YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÖĞRETMENLİK
/**/ Yazar: RESUL EKSİN | Tarih: 10/05/2020 | Saat: 08:22

Toplumun günlük ihtiyaç ve isteklerinin temini, karşılanması onların hayatlarına olumlu dokunuşların olması sosyal iletişimin sağlanması, hayatın idamesinin mümkün hale gelmesi için farklı iş alanları oluşmuştur. Bu farklı iş alanlarının her biri kendi alanında kıymetli, vazgeçilmez kendine ait; iç disiplinle çalışma ahlakına sahiptir.

Öğretmenlik mesleğini diğer meslek gruplarından ayırabileceğimiz; iç çalışma disiplini. Profesyonel olmanın yanında’’ amatör bir iç duygu’’ iş disiplinine bağlı olması gerekliliğindendir. Her meslekte mesai saati kavramı var, öğretmenlik mesleğinde de yasalarla belirlenen mesai saati kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bu süreler diğer çalışma alanları ile aynı, fazla farklılık görülmez.

Öğretmenlik mesleğinin farklılığı; çalışma mesaisi tamamlandıktan sonra başlıyor. Okulda çalışmış olduğu bir dersin yetersiz kavranması veya o gün okula ders araç gerecini getirmeyen öğrencinin durumu arkadaşı ile yaşadığı anlaşmazlığı şiddete döken öğrencinin hırçınlığı, gözleri ile sözleri bir birine uymayan öğrencisinin anlattığı özel problemleri öğrenmekte zorluk yaşayan öğrencisiyle ilgili beyninde oluşan çözüm önerileri, kahvaltı yapmadan okula gelen…sebepler…

İfade etmeye çalıştığım bu gerekçelerin yanına birçok problem oluşturan davranışları sıralayabiliriz. Bunlar bir öğretmenin mesai kavramını ortadan kaldırıyor. Burada amatör bir ruh ile profesyonel çalışma dediğimiz durum ortaya çıkıyor. Evine gelmişsin tam dinlenmeye geçeceğin zaman; arkadaşına şiddet uygulayan öğrencin geliyor gözlerinin önüne. Sınıfta akran grubundan geri kalan öğrenme güçlüğü çeken öğrencin geliyor. Birçok yöntemi beyninde bir öyle bir böyle planlayıp problemi çözmeye uğraşıyorsun. (Bana ne? Ben evdeyim mesaim bitti) diyemezsin. Yere düşen öğrencinle acıyı, karnı acıkanla açlığı, hasta olanla ağrıyı, problemi doğru çözünce mutluluğu dersi yapamayınca onunla üzüntüyü yaşayandır.

Öğretmen sınıfa girdiğinde geleceğin: Devlet başkanını, bakanını, öğretmenini, doktorunu, işçisini esnafını, sanatçısını vb. sınıfta görüp gözlerinin içine bakarak; o ruhu verendir. Çok uzun yıllar sonra karşılaştığında “Siz benim öğretmenimsiniz.” sözünü gözlerinin içine bakarak duyandır.

Bu durumda öğretmenlik mesleğinin amatör iç disiplinle yapılması gerekliliği ortaya çıkıyor. Okulda mesaisi bitince işi bitmiyor. Mesai kavramı üzerine, fazla yoğunlaşıldığı zaman: Öğretmende iş stresi ve isteksizlik, sonunda mutsuz çalışma hayatı (öğretmenini ve eğitimi sevmeyen öğrenci) gurubu oluşuyor.

Anlatılacak gerekçelerden bazı örneklemeler üzerinde durdum. Öğretmenlerin çalışmadıklarını düşünen; farklı zamanlarda da böyle buna benzer olumsuz düşüncelerini ifade eden bireyler öğrenmenin ve öğretmenin davranış değişikliğine yöneltmenin ne kadar zor aynı zamanda ulvi bir durum olduğunu “Televizyondan yapılan öğretim faaliyetlerinin” kavramların öğretilmesi sürecindeki yetersizliğini; evinde, komşusunda, ulaşabildiği yerlerde gözlemlesin, araştırsın…

Öğretmenlerin çalışma zamanlarını belirlenen mesai dilimi ile sınırlandırmak; ya işi hiç bilmemekten veya kasıtlı lafazanlıktandır.

Resul EksinYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kendi internet sitemde)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (3) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>