YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

YALAN
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 12/10/2018 | Saat: 14:34

Bu konuda söylenecek o kadar söz varki neresinden başlasam diye düşünmekteyim. Aslında yalan söylemekten kimse ceza almamış, kimse hapse girmemiş, kimse hayatından olmamış . Aksi isbat edilinceye kadar söylenen yalan beyan geçerli olmakta. Kimse oturup ‘bu konu doğru değil, bunu bir araştırayım, doğrusunu bulayım’ dememekte. Kimileri mikrofonlara çıkıp hatta ekranlara çıkıp bir konuda istatistiki rakamlar telaffuz etse, kimse kalkıp, ‘bu söylediğiniz doğru değil, doğrusu bu şekilde’ diyerek beyanda bulunurmu? Bence bulunmaz. 

Bir zamanlar Bir Bilenvardı, ekranlara çıkıp ülkedeki tarımda kalem kalem üretim miktarını , hayvan sayısını , ithalat rakkamlarını, üretim değerlerini , gayri safi milli hasılanın fert başına düşen payı, yıllık büyüme miktarını, enerji tüketim değerleri gibi çok önemli bilgileri ezbere bilirdi. Hatta bu değerlerin bir önceki sene ne kadar olduğunu ve de iki takip eden senenin mukayesesini ezbere yapardı. Kimse oturup bu değerleri yazıp sonra kontrol bile etmezdi. Bir başka önemli konu ise, bu değerleri Bir Bilen aklında günceller, hiç bir zaman yalnış değeri telaffuz etmezdi. Bu bilgilerde eksik veya fazla beyan olmazdı. Hani olsa aksini nasıl bulup söylenir bilemiyorum. 

Devlette çok önemli yerlerde bulunan ve söz sahibi olanlarda geçtiğimiz beş - on senedir ekranlarda halka rakkamsal verdikleri bilgiler, sadece çelişmekle kalmamakta, toplumu çok yanılttığını izlemekteyiz. Bir ay içinde enflasyonla ilgili %19.28 verilen rakkam, aynı ayın sonunda % 24.6 çıkmasını sade vatandaş algılamamakta. Çünki sade vatandaşın ilgilendiği rakkam ne TEFE nede ÜFE nede enflasyon. Vatandaş yaşamsal malzemede fiyat artışı ile ilgilenmekte. ‘Bu sözlere inanmayın bunlar manuplasyon, sizi kandırıyorlar’  diyerek, esas bu sözü söyliyenin toplumu kandırdığını anlamamaktalar. Adam saf ve temiz sade bir vatandaş. Ne söylesen inanacak karakterde. Hani ‘Adamın ensesine vur, ağzından al lokmayı’ derlerya, aynen öyledir benim yurdum insanı . 

Sana yalancı gözüyle bakmaz. Söylediğin her söze inanır. Birde oturup alkışlar seni. ‘Nede olsa Devlet söylüyor, buna inanırım’ der her zaman. Ancak Devletinde tansiyon ayarlaması için zamanla yalan söylediğine şahit oluruz. Bu sıklıkla olmadığı müddetçe kabul edilebilir seviyede kalması normaldir. Ancak sürekli yalan söylemek , bir yalanı kapatmak için bir başka yalanı üretmek, Devlet için doğru bir yol olmasa gerek. Devlete vatandaşın güvenmesi için şeffaf olması gerekir. Devletin kaypaklık yapmasına ne denir bilmiyorum, ancak insanın kaypaklık yapmasına oldukca ağır tabir kullanılır. 

Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda ülkemizin hazinesini emanet ettiğimiz Damat Ferit tasarrufla ilgili yeni yol haritası çizdiğini açıklamasını ilgi ile izledim. İzah etmeye çalıştığı konuları, kendisi bile anlamadığına inanmaktayım. Konuşmasında en ön sırada oturanlarda anlamadıkları halde çılgınca alkışlamalarını esefle seyrettim. Bu konuşmayı değerlendiren Uluslararası finans kurumlarının yaptıkları açıklamalarda, kimsenin bir katre anlamadığını, genelde bazı kurumların yıl sonuna kadar %10 değerinde indirim yapacağı anlamını çıkardıklarını ifade etmekteler. Devlette ise her hangi bir tasarrufa gidilmeyeceğini de vurgulamaktalar. 

Bu nasıl bir plan ; yurdum insanı tasarruf edecek, Devlet yine onu har vurup harman savuracak. Bu nasıl bir Hazinedir araştırın, sorgulayın 2017 bütçesinden 63 milyar lira buhar olmuş. Nereye harcandığı belli değil. Kimsenin dikkate aldığı yok, çünki hesap verilmeyen bir maliyede, Cumhurun bu düzende Padişahlık özlemi olduğunu düşünmekteyim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>