YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    OKUYAN KOALA

MEDYANIN ADALETİ
/**/ Yazar: ZAFER ATUN | Tarih: 26/09/2018 | Saat: 23:43

Adalet, tek başına bile, cümle haricinde vakarlı bir kelime. Günümüzde adalet ne kadar düzgün çalışıyor ne kadar adil, bu artık tartışılır oldu. Daha doğrusu sokaktaki insan, adalete olan güvenini kaybetti. Adaletin çalışmadığı noktada devreye medya giriyor ve maalesef adaletin yapamadığını medya yaparak bir nevi adalet kurucu kollayıcı oluyor.

Konuyla ilgili o kadar çok örnek var ki buna sayfalar yetmez. En son gündemde olan olayı örnek olarak alalım. Bir küçük kız çocuğu arkadaşları ile parkta oynarken, çocukların cıvıltılarından rahatsız olan hoşgörüsüz başka bir vatandaş çocuklara tabanca ile ateş ediyor. Mermi bu kız çocuğun sırtına isabet ediyor ve kemiğe saplanarak duruyor. Hastanede çekilen röntgende de bu rahatça görülüyor.(Mermi vücuttan çıkartılmadı) Aile şikayetçi oluyor, polis zanlıyı yakalıyor.
Fakat zanlı mahkemece serbest bırakılıyor. Olay bundan sonra medyaya intikal ediyor ve televizyon ekranlarından tüm Türkiye olayı öğreniyor. Herkesin çocuğunun başına gelebilecek olan bu olay insanları sinirlendirip öfkelendiriyor ve tepki dalga dalga yükseliyor. Sonuç zanlının tekrar yakalanıp bu sefer tutuklanması oluyor. Anlamadığım şu birincide tutuklama vermeyen mahkeme ikinci seferde nasıl tutuklama veriyor. Eskiden bu olayın yüzde biri gibi bir durumda, yani adaletin kuvvetli ve adil olduğu zamanlarda, sonuç çok farklı olur ilgili kişiler veya kişi içeri tıkılır, cezasını çekerdi. Bugün adaleti neredeyse medya yönlendiriyor. Tepki ne kadar fazla ise yaptırımlar (kanunlar) devreye hemen giriyor, tutuklamalar yapılıp, cezalar veriliyor tepki cılız ise olay yok olup unutulup gidiyor.

Peki neden böyle ; adalet mekanizması içerisindeki Hakim ve Savcılar siyasi olarak baskı altında olurlar ve kanunları sarih bir şekilde yorumlayamaz iseler ve kanunlar da devamlı revize edilip değiştirilir ise bu istenmeyen sonuçlara erişilir.
Türk adalet sisteminin kanunları, İsviçre’den medeni kanunu, İtalyadan ceza kanununu, Fransadan idare kanununu alarak 1926’den 1932’ye kadar olan sürede oluşturulmuştur.
Diğer kanun maddelerinin de hepsi bu üç ülke kanunlarının bileşkesidir. Fakat günümüzde bu kanunlar değişmiş, esnetilmiş, aslından uzaklaştırılmıştır.
Sokaktaki adam adalete olan güvenini yitirir ise adaleti kendi tesis etmeye çalışır. İşte en tehlikeli nokta da budur. Artık bundan sonrasını toparlayamazsınız (Bu süreç başladı, Ankara’da bir baba kızını taciz eden bir sapığı sokak ortasında hadım etti. Örnekleri çoğaltabilirim).
Güveni kaybetmek çok kolay kazanmak ise çok meşakkatlidir.
Şimdilik adalet ve medya kol kola gitmektedir. Ancak adalet mekanizmasının elden geçirilip yoruma açık halden arındırılması net olması gerekmektedir. Ve adaletin terazisinin hakkaniyetli tartması, şaşmaması lazımdır.
Konuyu bir de şu noktadan kısaca ele alırsam bugün ülkenin her tarafında açılmış olan hukuk fakülteleri her yıl yüzlerce mezun vermektedir. Okulu bitiren çocukların içerisinden Avukatlar, Savcılar, Hakimler çıkmaktadır. Okuldan mezun olan bu çocuklar ne kadar yetkin ne kadar bilgili ve deneyimlidir o ayrı. Ülkemizde yurtdışındaki gibi uzun süre stajyerlik ardından branşlaşma süreci yaşanmamaktadır (staj sonunda Avukat mı Savcı mı Hakim mi olunacağının belli olması) Parası olan çevresi olan son sınıfta Avukatlık stajını yapıp bitirip anında bürosunu açarak Avukatlığa başlamaktadır, diğer mezunların içerisinden de Hakim ve Savcılar çıkmakta. Onlar da kısa bir stajın ardından atamaları yapıldıktan sonra direk göreve başlamaktadırlar.
Tüm bu hukuk fakültesi mezunları okul bittikten sonra direk işin içerisinde yoğurulmakta tecrübe ve deneyim kazanmaktadırlar. Bu süreç içerisinde verilen yanlış ve eksik kararlar, uğranılan hak kayıpları ise hiçbir şekilde telafi edilememektedir. Yani sistem komple elden geçirilmek zorundadır.

Son söz, adalet onun bunun baskısıyla, etkisi ile sağlanamaz. Kuralları cezaları yaptırımları net ve açıktır. Bunları esnetemezsiniz, kişiye göre duruma göre yorumlayamazsınız.
Biz muz Cumhuriyeti bir ülke değiliz veya gelişmekte olan bir Afrika ülkesi hiç değiliz.
Tarihin karanlık çukuruna yuvarlanmamak ve yok olmamak için bir an önce çağdaş, laik, medeni ve modern yaşamdan yana tavır almalı bunun gereğini yapmalıyız.

Zafer ATUN
31/08/2018
zaferatun.wordpress.comYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(zaferatun.wordpress.com)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>