda ilerlemek isterse önce ev ödevlerini yapmak zorundadır. Bunların başında tekrar komşularla “sıfır sorun” politikasına dönmek olacaktır. İlk atılacak adımlar Karabağ savaşından sonra Ermenistan’a sınır kapılarını açmak, İsrail ile tekrar iyi ilişkiler oluşturmak, Mısır’la “kazan-kazan” politikasını başlatmak, Suriye ile bu ülkenin geleceği hakkında ortak bir noktaya varmak olabilir. Kime karşı, ne için alındığı belli olmayan S-400’leri kullanım dışına çıkartmak ABD ile sorunlarına olumlu bir noktaya taşıyabilecektir. Bölgesel jeopolitik sorunların halledilebildiği ölçüde ülke yeniden oluşmaya başlayan küresel tedarik zincirlerinde kendine daha kapsamlı bir rol arayışına girebilir. İçerde yeni ve demokratik bir anayasa yapılana kadar kitlelerin birbirlerine karşı tetiklenmesi durdurabilir, yetkilerin dağıtılmasına ve serbestçe kullanılmasına olanak verilir, uygulamaların sürekli değişmesi engellenir. Bu şekilde karar verme süreci hızlanabilir, sistemdeki hantallık ortadan kalkabilir. Mahkemelerin işleyişi evrensel hukuk normlarına göre gerçekleştirilir. Burada kanımca kişilerin mevki/yaranma kaygılarından doğan sıkıntıları aşmak için illa yeni “reformlara” ihtiyaç yoktur. Sosyal Piyasa Ekonomisi uygulamalarıyla en alt kesimlerin geliri arttırabilir, ekonomik sisteme güvenin artmasıyla dışarıdan doğrudan uzun vadeli yatırımlar çekilebilir, böylelikle işsizlik azaltılabilir. Dışarıdan gereksiz ithalatların yerine içeride örneğin tarımı, turizmi, ihracatı ve yenilebilir enerji yatırımları desteklenerek cari açık azaltılabilir. Devletin ekonomi politikalarına güven, öngörülük, şeffaflık, rasyonel düşüncenin hakim olduğu algısı arttıkça banka sistemi dışına kaçış, yurt dışına sermaye transferi, gereksiz yatırımlar engellenebilecektir. 

             Bazı sorunları halletmek kolay olmayacaktır, örneğin Türk-Yunan anlaşmazlığı ve AB’nin bu konudaki duruşu. Unutmamak gerekir ki, biz kabullenemezsek de Güney Kıbrıs ve Yunanistan AB’nin parçalarıdır. Elbette Birlik bir yerde kendi kardeşlerini koruyacaktır. Belki Güney Kıbrıs’ın tanınması burada dengeleri değiştirebilir. Paris iklim anlaşmasının koşullarını tam olarak yerine getirmek başka bir sıkıntılı konu olabilir. Burada olumlu yönde adım atmak ilerde belki bu nedenle doğabilecek yaptırım risklerini azaltacaktır. Türkiye Batıya yaklaştıkça Rusya’nın reaksiyonu da önemli olacaktır.

             Uzun vadeli çözüm kuşkusuz yeni ve tam demokratik bir anayasadadır. Devletin bekası ile bireyin hak ve özgürlükleri arasında doğru bir denge oluşturmak gerekmektedir. Bu da ancak yeni bir seçimden sonra olabilir. Ancak bunu seçmenin istemesi lazımdır. Dış baskılarla yapılanlar değişiklikler bizi hiçbir zaman umulan sonuçlara taşımamıştır. O vakte kadar da belki kendimize boşuna 3. bir yol arayıp duracağız, hiçbir yere gidemeyeceğiz.

13 Aralık 2020                [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>