YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEREKETLİ TOPRAKLAR

ÇUKUROVA'DA ANIZ YAKILMASINI NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ? YARDIM RİCA EDİYORUZ.
/**/ Yazar: İBRAHİM ORTAŞ | Tarih: 20/08/2018 | Saat: 14:13

Çukurova’da Anız Yakılmasını Nasıl Engelleyebiliriz? Yardım Rica Ediyoruz

Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ, iortas@cu.edu.tr

Gücümüz doğayı tanımaya yetti ancak onu değiştirmeye asla yetmedi

Çukurova’da buğday ve mısır hasattı sonrası çiftçilerimiz maalesef yanlış bir algı ile yeniden tohum yatağı hazırlamak için topraklarına organik madde kazandıracak olan anızları yakarak toprak işlemeye geçmektedirler. Konuyu değişik ortamlarda çiftçilere ve devlet yetkililerine anlattık. Görünüşte herkes aynı fikirde ancak sırtınızı döndüğünüzde yine de çiftçilerimizin bir kısmı bildikleri yola anızlarını yakmaktadırlar. Bilimsel olarak anızın bilinenden toprak verimliliği ve canlılığına zararı yanında ayrıca atmosfere salınan karbondioksit gazı (CO2) gazı ve diğer ekosistem unsurlarını da yok etmektedir. Atmosfer salınan CO2 iklim değişimlerine neden olmakla kalmıyor bir bütün olarak sürdürülebilir yaşamı tehdit eder duruma geldi. Yangın doğal olarak bir tek anız yakmıyor aynı zamanda tür ve çeşidini bilmediğimiz birçok canlının da yok olmasına neden olmaktadır. Fotoğrafta yanan bir ortam yaşayan bir kaplumbağa kaçış bulamadığı için yanmıştır. Kim bilir ne kadar çok börtü-böcek ve diğer canlı türü yok olmuştur. İnsan bu tür yangında değil her türlü yangın sonrası yanmış/ölmüş öldürülmüş bir canlıyı görünce çok üzülüyor. 

Anız yangınının doğa ve toprak üzerindeki olumsuz etkileri geniş olarak araştırıldı. Kısa sürede çiftçinin toprağını kolay işlemesi, yabancı ot kontrolü, hastalık etmeni ve yanma sonucu oluşan zararlı kontrolü ve toprak organik maddesinin hızla mineralize edilmesi gibi avantajları varı gibi gelebilir. Ancak uzun sürede anız yangının toprak kalitesinin ve verimliliğin düşmesine çok olumsuz etkileri açık ve nettir.  Eldeki somut veriler ile anızın yakılmaması konusunda yapılan birçok girişim yapıldı. Ancak anız yaktırma sorununu bir türlü çiftçi ve üretici bazında çözemedik. Konunun çiftçiler açısından maddi boyutu çok çok önemli. Ancak torunlarına bırakacağı yarının nasıl yok ediyor onu anlatmakta zorlanıyoruz. Çiftçinin yapması biraz daha konu hakkında geleceğe ilişkin sorumluluk, doğadaki canlıların varlıkları konusunda duyarlılık ve ekosemin bize kazandırdığı gıda güvenliği farkındalığı bilinci ile davranması. Siyasilerin yapması gerekenler var, anız yakan çiftçiler için işini yapan kolluk kuvvetlerine veya adliyeye etki etmemesi ve anız yakılmasının da bir milli mesele olduğunu seçmenlerine bildirmeleri beklenir.

Devletin yaması gerekenler vardır. Bizim gibi sosyolojisi yukarıdan aşağı tanzim edilen toplumlarda devletin yaptırım gücü halen çok önemli ve etkilidir. Birçok ilgili kuruluş bu konuda belirli önemleler aldılar. Bunlardan biri cezai yaptırım şöyle ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2018/1 No’lu tebliğine göre anız yakanlara her dekar için 48,58 TL idari para cezası uygulamasının yapılması.

Anız Yakılmasını Engellemek İçin Mutlaka Yapılacak Bir Şeyler Vardır

An itibarı ile balkonunda oturan Adanalılar mısır anızının yanması sonucu oluşan kokuyu şiddetli bir şekilde hissedecektir. Doğa bilinci ve birlikte yaşama isteğinin oluşması için ne yapabiliriz. Biraz farkındalık ve sorumluluk bilinci için fikir jimnastiği gerekiyor. Bu konuda farklı bir yol öneren ve(ya) farklı düşüncesi olan olursa ve paylaşırsa ileriye yönelik yapılacak girişimler için çok yaralı olur.

Ortaş, 2017. Kahramanmaraş Narlı ovası anız yakımı

Doğanın Kurallarına Saygı Duyalım

Çevre bilinci açısından bu şekilde doğanın tahribine seyirci kalamayız ve rıza gösteremeyiz. Unutmayalım bu dünyanın sahibi yalnızca biz insanlar değiliz. Yer yüzeyi bütün canlıların ortak yaşam alanıdır. Kendimizi tarla sahibi görmek yetmiyor. En son Karadeniz kıyı şeridinden yaşanan aşırı yağışların yaratığı can ve mal kaybının çoğunluğu insanın doğanın yasalarına uygun olmayan müdahalelerinin küçük bir sonucuydu. Lütfen ne olursunuz artık içinde yaşadığımız ekosistemi tanıyalım ve onun işleyişine saygılı olalım. Gücümüz doğayı tanımaya yetti ancak onu değiştirmeye asla yetmedi.

20 Ağustos 2018, Adana[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>