YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

DEVLET
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 20/11/2020 | Saat: 20:15

DEV LET

Çocukluğumda büyüklerimin konuştuklarından kulaklarımda kalan bazı kelimeler vardır. Bunlardan en önemlisi DEVLET baba. Biz Devlet’i hep bir baba olarak tanıdık. Benim yaşıtlarımın böyle hatırladıklarına inanırım. 1939 senesi 27 Aralık’ta Erzincan da bir deprem meydana geldi. Verilerde 7.8 büyüklüğünde olduğu kayıtlara geçmiş. Bu depremde, Erzincan’da  binlerce yurttaşımızı kaybettik. Şehrin bütün evleri viran hale geldi. Taş üstünde taş kalmamıştı. Devrin Başbakanı Celal Bayar, ‘ Devlet, bu yaraları en kısa zamanda saracaktır,‘ diyerek  halka, Devlet kavramının değerini anlatmaya çalıştığını düşünmekteyim. Devlet’in lügat  anlamını araştırırsanız ilginç bir tarif bulursunuz: 

‘’Toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal örgütlü bir ulusun, ya da uluslar topluluğunun oluşturduğu tüzel varlık. Yada toplumun siyasal örgütlenişi ve örgütlerinin tümü,’’ olarak nitelendirilmekte.  Buradan anlaşıldığı üzere bütün siyasal örgütler bu tanımın içinde mütalaa edilmekte. Hiçbir siyasal örgüt bu tanımın dışında tutulamaz. İster siyasal, yada ister toplumsal bir örgüt olsun, bu tarifin içinde var olmakta. Ülkedeki siyasi örgütler bir tarifle anılmakta. Tarifte  Siyasal Örgüt denilmekte. Yani örgütlerinin tümü bu kapsamın içinde bulunmakta. 

Devlet projesi tarifini de, iyi incelememiz gerekir. Devlet Politikası, devletlerin kuruluş ilkeleri, ideolojileri, sınıfsal yapıları ve varoluşsal çıkarları ışığında belirlenen, tarihselliği olan politikalar yumağıdır. Devlet politikaları sonradan oluşturulmamakta. Devletin var oluşundan beri süre gelmiş bir amaç yumağıdır. Devlet politikaları sıklıkla değişime uğramazlar. Devletler kendi varlıklarını sürdürebilmek, kendi varoluş amaçlarını gerçekleştirmek adına, ülke içinde var olan sınıfsal, dinsel, etnik gibi dengeleri korumakla mükelleftir. Devlet, kendi ülke çıkarlarını koruyabilmek adına çeşitli politikaları, dengeleri bozmadan yürütürler. 

Devlet politikaları sosyal kültürel ve ekonomik yaşamda bire bir karşılığını bulmalıdır. Devletin politikaları gündelik politikalardan ayrı mütalaa edilmesi gerekir. 

Günlük yaşamsal politikalar, kimi zaman hızlı değişime tabi olur ancak, Devlet Politikaları bu hızlı değişimden uzak tutulur. Kanımca bir konuyu çok sıklıkla karıştırmaktayız. Bir Kişinin politikası ile Siyasi İktidarın Hükümet programında yazılmış politikalar, bir birine yakın olabilir, ancak bunun Devlet Politikası olması için başka değerlerin var olması gerekir. Yoksa halk sorgulamaya başlar.

Cumhur Başkanlığı için 1000 artı 300 odalı DEV bir Sarayın, yüzlerce ağacın kesilmesi ile  milyarlar harcanarak yapımının gerekçesi, Devlet Politikası olabilir mi?  Bitlis’te yine Cumhurbaşkanlığı için inşa edilen  AHLAT köşkü, milyonlar harcanıp yapımının gerekçesi, Devlet Politikası olabilir mi? Cumhurbaşkanlığı yazlık Sarayı için OKLUK koyunda binlerce ağacın kesilmesi ile milyonlar harcanıp yapımının gerekçesi , Devlet Politikası olabilir mi ?  

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Başkanlık seyahatlerinde kullanılmak için alınan 787 – 008 tipi uçağını 278 milyon dolara satılığa çıkarmış. Başkan, tarifeli uçakla bir şehre giderken gazetecilerin, ‘Neden tarifeli uçakla seyahat ediyorsunuz?’ sorusuna verdiği cevap ibret verici. ‘Halkım aç ve işsiz dolaşırken ben o uçağa binerken utanırım.’  Ne kadar onurlu bir davranış. 

Dünyanın güçlü ilk beş ülkesi arasına giren Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel’in, Lufthansa dan alınan eski Airbus uçağı ile Arjantin’e uçarken, Köln hava alanına arızalanan  uçak mecburi iniş yapar. Ertesi gün, Angela Merkel, Buenos Aires’ deki G-20 toplantısına, tarifeli uçakla gittiğini bilmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Başkanının emrinde 16 adet uçağın envanterde olduğu söylenilmekte. Ben, 13 adet uçağı Esenboğa hava alanı terminal binası karşısındaki parkta saydığımı hatırlarım. Ülkemde bunca işsiz ekmek parası ararken, fakir halk çöpten yiyecek toplarken, ekonomisi nerdeyse çökmüş bir durumda iken, Kıbrıs’a piknik yapmaya, gereksiz 7 uçakla seyahat planlamak, bir Devlet Politikasının gereği olabilir mi ?  

Çok söyledim, ancak anlamayanlara bir kez daha söylenmesinde fayda olduğuna inandığım için, buradan her kesim insana hitap etmem gerekmekte. İstanbul Üniversitesi’nin İstanbul Kanalı hakkında, haykırarak verdiği olumsuz raporu değerlendirmeyen bir Devlet, Deniz canlılarını zaman içinde yok edecek olan İstanbul Kanalı kişisel anlamsız projesinin, halkın ve yerel yönetimin isyanına seyirci kalması, ne zamandan beri Devlet Projesi olmakta diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. 

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>