YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Ben var Türkiye... Ben biliyoo Adana kebap
/**/ Yazar: NECİP KÖNİ | Tarih: 22/01/2010 | Saat: 17:22

ein Bild

Evet aynen başlıktaki cümle " Ben var Türkiye... Ben biliyoo Adana Kebap " bu cümle Amerika'da New York - Baltimore hattında çalışan Amtrack yolcu treninde söylenmiş bir söz olup, Türkçe tercümesi ise " Ben Türkiye' deyken Adana Kebabını biliyordum " Bunu söyleyen trende yanımda oturan bir Amerikan vatandaşı olan "Bailey" seneler önce Adana - İncirlik' de askeri vazife ile çalışırken, önceleri nerdeyse hergün , fakat günler geçtikçe haftada bir, bu Adana kebabını arkadaşları ve ailesi ile devamlı yiyorlarmış... Üstelikde bayağı da tiryakisi olduk ifadesini de kullandı...Tabii bu son cümleyi bana iltifat olsun mu diye kullandı, işte onu bilemem...

Burada şunu ifade etmek istiyorum, Türkiye'mizin çeşitli yörelerinin yemek lezzetleri çok farklı olup, hepsinin de ünü ve damak tadları ayrı ayrı güzel + enfestir... Fakat benim bu Amerika seyahatinde trende yanıma oturmaya gelen bu Amerikan vatandaşı "Bailey" ile çok çok tesadüflerle karşılaşmamız ve bana sohbetimizin arasında Adana Kebabını övmesi ve lezzetinin hala damağında kaldığını beyan etmesi, bir TÜRK olarak, hele hele bir ADANA'lı olarak çok gururlandırdı doğrusu beni ...!

Yalnız bu Adana Kebabı çok yağlı olduğu için, yazın ve hele bu yazın kavurucu sıcaklarında bence kesinlikle yenilmemesi gereken yemeklerden biridir. Belki çoğunuz da bu kebabın yapılışını da biliyorsunuzdur... En önemli özelliği yağlı koyun kıyması ile yapılmasıdır.. (Kıyma içine köftedeki gibi ekmek hamuru konulmaz ve özellikle de kuyruk yağı ile kıyma hamanlanıp, özel kıyma kebabı şişine tutturulmasıdır... İşte en önemli özelliklerinden biri de budur. İkincisi bu Adana kebabının yapıldığı et daha çok (Karaman cinsi) Konya-Doğu Anadolu yaylalarında yetişmiş koyunların etinden yapılır...(Yani o lezzetli Trakya'nın Kıvırcık koyun etinden veya Ankara'nın Dağlıç koyun etinden olmaz, çünkü bu etler fazla yağlı olmadığı için kebap kıyması yassı demir şişde durmaz ve dökür... Yani başka bir deyimle Kebap tutmaz...) Özellikle de kömür ateşi ile pişirilir.. Pişirme kıvamı da bir ustalık ve sanat işidir... Kıyma kebabını fazla ateşde tutarsanız hem kurur, hem de şişden dökülür, ateşde az tutarsanız da bu defa da içi fazla pişmemiş olur... vs... vs.. gibi

Tekrar ediyorum, bu kebap yazın sıcaklarda yenilirse evet damak zevki verir ama insan sağlığının da bir numaralı düşmanıdır. Kollesterol, Lipit, Kan şekeri, Tansiyon problemi olanlara hele hele hiç ve hiç tavsiye etmem... Düşünebiliyor musunuz bir de bu lezzetli kebabı sıcakda rakı ile birlikte yiyorlar.... Kısacası sağlık sorunu olanlara kesinlikle tavsiye etmiyorum... Haa Kışın serbest, serin ve soğuk havalarda yeyin yiyebileceğiniz kadar, o kadar da damak lezzeti vardır.... (Şunu sorabilirsiniz..? Peki yazın serin klimalı yerde (Mekanlarda) yersek bir şey olur mu..?
Şayet kebabı yeyip 2-3 Saat dışarı sıcak ve rutubetli havaya çıkmayacaksanız, olabilir derim...

Şimdi size çok kısa bir ADANA KEBAP yapılış reçetesi sunuyorum.

*KAYNAK* Vikipedi, özgür ansiklopedisi
Adana Kebap, Adana'ya özgü, kıymadan yapılan bir kebap çeşidi.

Adana Kebabı'nı diğer kebaplardan ayıran en belirgin özellik kullanılan ettir. Et, doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş erkek koyunlardan elde edilmiş olmalıdır. Üretim tekniği ve ustalık da ürüne önemli ölçüde farklılık katar. Karışım hazırlanırken kullanılan malzemeler; biber salçası, kırmızı pul biber, karabiber, kuyruk yağıdır. Pişirme esnasında kesinlikle vantilatör kullanılmamalıdır. Adana Kebabı'nın servisi, tamamlayıcı unsurlar olan yeşillik, sumaklı soğan salatası, salata ile yapılmalıdır.

Dana eti ile kesinlikle yapılmaz. Sadece et, kuyruk yağı, pul biber ve tuz ile yapılır.

Üretim Şekli

Yaylalarda doğal ortamda yetiştirilmiş, en az bir yaşındaki erkek koyundan elde edilen et, yağ, sinir, damar ve zarlarından ayrılır. Ayıklanan et parçalar halinde bir gün dinlendirilir. Dinlenmiş et zırh tabir edilen ve iki elle kullanılan keskin bıçakla kıyılır. Kıyılmış et miktarının %15'i kadar kuyruk zırh ile ayrıca kıyılır. Kıyılmış et ile kıyılmış kuyruk, binde 3 ile binde 8 arasında (İdeali binde 5) acı kırmızı biber ve tuz ilave edilerek yoğrulur. Karışım Adana kebabının ana unsurunu oluşturur. Yukarıdaki karışıma kırmızı taze biber, soyulmuş kök sarımsak ve acı yeşil biber doğranarak katılır. Hazırlanan karışım tekrar yoğrularak homojenlik sağlanır. Yoğrulmuş karışım üçüncü kez zırh ile kıyılır. Hazırlanan karışım, 0, 5 cm kalınlığında, 3 cm eninde 90-120 cm uzunluğunda şişlere sıvanır gibi saplanır. Saplama esnasında el suya batırılıp şiş üzerindeki et sıvazlanır. Bu işlem etin şişten dökülmemesi için yapılır. Elde kalan su az olmalıdır, çok olursa et haşlanır, kebabın tadı bozulur. Bir kişilik Adana kebabı 180 gramdır. Bir buçuk tabir edilen Adana Kebabı'nın eti ise 270-280 gramdan az olamaz.

Pişirme Şekli

Adana Kebabı alevsiz, durgun, korlu meşe kömürü ateşinde pişirilir. Pişirme derecesi etin kırmızıdan koyu kahverengine dönmesine kadar devam eder. Pişirme sırasında şişler sık sık çevrilir. Yağı pide ekmekle alınır. Bu işlem yapılmazsa yağ ateşe düşerek alevlenir ve kalitenin bozulmasına neden olur.

Adana Kebabı coğrafik tescilli olup üretimi için Adana Ticaret Odası'ndan izin alınmalıdır

Servis Şekli

Tipik bir servis Adana kebap porsiyonu; kömürde pişmiş etin yanında közlenmiş domates ve biber, soğan salatası ve ezme ile gelir. Yöresel bir içecek olan şalgam suyu veya ayran ile tüketilir. Adana'ya özgü olsa da tüm Türkiye'de kebapcıların menülerinde yer alır. Aynı kebabın acısızına da Urfa denir. Elle yenmeden önce ocak başında çekilmiş et ile yapılan Adana Kebabı daha lezzetli olur.

Afiyet olsun...![ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (4) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>