YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

BİZE BİRŞEY OLMAZ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 17/03/2020 | Saat: 19:17

Her şeyden vaz geçeriz de efelikten vazgeçmeyiz. Bundan seneler önce AİDS tanımlı bir hastalıktan bütün dünya kırıldı. Hatta hangi yollardan insandan insana geçtiğini bütün bilim adamları fikir birliğinde bulundular. Bu nedenle mümkün olduğu kadar insanların cinsel yaşamlarını düzene almaları gerektiği üzerinde çeşitli konferanslar verildi. Çok değerli bazı sinema aktörlerinin bile bu hastalığa yakalandığını üzülerek seyrettik ekranlardan. Kimleri kaybetmedik ki  o tarihlerde, çok sevdiğim karakter oyuncular bile hayatlarını kaybettiler. Bazı artistlerde servetlerini AİDS le savaş fonuna bağışlayarak bu konuda araştırma yapılmasına büyük katkıda bulundular. Elizabeth Taylor bu vakfın kurulmasında ve milyon dolarların toplanmasında çok çaba harcamıştır. Biz AİDS konusunda fazla bir çaba harcamadığımıza inanmaktayım. 

Ancak hastanelerde ELİZA testleri yoğun yapıldığına da şahit oldum. Bu testler içinde HIV yani Human Immunodeficiency  Virus, bir başka deyişle AİDS den korunmak için çeşitli yayınlar yapıldı. İnsanların bu hastalıktan korunmak amaçlı eğitimi konusunda okullara kadar eğitimin verilmesine gayret edildi. Bilhassa genç yaşta genital dürtülerde sınırlar içinde kalınması, deli çağlarda aşırı gayret gerektirdiğine inanırım. Bu nedenle bu eğitimin çok yararlı olduğuna inanan bir insanım. O tarihlerde İstanbul’ da Taksim meydanında kadın kılıklı erkeklerin gece yarılarında mekan tuttukları Gezi Parkı yer olarak gösterilirdi. 

Araçlarla oradan geçen delikanlılar bu kişilere yaklaşıp bir konu üzerinde pazarlık ettiklerini  tespit eden kameraman, araçtakilere mikrofonu tutarak ‘ Bu kişilerle yaptığınız konuşmada AİDS konusunda korkmuyor musunuz? Genelde HIV bulaşıcı bir hastalıktır, bundan da kurtuluş olmaz, neticesi ölümdür ne dersiniz? ’ diye yapılan uyarıya araçtaki gençlerin verdiği cevap ilgimi çok çekmişti. ‘ Biz Türk’üz bize bir şey olmaz.’  Ne kadar da kesin bir yargı, bize bir şey olmaz çünkü biz Türk’üz. Böyle bir kafa yapısını değiştirmek mümkün değil. Adam erkekten dönme insanlarla gireceği ilişkiden dolayı HIV virüsü kapacak, yani AİDS hastalığına yakalanacak, ve bu adamın tedavi masraflarını ülke karşılayacak. Böyle bir mantık nasıl kabul edilir ? Ben bu aptal adamın tedavi masraflarını neden ödeyeyim ? Ölmek istiyorsa bırakın kendini öldürsün. 

Gelelim bütün dünyayı saran Covid 19 virüsü konusu, nelere dikkat etmeliyiz konusunu geçtim. Sağlıklı yaşamda ne yapılması gerekse o yapılacak. Covid 19 virüsünün çıktığı aralık 2019 tarihinde, sadece Vuhan kentinde değil başka ülkelerde de görüldüğü bütün dünyada ilan edildi. Ülkemizde Umre ziyareti konusunda bütün planlar 2019 senesinin aralık aylarında DİYANET İşleri başkanlığı tarafından sergilenmişti. Ocak ayından başlamak üzere kafilelerle Suudi Arabistan’a, bilhassa yaşlı vatandaşlarımızın gidişinden gelir temin edilir amaçlı seyahatlere, yönetim tarafından müsaade edildiğini hayretle izledik. Adım adım bu hastalık her tarafımızı sarıyorken, bizde bir olay bile yok ve bizim yaşlı vatandaşlarımız da, pisliğin kol gezdiği Arabistan’a Umre ziyareti için gitmelerine ülke yönetimi müsaade etti. Hangi akılla ? 

Bunu anlamakta zorluk çekmekteyim. Türkiye hariç bütün etrafımız kıpkırmızı virüs kaplı, bizde yok şimdilik dendi. Aslında vardı da Umre’den yurdum insanlarının dönmelerini beklediler. Dönüş tamamlanınca birden bizdeki gerçek rakamlar açıklanmaya başladı. Önceleri bir iki dendi. Kimse benim gibi inanmadı. Daha sonra sayılar katlanarak artmaya başlayınca, gerçeğe yakın olmayan sayılar verildi. Peşinden toplanmalar yasak edildi. Okullar, kıraathaneler, gösteri yerleri, spor müsabakaları, insanların toplanmaları gereken her türlü oluşum yasaklandı. Mecbur olunmadıkça insanlar aralarında bir mesafe koymaları istenildi. COVİD19  konusunda  Umre den evvel neden DİYANET düşünmedi de, insanlar Umre den döndükten sonra acilen düşünmeye başladılar ? Herkesin bu önlemlere uyması gerekir.

Ancak ülkemde aklı kıt olan insanlarında yaşadığı bir gerçek olduğunu unutmamak gerekir. Tıpkı AİDS hastalığında yaşananın benzeri, ‘’ COVİD19 bize etki etmez‘’ düşüncesindeki insanların var olduğu acı gerçeği gibi.  Toplu halde olmayın, bir birinize hastalık bulaştırırsınız demekte, dünya sağlık örgütü. Kiliselerin kapatıldığı gibi, Camilerde de toplu namaz kılmanın Diyanet tarafında tavsiye edilmediği açıklamasına, URFA da akıl yoksunu insanların bu karara karşı çıktıklarını dinledik. Urfa da camilerde toplu namaz kılmak istiyorsa insanlar, bırakın kılsınlar , ancak hasta olduklarında tedavi masraflarını benim cebimden yapmayın, bırakın ölmek istiyorlarsa ölsünler,  diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. 

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>