YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÇUKUROVALILAR DERNEĞİ (Ankara)
/**/ Yazar: TEMEL ÇÜRÜK | Tarih: 02/02/2010 | Saat: 15:15

Çukurovalılar Derneği; tarih boyunca Çukurova diye anılan Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye illerini kapsayan bir bölge derneğidir. Anayasamızda tarif edilen, Vatanımızın bölünmez bütünlüğü ilkesini şiar edinmiştir. Derneğimiz bilinen klasik oyun oynanan, alkol alınan dernek tiplerinin aksine eşlerimizin ve kızlarımızın da rahatlıkla vakit geçirebilecekleri sıcak bir ortama sahiptir.

ÇUKUROVA LOBİSİ isimli 13 sayıdır çıkardığımız aylık süreli bir yayım organımız var. Dergilerimiz ücretsiz olarak Ankara’daki üyelerimiz,TBMM'deki 40  milletvekilimiz, Ankara’daki hemşehrimiz bürokrat ve teknokratlara, İstanbul, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Ceyhan, Kozan, Kadirli,Yumurtalık, Karaisalı,Dörtyol ve Kırıkhan’daki 12 adet bölge temsilciliklerimiz vasıtasıyla Vali, Kaymakam, Ziraat odaları, Ticaret odaları, Esnaf odaları, Şoför odalarına dağıtılmaktadır. Ayrıca yurdumuzun değişik yörelerinde hizmet yapan tanıdığımız hemşehrilerimize de posta ile gönderilmektedir. Derneğimizin Öğrenci ve Gençlik Komisyonu vardır, 256 Yüksek Öğrenim öğrencimiz bulunmaktadır. Bunlara yurt, barınma, yemek, doktor, ilaç gibi sosyal desteğin yanında, bu yıl ( 2009-2010) 16 öğrenciye BURS daha ekleyerek toplam 32 öğrenciye maddi destek vermektedir. Yani yüz-yüze metodu ile BURS sunmaktadır. Üniversite gençlerimize birbirlerini tanımaları ve dayanışmaları açısından sosyal destek sunuyoruz.

Mevcut Yönetimimiz 08.09.2008 tarihinden beri hizmet yürütmektedir. Bu 16 aylık süre içerisinde, iki iftar yemeği, iki Çukurova Kurtuluş Gecesi, mercimekli köfte-şalgam günü ve Şiir Akşamları ve gençlerimizin tanışması için iki kez Kısır Partisi ve Yüksek Öğrenim Tanışma Çayı tertip etmiştir. Bölgemiz insanı Kozanlı merhum Prof. Dr. Remzi Oğuz ARIK’IN ölüm yıldönümü nedeniyle yasin okutulup” Remzi Oğuz Arık Felsefesi” için panel düzenlenmiştir, Nükleer Enerji ve Çevre, Teknoloji ve İnsan Sağlığı, Laiklik gibi konularda konferanslar düzenlemiştir.

Bizler yıllar önce Ankara’ya gelmiş buraya yerleşmiş ama memleketinden kopmamış, aidiyet ve vefa hissiyle davranan işi gücü olan insanlarız. Hiçbirimizin ne bir siyasi nede bir maddi beklentisi olmayan her türlü görüşe, inanca eşit mesafede ve hümanist merkezli yaklaşım sergilemeye çalışan insanlarız. Yaptığımız hizmetleri gönüllülük esasına dayandırırız, bölgemiz ve memleketimizin kültürü, tanıtımı ve insanlarının dayanışması için elimizden geleni yapmaya çalışırız.

Bizler bu görevleri ifa ederken hem maddi, hem de manevi kayıplarımız olmasına rağmen maalesef ne yerel makamlardan nede 40 tane bölge milletvekillerinden en küçük maddi ve manevi hiçbir destek görmüyoruz, bilakis köstek olmaya çalışıyorlar. Hiçbirisi Ankara’nın göbeğindeki Meclis’e 700 metre olan derneğimizin yolunu bilmez. Bizim yaptığımız hizmetlerden rahatsızlar, eğer öyle olmasaydı Ankara gibi bir yerde böyle bir dernek var, güzel hizmetler yapıyor, dergi çıkarıyor, bölgenin sorunlarını, sıkıntılarını çözme yönünde çalışmalar yapıyor, sıkıntısı olan öğrenci, hastanede hastası olan hasta sahibi, Ankara’ya gelmiş parası bitmiş terminalde yatan hemşehrilerimize yardımcı oluyor, yemek yedirip, biletini alıp, cebine harçlığını koyup memlekete gönderen bir derneğe, dört elle sarılmaları gerekirdi diye düşünüyorum.

Buradan tüm bölge ve Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniyeli hemşehrilerimize yerel yöneticilerimizi ve milletvekillerimizi şikayet ediyorum, bilin. Bu tür amme hizmeti gören, onların yapması gerekenleri yapan derneğimize en ufak bir teşekkürde bile bulunmuyorlar, bunlar bu bölgenin sorunlarına duyarsız insanına vefasız ve kurumlarına kör, görmüyorlar.

Temel ÇÜRÜK, ÇUKUROVALILAR DERNEĞİ GEN.BŞK.YRD.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>